Foto no 36,6C arhīva

Noķēri kreņķi? Masē laukā! Pirts veselībai! 0

Ja aizvien biežāk prātā nāk rindas Sāp katru dienu kauli, oi, oi, vairs nevar ciest,  varbūt  par sevi atgādina vasarā pieklususī  osteohondroze vai locītavu iekaisums.   Pirts var palīdzēt tikt vaļā no šādām ligām.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Locītavu sāpes, stīva mugura vai savilkta plecu daļa – ierastas kaites, kuras, ja ārsta nav tuvumā, var nodot arī pirtsdaktera, tas ir, pirtnieka ziņā.  Ja viņš izvēlēsies piemērotas slotiņas un kompreses, īstos augus lāvas paklājiņam un gara ūdenim, pareizās piedevas masāžas sālim vai ziedei, iespējams, ka turpmāk par veselības ligām varēsim aizmirst.

Slotiņas sāpju kliedēšanai un iekaisuma mazināšanai

CITI ŠOBRĪD LASA

Ar šīm slotām var pērties, karstajā gaisā sasildīt, tad pārklāt sāpošajām vietām, uzspiest un brīdi paturēt, lai ķermenis kārtīgi izsilst.

* Apses slotiņu esam pieraduši lietot tikai kā attīrošu pašā pēršanās sākumā negatīvo  enerģiju aizgaiņāšanai, bet  der atcerēties arī lapu spēcīgo  pretsāpju efektu un dziedinošo iedarbību.

* Alksnis biežāk tiek daudzināts kā ģimeniskuma apziņas stiprinātājs, taču ir  arī sāpju noņēmējs un dažādu iekaisuma procesu novērsējs.

* Kārkla pretsāpju efekts vislabāk jūtams gadījumos, kad pirms tam gribējies pasūroties, ka visur sāp, spīlē un velk.

* Ceriņa lapas (pavasarī arī ziedi) veicina svīšanu, mazina sāpes.

* Vībotne ir universāla sāpju un iekaisuma noņēmēja, traucējoša  enerģētiskā fona izgaiņātāja.

* Pelašķi jau sengrieķu  varoņi lika vannās, lai dziedētu kaujās iegūtās brūces; mēs to varam darīt pirtī.

Kadiķa slotiņa der pret simts un pieciem kreņķiem.

* Kārklu rīkšu slota  veicina locītavu apasiņošanu, dziednieciski iedarbojas uz iekaisušām vēnām.

Jāatceras, ka pēršanai jābūt saudzīgai – sitot pa mīkstumiem un locītavu iekšpusi, nevis mugurkaulu un ceļgaliem.

Maigs, bet dūšīgs – pirtsgariņš

Visam, kas norisinās lāvas telpā, vajadzīgs mīlīgs, veselīgs gars, tāpēc liela nozīme ir pirtsgariņa ūdenim.

Ja moka reimatisms, noder šāds pirtsgariņš.

* Trīs daļas melnā plūškoka ziedu, trīs – krūkļa mizas, četras – bērza lapu, piecas – ievas mizas (kopā 15). Šo miksli 5­–10 minūtes  vāra ūdens peldē, ļauj ievilkties un nokāš, tad pievieno  gara ūdenim. Četriem litriem ūdens pietiek ar simts gramiem novilkuma.

Reklāma
Reklāma

* Vienādās daļās ņem plūškoka ziedus, nātres, pētersīļa saknes, ievas mizu. Maisījumu uzvāra un pielej gara ūdenim.

* Pret podagru efektīvs  gariņš: vienādās daļās brūkleņu lapas, asinszāle, nātre, jāņogu lapas, lauku kosa. Visu uzvāra, nokāš, pievieno ūdenim un lej uz akmeņiem.

Pretsāpju paklājs un dziedinoša komprese

Lai dziednieciskais efekts būtu pārliecinošāks, vērts padomāt par piemērotu lāvas paklājiņu.

* Locītavu iekaisuma mazināšanai, īpaši podagras gadījumā, izcili labs ir gārsu paladziņš. Ziemai tāds diez vai sagatavojams, bet līdz pat vēlam rudenim zaļa spēka pilns ir atāla pļāvums.

Paparžu sega uz lāvas ir kaulu sāpju mazināšanas klasika.

* Meža pļaviņā stiprajās saulgriežu dienās pļauts siens – materiāls lāvas noklāšanai ziemā.

Peramajam, kurš ieguldīts dziednieciskos augos, var kraut virsū arī pamatīgu ārstniecisko zaru vai lapu kaudzi, īpašu uzmanību pievēršot tieši sāpošajām vietām. Ierušina cilvēku zālēs un dzen pāri karstu gaisu.

* Gārsu komprese kausē locītavu sāļus, mazina sāpes, ieteicama tiem, kam ir podagra.

* Uz sāpošām locītavām – mārrutku, dadžu vai kāpostu lapu komprese.

Lai gludi kā iesmērēts

Kad ķermenis pirtī izkarsis, problēmu skartās vietas var ieziest arī ar pašgatavotiem dziednieciskiem smēriem.

* Apšu mizas un pumpuru ziede – sāpju un iekaisuma mazināšanai.

Pavasarī vāktus apšu pumpurus un mizu izkaltē, sastrādā pulverī, sajauc 1:1:1 ar cūku iekšu taukiem (vēl labāki ir bebra vai āpša tauki) un ieziež ķermeni ar šo maisījumu. Kad smēre lāvas siltumā uzsūkusies, to vai nu ieper vai noskalo.

