Nogurusi no karstumiem 6
Uznāk spēji kā brāzma liedagā – augumu pāršalc svelme, āda pietvīkst, izsitas sviedri. Mokošā sajūta turpinās kādu brīdi, pēc tam izzūd kā nebijusi, atstājot vien miklu pieri un nelāgu sagurumu. Karstuma vilnis ir viens no netīkamākajiem menopauzes pavadoņiem. Nav universāla līdzekļa, kā tikt galā ar karsto nelabumu. Tomēr ir ieteikumi, ko vērts izmēģināt, jo daļai sieviešu tie ir palīdzējuši.
Kāpēc rodas viltus signāls?
Sievietes svarīgākais dzimumhormons ir estrogēns, tā nosaukums cēlies no latīņu vārda estrus – riests, auglība. Tas arī izsaka hormona būtību – gādāt par pēcnācējiem.
“Kad visas olšūnas, ko Dievs ielicis, ir nobriedušas un iztērētas, iestājas menopauze. Olnīcās pakāpeniski pavājinās hormonu sintēze, estrogēns izsīkst,” skaidro ginekoloģe Maija Dace Broša.
Organisms sāk izjust estrogēna trūkumu. Mainās viss, par ko rūpējās šis hormons, – zūd auglības spēja, āda kļūst sausāka, mati un nagi – novājinās, pasliktinās redze un atmiņa, kļūst lēnāka domāšana. Šis hormons iesaistīts arī tauku vielmaiņā, tādēļ tā trūkums veicina tauku izgulsnēšanos uz vēdera, vidukļa un gurniem, pieaug svars.
Mainās asinsvadu tonuss. Estrogēns notur asinsvadus tādā kā neitrālā stāvoklī, un, kad hormons vairs neizdalās, tie sašaurinās. Līdzīgi, kā uzkāpjot ar kāju ūdens šļūtenei, – spiediens strauji paaugstinās, un caurule var pat plīst.
Organisms sāk izjust estrogēna trūkumu. Mainās viss, par ko rūpējās šis hormons, – zūd auglības spēja, āda kļūst sausāka, mati un nagi – novājinās, pasliktinās redze un atmiņa, kļūst lēnāka domāšana. Šis hormons iesaistīts arī tauku vielmaiņā, tādēļ tā trūkums veicina tauku izgulsnēšanos uz vēdera, vidukļa un gurniem, pieaug svars.
Hormonu izmaiņas izraisa dažādus veģetatīvos simptomus. Viens no mokošākajiem – karstuma viļņi. Divas trešdaļas sieviešu izjūt tos diezgan smagi.
Kādēļ rodas karstumi? Estrogēns atbild arī par organisma iekšējo termoregulācijas sistēmu. Izmainās normālās temperatūras atskaites punkts, un smadzenēs rodas signāls – organisms ir pārkarsis! Izsitas sviedri, lai atvēsinātu it kā sakarsušo miesu. Spēji uznākušais svīdiens rada arī emocionālu diskomfortu, jo ikviens taču var ievērot, ka sievietes izskats piepeši mainījies. Pēc svelmainā viļņa ķermeņa temperatūra pazeminās, kļūst vēsi, var sākties drebuļi.
“Svarīgi, kā sieviete pati uztver notiekošo. Viena met ar roku – nu, ir man tie karstuma viļņi, ko darīt, kaut kā pārciešu. Taču cita nekādi nevar ar tiem samierināties, krīt izmisumā,” stāsta homeopāte Agrita Kalsnava.
Ja uz pieņemšanu atnāk gados vecāka sieviete, daktere noteikti pavaicā, kā noritēja menopauze. Visai bieži dzirdama atbilde: bet man jau nekā nebija… Ir samulsusi, jūtas gandrīz vai vainīga, ka viss bijis normāli.
