Foto: kuchina/Fotolia

Nomainīt rozetes saviem spēkiem. Izdosies, ja ievēros dažas nianses + 3 shēmas 0

Elektroinstalācijas montāža ir visai specifisks uzdevums, kam nepieciešamas zināšanas. Tāpēc, ja darba vairāk, to vislabāk uzticēt pieredzējušam sertificētam elektriķim. Tomēr ir darbi, ko, veicot kosmētisko remontu vai elektroierīču ikdienas uzturēšanu, var paveikt pašu spēkiem, piemēram, nomainīt savu laiku nokalpojušas elektrotīkla kontaktligzdas jeb rozetes.

Reklāma
Reklāma

Mazliet par rozetes uzbūvi

Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

Pirmo reizi ķeroties pie rozetes nomaiņas, loģiski būtu iepazīties ar tās uzbūvi. Korpusā ir stiprinājumi, kas to ļauj droši fiksēt paredzētajā vietā. Lielākajai daļai rozešu vienlaikus iespējami vairāki stiprināšanas paņēmieni. Tāpat tajā ir kontaktu grupa un stiprinājuma skavas, kas ieslēgtas dielektriskā materiālā, visbiežāk plastmasas ietvarā. Reizēm šis ietvars izgatavots no keramikas un ir salīdzinoši trausls. Priekšpusē ir dažāda dizaina plastmasas vāciņš, ko stiprina ar vienu vai vairākām (divkāršajās un trīskāršajās rozetēs) nelielām skrūvītēm.

Kontaktu grupā kontakti visbiežāk izveidoti saliektu lapiņu veidā, starp kurām arī tiek ievietota kontaktdakša. Savukārt vadu fiksācijai domātās spailes var būt gan ar skrūvējamiem kontaktiem, gan tādiem, kuros vadu fiksē atsperes tipa mehānisms.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visbiežāk rozetē arī iemontētas skavas zemējuma pieslēgšanai. Tās uzbūve var būt paredzēta nostiprināšanai gan sienā (zemapmetuma), gan virs tās (virsapmetuma).

1. zīmējums. Pieslēgums bez zemējuma.
Induļa Burkas zīmējums

Svarīga aizsardzības klase

Kontaktligzdām, tāpat kā citām elektroierīcēm, ir dažādas aizsardzības klases. Dzīvojamajā istabā pietiks, ja rozetes aizsardzības klase būs IP 22 vai IP 33. Bērnistabā vēlamas rozetes ar aizsardzības klasi IP 43. Tām ir mehānisms, kas noslēdz kontaktdakšai paredzētas atveres, kad rozete netiek izmantota. Šāda aizsardzība pasargā bērnus no piekļuves detaļām, kuras ir zem sprieguma.

Savukārt sanitārajos mezglos un virtuvēs piemērotākas būs kontaktligzdas ar aizsardzības klasi IP 44. Lai arī neliela, tomēr pastāv varbūtība, ka līdz rozetēm var nokļūt ūdens šļakatas. Šādas klases rozetes derēs arī neapkurināmiem pagrabiem. Vēl aug-stākas aizsardzības klases – vismaz IP 55 un augstākas – vajadzēs, ja kontaktligzdas ierīko ārpus telpām, piemēram, uz atklāta balkona.

2. zīmējums. Pieslēgums ar zemējumu.
Induļa Burkas zīmējums

Pieslēguma shēmas

Pēc būtības rozešu pieslēgšanas shēmās nav nekā sarežģīta. Jāatceras, ka rozetei vai rozešu grupai, tāpat kā slēdzim, strāvas kabeļi jāpievada no atsevišķas sadales kārbas. Veidot garus slēgtus paralēlos slēgumus nav droši. Visām rozetēm virtuvē un sanitārajos mezglos jābūt pieslēgtām strāvas noplūdes automātam. Lai arī nav strikti noteikts, kurā no kontaktlizgzdas pieslēguma vietām ir fāze, kurā nulle, pieredzējuši elektriķi mēdz fāzi pievienot kreisajai, nulli labajai ligzdai. Šāda montāžas kārtība vēlāk atvieglo remontu un ekspluatāciju. Protams, par to, kurā no ligzdām ir fāze, viegli pārliecināties ar indikatoru.

Nulles vadam parasti izolācija ir zilā, savukārt fāzes vadam – visbiežāk brūnā, melnā, pelēkā, baltā vai sarkanā krāsā. Zemējuma vadam ir dzeltenzaļas krāsas izolācija.

Reklāma
Reklāma

Ierīkojot elektroinstalāciju, nekādā gadījumā nav pieļaujams savienot zemējumu ar nulles vadu. Šāds slēgums apdraud gan jūsu, gan jūsu līdzcilvēku dzīvību! Labāk, lai zemējuma nav, nekā tas saslēgts nepareizi.

Pieslēdzot zemējuma vadus rozešu blokam, nedrīkst izmantot to pašu shēmu, kā pieslēdzot fāzi un nulli. Ja pēdējo divu savienojumu problēmu var konstatēt ātri, tad to, ka nefunkcionē zemējums, var noteikt tikai ar speciāliem mērījumiem. Lai izvairītos no bīstamas situācijas, zemējuma vadus vislabāk savienot ar speciālu atsevišķu skavu, piemēram, Wago, vai salodēt un lodējuma vietu noizolēt.

Ierīkojot dubulto rozeti (divas pieslēguma vietas vienā rozetē), nekādā gadījumā nepievienojiet fāzi un nulli vienai un tai pašai kontaktspailei, lai arī tai ir divas vada stiprinājuma vietas! Šādi tiek izveidots īsslēgums un izsisti drošinātāji vai sakususi rozete būs mazākā problēma. Nelaime var izvērsties daudz lielāka.

Svarīgi atcerēties – pirms ķeras pie jebkura darba, kas saistīts ar elektroinstalāciju, vispirms jāatvieno spriegums!

3. zīmējums. Trīskārša rozešu bloka pieslēguma shēma.
Induļa Burkas zīmējums
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.