* Papeļu pumpuru ziedi gatavo,  pulverizētus pumpurus vai to izvilkumu spirtā sajaucot ar taukiem. Ar to ieziež sāpošās vietas.

* Niknais maisījums artrīta, radikulīta un arī saaukstēšanās simptomu mazināšanai, ko gatavo no burciņas sinepju, divām  karotēm rupjā sāls, divām – maltu melno piparu. Liek peramo uz lāvas, apsmērē, nosedz ar slotiņām. Lai izvairītos no ziedes iekļūšanas acīs, neper,  tikai dzen pāri karsto gaisu.

Ja pēršanās telpā paredzēts uzturēties pēc noziešanās ar taukainu krēmu vai eļļu, jāuzmanās no paslīdēšanas, tāpēc lāvu noteikti jānosedz ar augu paklāju. Papardes vai skujas vēlams likt arī uz pērtuves grīdas.

Arī pirtssāls, tikai nedaudz citāds

Par neatņemamu pirtsrituāla sastāvdaļu tradicionāli kļuvis sāls skrubis, kam piemalti dziednieciski  augi – papardes lapas un saknes, kārkla miza, vībotne, alkšņa lapas.

Sāpīgu locītavu vešanai pie prāta vēl iedarbīgākas ir izsildošās sāls procedūras, ko var veikt ne tikai pēršanas laikā lāvas telpā, bet arī ārpus tās, atpūtas brīdī.

* Sāls zeķe: lina maisiņu, vislabāk mugurkaula garumā,  pieber ar sāli, uz pirts krāsns malas uzkarsē, relaksācijas laikā pēc pēršanās liek uz sāpošajām locītavām, pārklāj gulētāju ar segu – jo dziļāks dziednieciskais atslābums, jo labāk.

* Reimatisma skartām locītavām – līdz 60 grādiem uzsildīts  sāls, bērza malkas pelnu un  kliju maisījums. To var pildīt maisiņā un uzklāt sāpīgajām vietām, var iebērt bļodā un ierušināt tajā kājas.

* Uzsildīts sāls un smilšu maisījums 1:1 – mazina sāpes, nomierina.

Artrītam un ekzēmas brūcēm nepatīk sāls un karsts iekšu tauku maisījums. To uzziež, ļauj, lai kārtīgi iesūcas, tad dodas uz lāvas telpu un kārtīgi ieper.

* Ja moka podagra vai ir sastieptas muskuļu saites, sāpes ātri noņem sāls un rupjo rudzu miltu maisījums (1:1).

* Sāls palags – samērcē palagu piesātinātā sāls šķīdumā, ietin tajā peramo. Tādu kokonu var arī pērt, bet labāk tikai dzenāt tam pāri karstu gaisu. Kad rokas pietītas, katrs slotiņas pieskāriens var sist pa smadzenēm, īpaši tad, ja pērējs nav pietiekami jutīgs enerģētisko stāvokļu maiņas uztverē.

* Ja gadījies kāds sasitums,  sāpes kliedē sāls ar sniegu.

Mugurai patīk riekstu čaumalas

Viena no iedarbīgākajām pirtī ieteicamajām veselības uzlabošanas  procedūrām ir masāža. Klasiskā izpildījumā šādās reizēs izmanto masāžas eļļas, bet dziednieciskos nolūkos iemasējamos dabas vielu sastāvus labāk sagatavot pašiem.

* Rīvēti melnie rutki ar medu – ar šo maisījumu ierīvē sāpošas locītavas, bet saaukstēšanās reizēs arī krūšu rajonu. Šī procedūra nav ieteicama tiem, kam ļoti jutīga āda.

* Puslitrs degvīna, 100–150  grami piparmētru tinktūras (ja negatavo pats, vajadzīgas piecas aptiekā pirktas pudelītes), paciņa lauru lapu, glāze ciedru riekstu čaumalu. Visu saliek traukā, ļauj desmit dienas ievilkties, nokāš un ar novilkumu masē sāpošu muguru.

* Vienādās daļās paparžu, kalmju un vīgriežu saknes, ievas miza un vaivariņu pulveris; to visu sajauc ar iekšu taukiem un lieto pretsāpju masāžai. Šīs pašas sastāvdaļas var arī apliet ar degvīnu, nostādināt un nokāst.

50 grami Kajēnas piparu uz puslitru degvīna – mazina sāpes, veicina asinsriti.

* Sešas daļas lauru lapu un divas – kadiķu skuju. Visu samaļ, sajauc ar desmit daļām sviesta un relaksācijas laikā iemasē sakarsušā ķermenī, ja ir trauma vai sasitums.

* Apiņu rogas sastrādā pulverī, samaisa ar iekšu taukiem, ziež uz sāpošām locītavām.

Vīriešiem labāk izvēlēties citu līdzekli, jo apiņi vājina potenci.

* Melno rutku sula, šķipsna sāls, nedaudz medus, klāt degvīns – viena karote šā maisījuma iekšķīgai lietošanai, pārējais – masāžai.

* Divas saberztas ķiploka galviņas sajauc ar puslitru ābolu etiķa – masāžas līdzeklis ar pretsāpju efektu.

* Koncentrēts mežrozīšu  sakņu novārījums vienādās daļās ar degvīnu – mazina iekaisumu, noņem sāpes.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.