“Tas tādēļ, ka sabiedrībā tiek uzturēts viedoklis – menopauze ir gluži vai pasaules gals. Izjūtas būs šausmīgas, bruks kauli, sklerotizēsies asinsvadi… Ja to uzskata par normālu fizioloģisku procesu dzīves plūdumā, pārlaist šo posmu ir daudz vieglāk,” uzskata daktere Kalsnava.
Diezgan bieži karstuma viļņi veicina saaukstēšanos. Ķermenis pārklājas ar sviedriem, drēbes kļūst mitras, bet pārģērbties nav iespēju. Sākas iesnas, klepus, krītas imunitāte, jo ir strauja temperatūras maiņa.
Sabiedrībā tiek uzturēts viedoklis – menopauze ir gluži vai pasaules gals. Izjūtas būs šausmīgas, bruks kauli, sklerotizēsies asinsvadi… Ja to uzskata par normālu fizioloģisku procesu dzīves plūdumā, pārlaist šo posmu ir daudz vieglāk.
Karstuma viļņa intensitāte atkarīga arī no dzīvesveida, to spēcīgi ietekmē stress. Atvaļinājuma laikā mitinoties, piemēram, laukos, ritms ir daudz rāmāks, uztraukuma gandrīz nekāda. Un sieviete piepeši attopas – bet man vairs nav karstumu! Menopauzes sākumā organisms trako, taču ar laiku adaptējas, pārkārtojas jaunajā ritmā, arī karstuma viļņi kļūst rimtāki. Tie izpaužas vidēji trīs līdz piecus gadus, citām beidzas ātrāk. Tikai ļoti nelielu daļu sieviešu karstumi moka līdz mūža beigām.
Novērots, ka ļoti smagi karstuma viļņi ir tievām un smalkām sievietēm. Viņām arī lielāks risks sasirgt ar osteoporozi, kaulu vielmaiņas slimību. Menopauzes laikā mainās kaulu struktūra, tie kļūst trausli. Noteikti jāveic centrālā rentgenstaru osteodensitometrija – speciāls mērījums muguras skriemeļos un gūžas kaulos. Menopauzes laikā ieteicams lietot kalciju saturošus produktus vai kalcija preparātus.
Seši piedāvājumi, kā mazināt karstuma viļņus
Ķeramies pie hormoniem
Viens no veģetatīvo sūdzību mazināšanas veidiem ir sintētiskie hormonu preparāti jeb hormonaizstājterapija (HAT), kas organismā atjauno estrogēnu koncentrāciju.
Agrāk HAT izraisīja dažādas blakusparādības, tagad to ir daudz mazāk. Joprojām hormonu tablešu lietošanu mēdz saistīt ar vēža lielāku iespējamību, taču tas ir mīts. Ginekoloģe Maija Dace Broša uzsver, ka HAT neizraisa, piemēram, krūts vēzi. Parasti tas rodas ģenētiskas noslieces dēļ. Ir pierādīts, ka hormoni var paātrināt tikai tā audzēja attīstību, kas jau ir radies.
“Ir vaicājumi, uz kuriem ārstam jāatbild, pirms ķerties pie receptes izrakstīšanas,” saka daktere Broša. “Pirmais – vai HAT patiesi vajag? Visā pasaulē pieņemts, ka hormonu preparātu iesaka lietot, ja ir izteikti karstuma viļņi un nervozitāte un tas sievietei traucē dzīvot.”
Otrais – vai karstuma vilni patiesi izraisījusi menopauze? Jo tam var būt arī citi iemesli, piemēram, vairogdziedzera vai virsnieru saslimšana.
Treškārt, svarīgi pielāgot īsto preparātu. Nederēs tas, kas labi palīdz draudzenei vai kaimiņienei. Apmēram divās nedēļās jau būs jūtama iedarbība – vai karstuma viļņi mazinās. Trīs mēnešu laikā iespējams pārliecināties, vai ar konkrēto tabletīti jūtas labi, vai tomēr ne.
