Nojume akai: tīram ūdenim ir liela nozīme 0
Laukos neviens nav jāpārliecina, cik liela nozīme ir tīram dzeramajam ūdenim. Ierastākā ūdens ņemšanas vieta ir aka, tāpēc ikviens saimnieks rūpējas, lai tajā neiekļūtu kas nevēlams. Akai visbiežāk ierīko ne tikai biezu masīvkoka vāku, bet arī nojumi vai jumtiņu, kas pasargā no nokrišņiem: lietus, sniega, arī sniega kušanas ūdeņiem pavasarī. Tāpat šāda nojume var būt kā lielisks pagalma dizaina elements.
Attēlā redzamā nojume ar divslīpju jumta garāko malu vērsta pret valdošajiem vējiem, līdz ar to pasargā aku no vēja nestām lapām, putekļiem. Kopā ar vāku tas nepieļauj nejaušu iekrišanu akā. Ja būtu nepieciešams, pie vertikālajām statnēm bez īpašas pārbūves var ierīkot arī grieztuvi, lai ūdeni no akas iegūtu ar spaini.
Nojumes konstrukcija izgatavota no 45 x 100 biezām brusiņām. Nepieciešami aptuveni astoņi metri šā materiāla, kas izmaksā nedaudz vairāk par sešiem eiro. Tāpat vajadzīgi aptuveni 3,5 kvadrātmetri apdares dēļu. Tie izmaksās vēl 20 eiro. Jumtiņam izmantotas trīs Onduline loksnes (24 eiro) un divi kores elementi (9 eiro). Tāpat nevarēs iztikt bez kokskrūvēm, metāla leņķīšiem konstrukcijas stingrībai un speciālajām naglām jumta seguma piestiprināšanai. Kopējās izmaksas – 60–70 eiro.
Kokmateriālus krāso ar antiseptisku un dekoratīvu koksnes aizsardzības līdzekli. Statnes pie akas augšējā groda stiprina ar atbilstīgām bultskrūvēm. Lai izurbtu caurumus betonā, būs nepieciešams perforators.
Vasarā pie mazākās pārkares ieskrūvētos āķos var iestiprināt piekaramos puķupodus ar nokareniem dekoratīvajiem augiem. Tie atrodas ārpus akas groda ārējā diametra, un, arī bagātīgi laistot, ūdens no podiem akā nepilēs.
Šis ir tikai viens no iespējamiem nojumes variantiem. Tāpat no apdares dēļiem var izgatavot pilnībā slēgtu namiņu. Jumtam var izmantot metāla jumta loksnes vai dabas materiālus: jumta skaidas, niedres, māla dakstiņus.