Salna teju pa tīro nokodusi ābeļu ziedpumpurus un agro zemeņu šķirnes 0
Modris Lāčplēsis, Saukas pagasta kooperatīvās sabiedrības “Poceri” valdes priekšsēdētājs: “Stāvoklis izskatās traģisks. Staigājam pa ābeļdārziem, kas mums aizņem 50 hektārus, griežam ābeļu ziedpumpurus – vidū ir brūns. Kādu ražu var gaidīt, ja sals nokož 90% ziedpumpuru. Protams, šķirnes ir dažādas, katra reaģē citādi, taču kopumā tik un tā ir ļoti, ļoti bēdīgi. Precīzāk postījumu apmērus varēs pateikt, kad pienāks ābeļu ziedēšanas laiks.”
Ilmārs Gulbis, Kuldīgas novada ģimenes uzņēmuma IK “Migl Dārzi” īpašnieks: “Par ābelēm vēl īsti nezinām, bet plūmes un saldie ķirši salā ir cietuši. Taču vislielākie postījumi ir mūsu zemeņu laukos, kas kopumā aizņem 9,6 hektārus. Agrās šķirnes laukā trīs hektāru platībā, lai arī stādījumi bija zem agroplēves, mīnus 6 grādu sals savu melno darbu nodarīja – rēķinām, ka raža pazaudēta 60% apmērā. Tomēr ļoti nestresojam, daba ir daba, ar to jārēķinās. Zaudējumus cenšamies kompensēt ar tām zemenēm, ko izaudzējam siltumnīcās – pieprasījums pēc mūsu pirmajām ogām, lai arī cena 15 eiro/kg, ir tik liels, ka spējam nodrošināt tikai desmito daļu. Jau trešo nedēļu tirgojam itāļu jauno agro šķirni ‘Clery’, kas mums ir visražīgākā. Vissmaržīgākā ir franču šķirne ‘Darselect’. Vēl viena iespēja, ko izmantojam, – mēģinām radīt savu zemeņu šķirni.”
Ginta Apsīte, “Mālpils zemeNes” viena no īpašniecēm: “Mēs savos ģimenes uzņēmumos zemenes audzējam 17 hektāru platībā. Vienīgā iespēja pasargāt stādījumus no sala – tos laistīt no augšas. Protams, ar laistīšanas iekārtām. Tā reizē arī turamies pretī šā pavasara lielajam sausumam. Kad uznāca 5,5 grādu sals, mūsu zemenēm ziedpumpuru vēl nebija. Taču draudi vēl nav beigušies, jo mūsu pusē parasti plosās salnas, esam aukstās Vidzemes zonā. Zemenes sargājam arī ar agrotīkliem.”