Nolemj atbrīvot Šicu no amata NMPD 9
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) nolēmis uzteikt darba līgumu un izbeigt darba tiesiskās attiecības ar dienesta direktora vietnieku Mārtiņu Šicu, jo viņš zaudējis darba devēja uzticību, informē NMPD.
Šāds lēmums pieņemts pēc pārbaudes, kas sākta saistībā ar Zolitūdes traģēdijā izdzīvojušo un slimnīcās nogādāto pacientu, kā arī vēl neatpazītu bojāgājušo vārdu publiskošanu. Šics trešajai pusei nodevis iekšējam un operatīvam darbam paredzētu informāciju.
Tā kā Šics apliecinājis, ka ir Latvijas ārstniecības un aprūpes darbinieku arodbiedrības (LĀADA) biedrs un atbilstoši Darba likuma normām arodbiedrības biedram aizliegts uzteikt darba līgumu bez attiecīgās arodbiedrības piekrišanas, NMPD ir vērsies LĀADA ar lūgumu piekrist izbeigt darba tiesiskās attiecības ar Šicu. Līdz atbildes saņemšanai viņam amata izpildē noteikti ierobežojumi.
Kā norāda NMPD, lai izvērtētu dienesta darbu Zolitūdes traģēdijas laikā, veikts iekšējais audits par katastrofu medicīnas plānošanu, valsts medicīnisko resursu un rezervju uzturēšanu un citu. Audita laikā konstatēti nozīmīgi pārkāpumi Šica amata pienākumu izpildē, kas būtiski ietekmē visa NMP dienesta gatavību un rīcību ārkārtas situācijās.
Citastarpā nepilnīgi veikti amata pienākumi saistībā ar slepenības režīma nodrošināšanu darbā ar valsts noslēpuma objektiem un NATO un Eiropas Savienības (ES) klasificēto informāciju. Atbildīgajai institūcijai sniegta nepatiesa informācija saistībā ar speciālajām atļaujām darbam ar NATO un ES klasificēto informāciju. Tāpat divu gadu laikā vairākkārt pārcelti termiņi, nespējot izstrādāt plānotās procedūras un algoritmus NMPD rīcībai ārkārtas situāciju draudu gadījumos un ārkārtas situācijās, klāsta NMPD.
Savukārt noslēdzot iekšējo pārbaudi par Zolitūdes traģēdijā izdzīvojušo pacientu un neatpazītu bojāgājušo datu nodošanu trešajām pusēm, NMPD komisija konstatējusi, ka Šics no sava darba e-pasta pērn 22.novembrī – nākamajā dienā pēc Zolitūdes traģēdijas – vairākkārt trešajām pusēm nosūtījis operatīvo informāciju par traģēdijā izdzīvojušiem pacientiem un vēl neapstiprinātiem, neatpazītiem bojāgājušajiem.
“Trešajām pusēm nosūtīta dienesta iekšējai lietošanai un darba vajadzībām veidota informācija, tajā skaitā slimnīcās nogādāto pacientu vārdi, uzvārdi, personas kodi, diagnozes, hospitalizācijas vietas – tā ir informācija, ko aizsargā Fizisko personu datu aizsardzības likums un Pacientu tiesību likums,” norāda NMPD.
Dienestā arī atzīmē, ka Šics, masu medijos sākotnēji noliedzot informāciju par sensitīvo datu nodošanu trešajām personām, maldinājis sabiedrību. Tāpat komisija atzinusi, ka nav tiesiski pamatota minētās informācijas nodošana trešajām pusēm, kuru profesionālā darbība nav saistīta ar darbu valsts un pašvaldību institūcijās, vai kuras nav pilnvarotas valsts un pašvaldību institūciju vārdā pieprasīt un apstrādāt fizisko personu datus.