Par karali un zemi 1
Mēnesis ir gana, lai sarunās ar vietējiem beidzot saprastu, ka Austrālijā viss ir vislielākais un skaistākais. Un visskaistākā ir tā pilsēta, kurā dzīvo tu… Iebilst nav ieteicams. Mazliet iesiluši mājas viesībās, austrālieši var pastrīdēties, atdalīties no karalistes, vai ne. Vairāk nekā tūkstoš kilometru garajā ceļā pa iekšzemi no Sidnejas līdz Adelaidai ir posms, kurā piestātnes nosauktas ar karalienes Viktorijas ordeni apbalvoto ievērojamāko virsnieku vārdos. Šo ordeni joprojām izgatavo no Krimas kara laika lielgabalu metāla. Austrālijas vīri cīnījušies visos karos, kur piedalījusies Apvienotā Karaliste, un vienīgais zaudētais esot cīņā pret turkiem pirms Pirmā pasaules kara… Kad Sidneja ar Melburnu nevarēja vienoties strīdiņā par galvaspilsētas godu, abām pa vidu uzcēla Kanberu. Te arī Austrālijas Kara memoriāls: ekspozīcijās karu stāsti, īstas Otrā pasaules kara lidmašīnas (Austrālijā vispār īpašā cieņā lidmašīnas un lidotāji).
Memoriāla sienā iegravēts: karalim un zemei. Pretī memoriālam, Galvaspilsētas kalnā – Austrālijas parlamenta modernā ēka ar 48 pelēkzaļām kolonnām, kas atgādina eikaliptu mežu, un zālāju uz jumta.
Ieejot tajā, neviens tev neprasa nekādus dokumentus, tikai kontrole līdzīgi kā lidostās. Otrā stāva vestibilā pie sienas visu iepriekšējo premjerministru un parlamenta spīkeru portreti, brīvai apskatei – viņiem dāvinātās lietas. Ovālajā Pārstāvju palātas sēžu centrā vieta spīkeram, viņam vienā pusē – premjers ar valdošo koalīciju, otrā – opozīcijas līderis ar savējiem. Sava vieta medijiem un sava – ikvienam interesentam. Starp citu, Austrālijas parlamentā ir vien 150 deputātu. Suvenīru veikaliņā krekliņi, vīni, eikaliptu eļļa, tradicionālais suvenīru sortiments, un te ir vienīgā vieta, kur var redzēt cilvēku nesaprātīgi izmedīto Tasmanijas tīģeri – izšūtu uz sedziņas…
Valsts rūpe ir miljardiem dolāru lielais ārējais parāds un imigranti, kas nestrādā gadiem ilgi un pārtiek no pabalstiem. Par tūkstošiem dolāru veikli vīri zvejas laivās labākas dzīves tīkotājus ved šurp no Indonēzijas. Ūdeņus sargā kara kuģi un lidmašīnas. Noķertajiem parāda, kur ziemeļi. Brauc atpakaļ! Bēgļu kvota ir apmēram 120 tūkstoši iebraucēju gadā.
Melburna apbur ar krāsainos stiklos zaigojošiem (īpaši naktī) vairākus desmitus stāvus augstiem, taču šķietami viegliem un gaisīgiem visdažādāko arhitektūras formu un līniju debesskrāpjiem. Nacionālā galerija, kurā glabājas viena no Austrālijas lielākajām ārzemju mākslas darbu kolekcijām, tobrīd piedāvā Endrū Vorhola darbu izstādi. (Starp citu, muzejos par pastāvīgo ekspozīciju apmeklējumu nav jāmaksā.) Taču karstais laiks vilina arī uz pirmā stāva halles pretējo durvju pusi. Aiz tām – mauriņš ar izklaidus izliktiem, lieliem stingra auduma zviļņiem dažādās krāsās, kuri pieņem ķermeņa formu un kurus var viegli un brīvi pārvietot un atlaisties gan tuvāk ēkas sienai, gan pie atspirdzinošas strūklakas.
Tiltiņa viņā pusē – pievilcīga dizaina vide violetos toņos ar krēsliem kafijas baudītājiem, skulptūras, ziedi. Tāda pati oāze Karaliskajā botāniskajā dārzā – te pēc ainavu dārznieka Viljama Gilfoila projekta izveidotā mākslīgā ezerā elegants kungs kā no Venēcijas par divdesmit dolāriem pasniegs saulessargu un laiviņā četrdesmit minūtēs izvizinās ap visām šīs dekoratīvās ūdenskrātuves lielākām un mazākām smaržojošu ziedu saliņām. Trūkst vienīgi serenādes…
… Sidnejā Olimpiskā peldbaseina ēkā sienā pie ieejas starp daudzu izcilu peldētāju vārdiem lasāms arī latvietes Ilzes Kondrātes vārds. Bet stadiona ārpusē bronzas plātnē iegravēts – Džons Kondrāts. Arī latvietis, sportistes brālis. Sešdesmitajos – pasaules čempions peldēšanā. Sidnejas centrālās dzelzceļa stacijas mezglu izstrādājis latviešu inženieris Ģērmanis, bet turpat netālu stiklotu, miljoniem dolāru vērtu daudzstāvu dzīvokļu ēku vistuvāk slavenajai Sidnejas operai projektējis latviešu arhitekts Andersons.
Sidnejā atrodas lielākie kapi dienvidu puslodē. Latviešu daļā ar melnā marmora piemiņas plāksnēm – daudzi Latvijā zināmi uzvārdi. Sāc saprast, kāpēc sešdesmitajos gados celtajai latviešu baznīcai Sidnejā tik interesants arhitektoniskais risinājums – viena ārsiena ir absolūti vertikāla, kā ass grieziens. Kā stāsta mācītājs Kolvins Makfersons, kurš septiņpadsmit gadu vecumā ieradies Austrālijā no Jaunzēlandes un nokalpojis šajā baznīcā 30 gadus, vertikālā siena simbolizē latviešu tautas traģisko sašķeltību.
… Esmu rīkojusies pagalam aplam. Lidmašīnas biļetes pirkusi nepiedodami vēlu – ap Ziemassvētkiem. Līdz ar to izvēle maza: kā turp, tā atpakaļceļā no Sidnejas līdz Bali nākas sēsties Malaizijas kompānijas lidmašīnā. Pirms pacelšanās varu tikai nojaust, ka uzrakstā, kas iemirgojas uz ekrāna, novēlēts – lai Allāhs ir ar mums. Lai cik pārliecināts un drošs cilvēks arī justos savos tehnoloģiskajos sasniegumos, viss vienalga tā augstākā rokās… Lidmašīna ievelk riteņus. Ir 17. februāris… Un rīt – jau atpakaļ Latvijas ziemā.
Paldies par viesmīlību Ivaram Birzem un Maldai un Edgaram Ceplīšiem