Padzert hormonus ik pa brīdim nevar, tie jālieto regulāri. Pēc gada var pamēģināt uz mēnesi pārtraukt. Ja karstumu vairs nav, bez preparāta var iztikt. Tomēr, ja tie atkal atsākas, nāksies vien turpināt.
Ir arī transdermālie līdzekļi – plāksteri, geli, ko ierīvē ādā. Hormoni uzsūcas caur ādu, līdz ar to neietekmē aknas. Taču šāds veids der tikai tām sievietēm, kam izoperēta dzemde, citām tas var izsaukt asiņošanu.
“Tomēr nevajadzētu uzreiz sākt ar hormonu preparātu. Vispirms der izmēģināt citas metodes, varbūt kāda palīdz,” iesaka ginekoloģe.
HAT nedrīkst lietot, ja ir smagas sirds un asinsvadu slimības, akūta dziļo vēnu tromboze vai trombemboliski traucējumi, nopietnas aknu kaites.
Izmantojam draudzīgos fitoestrogēnus
Ir dažādu vitamīnu un minerālvielu kompleksi, kas satur fitoestrogēnus. Tie pēc savas uzbūves un darbības līdzinās estrogēniem. Dod pareizo impulsu, it kā apmāna organismu – o, mans receptors ir piesegts, tātad viss ir kārtībā!
Kā liecina klīnisko pētījumu dati, fitoestrogēniem ir pozitīva ietekme gan uz nervu sistēmu, gan kaulaudiem.
Šie ir bezrecepšu līdzekļi un tos var lietot ilgstoši, galvenais, ir atrast sev piemērotāko.
Kā liecina klīnisko pētījumu dati, fitoestrogēniem ir pozitīva ietekme gan uz nervu sistēmu, gan kaulaudiem. Bioloģisko aktivitāti tie iegūst kuņģa un zarnu traktā. Tomēr ar šūnu receptoriem tie saistās simtiem reižu vājāk nekā dabiskais estrogēns, tāpēc arī iedarbība ir niecīgāka. Ar fitoestrogēniem iespējams palīdzēt, ja karstuma viļņi ir viegli.
Ikviens no šiem preparātiem karstumus kā ar roku nenoņem – iedarbojas lēnā gaitā. Tātad jādzer regulāri un ilgstoši. Ja pēc pusgada konstatē, ka nav palīdzējis, ilgāk lietot īsti nav jēgas. Turklāt tie ir visai dārgi.
Izmēģinām adatu terapiju
“Ķīnas medicīnā svarīgs ārstēšanas pamatprincips ir enerģētiskā līdzsvara atgūšana. Tās skatījumā karstuma viļņi liecina par nieres enerģijas deficītu,” saka akupunktūras ārste Inese Kokare.
Ja karstumus pavada sirdsklauves, reiboņi, galvassāpes, troksnis ausīs, atmiņas pasliktināšanās, aizkaitināmība, sāpes muguras jostas daļā un ceļos, tas liecina gan par nieru, gan aknu iņ enerģijas deficītu.
Par nieres jan enerģijas izsīkumu liecina tas, ka karstuma viļņi nav izteikti, bet sievietei ir aukstuma sajūta un sāpes muguras lejasdaļā, spiedoša sajūta krūškurvī, viņa kļuvusi apātiska.
Ja vairāk ir raksturīga svīšana, sirdsklauves, bezmiegs – pievienojies arī sirds enerģijas deficīts.
Akupunktūru var izmantot kā papildu metodi. Adatu terapija nav brīnumlīdzeklis, bet var palīdzēt. Īpaši tad, ja nomoka arī nervozs uzbudinājums un trauksmainība.
Nieres enerģiju var papildināt, lietojot uzturā noteiktus pārtikas produktus. Padomu, kurus izvēlēties, jājautā akupunktūras ārstam.
Austrumu medicīnā nieres enerģijas deficītu ārstē arī ar speciāliem zāļu preparātiem, taču Latvijā tie nav pieejami.
