Vispirms sāpes un pietūkums 0
Fiziski aktīviem cilvēkiem parasti lūst kāju kauli – visbiežāk stresa lūzumi skar metatarsālos pēdas kaulus jeb pleznas kaulus un apakšstilba kaulus, taču noguruma lūzumi iespējami arī iegurnī un rokās, piemēram, pēc gūžas locītavas endoprotezēšanas vai rokas amputācijas. Sarmīte Dūze atceras gadījumu, kad kādam pacientam ar lieko svaru no kruķu lietošanas radās noguruma lūzums rokas apakšdelmā.
“Noguruma lūzumi parasti veidojas šķērsām kaula asij. To nosaka pārslodzes iedarbības spēks un virziens. Tie nerodas pēkšņi, bet gan pakāpeniski. Vispirms šajā vietā parādās kaula plēves iekaisums, pēc tam – asinsizplūdums, kas pamazām bojā kaulu, līdz tas pārlūst bez nopietna iemesla, piemēram, uzkāpjot olim vai uz grīdas nomestai rotaļlietai,” saka ārste. Tomēr noguruma lūzumiem ir arī priekšvēstneši: sāpīgs pietūkums pēdās, apakšstilbos vai citā vietā, kas naktīs ir mazāks, bet slodzes laikā palielinās. Pakāpeniski sāpes kļūst stiprākas, ilgāk saglabājas un norimst lēnāk, pēc ilgāka atpūtas perioda.
Galvenās noguruma lūzumu diagnostikas metodes ir rentgenoloģiskā izmeklēšana, magnētiskā rezonanse, datortomogrāfija un scintigrāfija. Taču sākuma stadijā, kad kauls vēl nav pārlūzis, bet tikai grasās to darīt, izmeklējumos izmaiņas bieži vien neizdodas atklāt. Tādēļ, lai izvairītos no lūzuma, Sarmīte Dūze iesaka pirmām kārām samazināt ikdienas vai treniņu slodzi, ļaujot kaulam atpūsties. Piemēram, ja sāp pēdas priekšējā daļa, nevajadzētu valkāt apavus ar augstiem papēžiem. Sāpošajā vietā jāpieliek aukstuma kompreses, jālieto pretiekaisuma un pretsāpju ziedes un tabletes.
Ja divu nedēļu laikā sāpes nepāriet, izmeklējumi jāveic atkārtoti.
“Ar noguruma lūzumiem bieži vien ir tā – vienā galā tas jau aug ciet, bet otrā vēl tikai veras vaļā,” liecina ārstes pieredze. Ja sāpes un pietūkumu, kas vēsta par noguruma lūzumu, ignorē un slodzi nesamazina, lūzuma vietā izveidojas tā saucamā kaula tulzna – sabiezējums kaula virsmā, kas izraisa deformāciju.
Der atcerēties, ka noguruma lūzumiem ir tieksme atkārtoties. Ja ne tajā pašā vietā, tad blakus kaulā vai otrā pēdā. Tādos gadījumos noteikti jāpārbauda kaulu masas blīvums (osteodensitometrijas izmeklējums) un D vitamīna līmenis asinīs.