Nogurums pēc ēšanas? Lūk, kāpēc un kā to labot! 2
Pēc saspringta rīta var šķist, ka pusdienas ir tieši tas, kas nepieciešams, taču dažreiz maltīte, par kuru jūs domājāt, esot pārliecināts, ka tā dos jums enerģiju, ir tā, kas izraisa vēlmi snaust pie rakstāmgalda, vēsta “CNN”.
“Kā dietoloģe esmu dzirdējusi, ka cilvēki manas karjeras laikā bieži tā saka, tāpēc es domāju, ka cilvēkiem šī ir diezgan izplatīta problēma,” sacīja Džūlija Stefanski, Uztura un diētikas akadēmijas pārstāve.
Daļa no šīs parādības ir saistīta ar pamata fizioloģiju: kad cilvēki ēd, lielākā daļa mūsu asiņu nonāk gremošanas orgānos, lai apstrādātu pārtiku, sacīja Sandra Arévalo, Ņujorkas štata Montefiore Nyack slimnīcas kopienas veselības un labsajūtas direktore un nacionālā pārstāve. Kad cilvēks ēd, organisms var ražot vairāk serotonīna – neirotransmitera, kas regulē miegu un garastāvokli – īpaši, ja pārtikā bija daudz neaizvietojamās aminoskābes triptofāna, kas atrodams olbaltumvielās, piemēram, vistas gaļā, sierā un zivīs.
Tendence nogurt pēc ēšanas nebūt nenozīmē, ka kaut kas nav kārtībā. Tomēr to varētu uzskatīt par problēmu, kas saistīta ar kultūras normām, jo īpaši Amerikas Savienotajās Valstīs, kas cīnās pret mūsu dabiskajiem procesiem, koncentrējoties uz produktivitāti, nevis atpūtu, kad ķermenim tas ir nepieciešams, sacīja Stefanski. “Es vienmēr domāju par Spāniju un cilvēkiem, kuri man ir stāstījuši, ka apmeklē vietas, kur viņi pavada siestu,” viņa piebilda.
Taču var būt papildu faktori, kas saasina šo dabisko reakciju, liekot pārējās darba dienas laikā izjust slinkumu. Lūk, no kā jāuzmanās un kā to ietekmēt!
Smagas vai saldas maltītes
Runājot par to, kāpēc pēc ēšanas jūtaties pārāk noguris, izplatīts iemesls ir daudzuma vai kvalitātes ziņā smagas maltītes.
Daži cilvēki pārēdas, nevis apstājas, kad jūtas piesātināti, it īpaši, ja viņu uzmanību novērš vairāku uzdevumu veikšana vienlaicīgi. Brokastu neēšana var novest pie pārēšanās vēlāk, jo pārmērīgs izsalkums apgrūtina apetītes kontroli, sacīja Arévalo.
“Kāds, kurš jūtas ļoti noguris pēc ēdienreizes, varētu apsvērt iespēju palēnināt ēšanu un nedaudz samazināt porcijas,” sacīja Stefanski. “Jo neatkarīgi no tā, ko jūs ēdat — vai tie ir ogļhidrāti, tauki, olbaltumvielas —, ja jūs apēdat daudz vairāk, nekā jūsu ķermenim ir paredzēts, tam būs nepieciešams ilgāks laiks, lai sagremotu šo pārtiku.”
Tomēr dažreiz dažu pārtikas produktu sastāvs var veicināt nogurumu. Tauki ir visgrūtāk sagremojamās barības vielas, jo to molekulas ir daudz lielākas nekā olbaltumvielu vai ogļhidrātu, sacīja Stefanski un Arévalo. Ja esat paēdis maltīti ar augstu tauku saturu, piemēram, ceptu ēdienu vai picu, tas var likt jums justies nogurušam. Ēdienreizēm ar augstu pievienoto cukuru vai rafinētiem ēdieniem, vai ļoti apstrādātiem ogļhidrātiem var būt tāda pati ietekme, jo organisms metabolizē šos produktus, salīdzinot ar cukuru vai ogļhidrātiem dabīgos vai minimāli apstrādātos pārtikas produktos.
Šķiedrvielas pārtikas produktos palēnina cukura uzsūkšanos organismā, kas nozīmē, ka tās neizraisa cukura līmeņa paaugstināšanos asinīs vai insulīna lēcienus un tā vietā sniedz stabilāku, ilgstošāku enerģiju, sacīja Klīvlendas klīnikas dietoloģe Kristīna Kirkpatrika. .
Tāpat kā pārtikas produkti ar augstu cukura saturu, arī saldie dzērieni var likt jums justies nogurušam, sacīja Stefanski.
Izvēloties sabalansētākas maltītes un uzkodas, pēc ēšanas jutīsieties mazāk noguris, norāda eksperti. Tas varētu izskatīties kā pupiņu zups un salāti ar olīveļļas-balzamiko etiķa mērci; liesās olbaltumvielas, piemēram, lasis, baltā vistas gaļa vai pupiņas; un citas piedevas, kurās nav daudz cukura, sacīja Kirkpatrika. Pārtikas līdzņemšana var palīdzēt atturēties no uzkodām tirdzniecības automātos, ātrajām uzkodām vai bezmaksas biroja virtuļiem.
“Arī piecu minūšu pastaiga palīdz uzlabot asinsriti un modrību,” sacīja Arévalo.
Slikts miegs
Saskaņā ar Kirkpatrikas teikto miegs regulē hormonus, tostarp gremošanas. Un, ja jums trūkst miega, jūsu ķermenis, visticamāk, nomāks hormonu, ko sauc par leptīnu, kas signalizē “Es esmu pilns un man vairāk nevajag”, vai paaugstinās grelīnu – hormonu, kas pavēl “pabarot to”, viņa paskaidroja. Nepietiekama atpūta var negatīvi ietekmēt lēmumu pieņemšanas prasmes, emocionālo labsajūtu un smadzeņu darbību, kas regulē pārtikas uzņemšanu, padarot grūtāku spēju pretoties tieksmei pēc ļoti garšīgiem ēdieniem.
Jūs varat uzlabot savu miegu, guļot septiņas līdz deviņas stundas naktī vēsā, tumšā un klusā vidē. Izvairieties no kofeīna vismaz sešas stundas pirms gulētiešanas vai alkohola lietošanas pirms gulētiešanas. Var palīdzēt arī mierīga rutīna un guļamistabas “rezervēšana” tikai miegam un seksam.
Cukura līmenis asinīs
Dažiem cilvēkiem nogurums pēc ēšanas var liecināt par kaut ko nopietnāku.
“Statistika šobrīd liecina, ka daudziem cilvēkiem ASV ir diabēts vai prediabēts un viņi to nezina,” sacīja Stefanski. Ja nevar pareizi metabolizēt ogļhidrātus un asinīs ir augsts insulīna daudzums, tas var samazināt enerģijas līmeni, viņa piebilda.
Ja pēc ēšanas regulāri jūtaties miegains pat pēc uztura pielāgošanas, lūdziet savam ārstam veikt hemoglobīna A1c testu. Tests nosaka vidējo cukura līmeni asinīs un parāda, cik daudz glikozes ir piesaistīta hemoglobīnam sarkanajās asins šūnās, sacīja Stefanski.
“Ja tas ir augsts,” viņa teica, “tas liecina, ka jūsu ķermenis cīnās ar pārtikas un ogļhidrātu metabolismu.”