Akupunktūru var izmantot kā papildu metodi. Adatu terapija nav brīnumlīdzeklis, bet var palīdzēt. Īpaši tad, ja nomoka arī nervozs uzbudinājums un trauksmainība. Akupunktūras ārsts ievada adatas noteiktos punktos, šādi veicinot un stiprinot nieres enerģētiku.
Pēc adatu terapijas kursa karstuma viļņi var kļūt mazāk izteikti, uzlaboties dzīves kvalitāte.
Dzeram zāļu tējas un uzlējumus
“Augi sievietei palīdz. Ar tiem iespējams stimulēt virsnieres, mazinot veģetatīvās nervu sistēmas simptomus. Papildus var uzņemt augu izcelsmes hormo- nus – fitoestrogēnus. Tie neaizstāj sievišķo hormonu, bet palīdz virsnierēm to saražot,” saka fitoterapeits Artūrs Tereško.
Augi sievietei palīdz. Ar tiem iespējams stimulēt virsnieres, mazinot veģetatīvās nervu sistēmas simptomus. Papildus var uzņemt augu izcelsmes hormo- nus – fitoestrogēnus. Tie neaizstāj sievišķo hormonu, bet palīdz virsnierēm to saražot.
* Daudz fitoestrogēnu satur apiņu rogas. Tajās esošās vielas nomierina arī nervu sistēmu, labvēlīgi ietekmē asinsvadus un pazemina holesterīna līmeni asinīs. Apiņu rogas jāvāc, kamēr tās vēl zaļganas un metas nedaudz dzeltenīgas. 4 vai 5 rogas aplej ar pusglāzi karsta ūdens un ļauj 15 līdz 20 minūtes nostāvēties.
* Labs ir sarkanais jeb pļavas āboliņš, tāpat der zirgu un Alpu āboliņš. Āboliņu var izmantot arī kā spēka avotu, jo tas satur daudz mikroelementu, aminoskābju un vitamīnu.
Sauju ziedu aplej ar puslitru remdena ūdens, ļauj stundu ievilkties. Nokāš un izdzer dažu stundu laikā. Var gatavot arī kā tēju, aplejot drogas ar verdošu ūdeni. Dzerama bez ierobežojumiem.
* Raudeni pat dēvē par sieviešu puķīti. Tā vairo oksitocīna daudzumu – šis hormons raisa miera sajūtu. Divas ēdamkarotes sasmalcināta auga aplej ar puslitru karsta ūdens. Dzer pa pusglāzei 2 līdz 3 reizes dienā.
* Hormonu darbību veicina arī sējas lucerna. Ziedus un lapas lieto pulvera veidā pa tējkarotei vai ēdamkarotei trīs reizes dienā. Lielākās devās var izraisīt gremošanas traucējumus.
* Labs līdzeklis sievietes labsajūtai ir irbenes ogu želeja. To gatavo šādi: ogas apber ar cukuru, ļauj nostāvēties, lai izdalās vērtīgās vielas un izspiež caur sietu. Tad attiecībā 1:1 sajauc ar cukuru vai medu.
* Normalizēt asinsspiedienu, palēnināt sirdsdarbību un paplašināt asinsvadus palīdz vilkābeles ziedi un augļi. Tos var ēst pa vienai divām saujām dienā arī svaigā veidā. Novārījumu pagatavo, ņemot ēdamkaroti sasmalcinātu augļu uz glāzi ūdens. Dzer pa trešdaļai vai pusei glāzes pāris reizes dienā pirms ēšanas.
* Ja ir paātrināta sirdsdarbība, lieto piecdaivu māteres lakstus. Ēdamkaroti drogu aplej ar glāzi karsta ūdens, ļauj ievilkties 15 minūtes. Dzer pa trešdaļai glāzes 3 reizes dienā stundu pirms ēšanas. Dzēriens ir diezgan rūgts, bet labs sirdij, nerviem un miegam.
Homeopātiju pielāgojam individuāli
“Uzskatu, ka dabiski regulēt olnīcu un endokrīnās funkcijas – vienalga, vai ar homeopātiju vai kādā citā veidā – ir daudz labāk, nekā mākslīgi uzturēt organisma procesus ar hormonaizstājterapiju,” atzīst homeopāte Agrita Kalsnava.
Homeopātija palīdz līdzsvarot organismu bez ķīmisku zāļu lietošanas. Homeopātisks preparāts iedod bioloģisku impulsu, un organisms pats visu noregulē. Svarīgi ir atrast vispiemērotāko preparātu. Ārsts homeopāts izzina pacientes dzīves gājumu, ņem vērā personības tipu, mentālos, emocionālos, fiziskos simptomus un subjektīvās sajūtas. Saistībā ar to visu individuāli piemeklē preparātu.
Ņem vērā karstuma viļņu raksturu – vai tie notiek ar svīšanu vai bez; seja kļūst sārta vai arī izskats nemainās…
Tāpat svarīgi, kādas zāles iepriekš lietotas. Ja ilgus gadus izmantota hormonālā kontracepcija vai hor- monaizstājterapija, palīdzēt ar homeopātiju nebūs vienkārši.
Ārstēt ir grūtāk arī tad, ja hormonālais disbalanss un karstuma viļņi iestājas pēc ginekoloģiskas operācijas. Ja homeopātiskais preparāts piemeklēts precīzi, gadās, ka karstuma viļņi rimstas ļoti ātri. Citām mazinās pakāpeniski. Ja organismu izdodas noregulēt līdzsvarā, šie medikamenti vairs nav jālieto.
Citādi ēdam, izkustamies, dzesējamies * Ja karstuma viļņi nav izteikti, var palīdzēt augu valsts estrogēni, piemēram, soja. Tās sastāvā ir izoflavonoīdi, kas organismā darbojas līdzīgi kā estrogēns. No sojas pupiņām iegūtais piens un tofu (biezpiensiers) ir termiski vismazāk apstrādāti, tādēļ tiem ir visvairāk vērtīgo īpašību. * Labāk justies palīdz arī linsēklas. * Ir augļi un dārzeņi, kas niecīgā daudzumā satur estrogēnam līdzīgu substanci, piemēram, ķiploki, pētersīļi, burkāni, pupas, dateles, ķirši, granātāboli, āboli un to sēklas. * Jāierobežo piesātināto tauku patēriņš, jāēd daudz dārzeņu, augļu, graudaugu un skābpiena produktu. Ieteicamas treknas zivis. Sievietei jāmielojas ar sēnēm, īpaši gailenēm, der arī bērzlapes. * Organismu kārtībā palīdz uzturēt pirts procedūras, ja vismaz reizi nedēļā pareizi izkarsējas un pēc tam atdzesējas aukstā ūdenī. Organisms pierod pie dažādiem karstuma režīmiem, iemācās citādi veikt termoregulāciju. Tas ir arī labs treniņš asinsvadiem. * Vērtīgs ieradums ir vēsa rīta duša un norīvēšanās ar linu dvieli. * Nepieciešama izkustēšanās – vingrot, nūjot, piedalīties ūdens aerobikā. Parastā aerobika gan nederēs. Mamma šajā vecumā nedrīkst nodarboties ar tādu pašu vingrošanu kā meita. Lai cik būtu jauneklīga, lai cik labi justos, jo – lēkājot var ciest mugurkauls. * Jārēķinās ar svara pieaugumu. Taču der zināt, ka tā ir organisma aizsardzība, jo taukšūnās izdalās nedaudz estrogēna. * Karstuma viļņu laikā var pamēģināt elpot dziļi un ļoti lēni. * Dažām sievietēm palīdz sinepju plāksteri, ko liek uz skausta, pleciem, starp lāpstiņām un uz kāju ikriem. * Nevajadzētu baudīt ļoti asu ēdienu. Jāsamazina uzturā patērētā sāls daudzums. Jāatturas no alkohola un smēķēšanas.
|