Nogurums, kas nepāriet. Kā izrauties no traucējošā stāvokļa 0
Daudziem ārsta palīdzību liek meklēt ilgstošs nogurums. Visbiežāk izsīkuma cēlonis ir pārpūle un neveselīgs dzīvesveids. Taču jāpārliecinās arī, vai tas nav slimības vēstnesis.
Vienveidīgs uzturs
“Nav ko brīnīties par nogurumu, ja tiek uzņemts vienveidīgs uzturs, turklāt ilgstoši viens un tas pats, piemēram, brokastīs ēdam sviestmaizi ar desu, bet pusdienās kartupeļus ar karbonādi un kāpostu salātiem,” situāciju vispārina medicīnas sabiedrības ARS terapeite Lāsma Četverga.
Vitamīnu un minerālvielu trūkumu organismā var noteikt, veicot asinsanalīzi, un tad atkarībā no to deficīta pakāpes tos uzņemt ar atbilstīgu uzturu vai vitamīnu kompleksiem.
Nereti noguruma cēlonis ir dzelzs deficīts un tā izraisīta mazasinība. Tas biežāk rodas sievietēm, kuras ik mēnesi zaudē daudz asiņu menstruāciju laikā, kā arī ievēro nesabalansētu diētu.
Turklāt izsīkuma un koncentrēšanās spēju pasliktināšanās iemesls var būt pat neliels šķidruma deficīts organismā.
Noguris un izdedzis
“Runājot ar pacientiem, atklājas, ka daudzi strādā 12 un pat vairāk stundu diennaktī, bet guļ tikai 5–6 stundas. Fizisku aktivitāšu nav. Naktī bieži pamostas, jo mieru neliek trauksmainas domas. Trauksmes mazināšanai vakarā uzsmēķē, un pēc tam nenāk miegs, tādēļ jau no rīta pamostoties jūtas noguruši,” stāsta Lāsma Četverga.
Nogurums mēdz iestāties pēc liela darba pabeigšanas, kas prasījis saspringumu. Stresa situācijās tiek pastiprināti ražots hormons kortizols un organisms darbojas paātrinātā režīmā, taču tā nedrīkst būt pastāvīgi. Pārslodzes brīžos vieglāk ķeras klāt arī vīrusi, jo organisms nespēj sakopot spēkus to uzveikšanai.
Nogurums ir viena no pazīmēm, kas liecina par izdegšanas sindromu. Pasaules Veselības organizācija prognozē, ka pēc 10–20 gadiem stress un depresija būs vadošie slimību izraisītāji. Lai tā nenotiktu, jāievēro profilakse – jābūt atpūtai un pietiekamam miegam, regulārai un samērīgai fiziskajai aktivitātei. Dzīvē nepieciešams līdzsvars un pozitīvas emocijas. Citādi ārsts nevarēs palīdzēt novērst izsīkumu.
Mainīt paradumus
Septiņdesmit procentos gadījumu, lai novērstu nogurumu, pietiek mainīt dzīvesveidu, gādājot par fiziskajām aktivitātēm, pastaigām svaigā gaisā, sabalansētu uzturu, pietiekamu šķidruma patēriņu. Tad arī gaidāma pašsajūtas uzlabošanās, taču ne agrāk kā pēc mēneša.
Aplami būtu mēģināt aizgaiņāt nogurumu, dzerot litriem kafiju. Tas var izraisīt tahikardiju – paātrinātu sirdsdarbību, kad organismā netiek nodrošināta normāla asinsplūsma. Enerģijas dzērieni nogurumu mazinās tikai īslaicīgi. Arī tonizējoši līdzekļi nevar aizstāt atpūtu. Tos pieļaujams lietot tikai kursa veidā pavasarī vai rudenī, taču ilgākā laika posmā tie kaitēs veselībai.
Slimības ar nogurumu
Ja nogurums ir ieildzis, lai arī tiek piekopts veselīgs dzīvesveids, būtu jānoskaidro tā cēlonis un jānovērš, aicinot palīgā ne tikai ģimenes ārstu vai terapeitu, bet, ja ir depresija, arī psihoterapeitu. Vajag veikt asins un urīna analīzes, kā arī rentgena uzņēmumu plaušām, lai pārbaudītu, vai nav tuberkuloze.
Kā norāda daktere Četverga, ilgstošs nogurums sākotnēji var būt vīrushepatīta B un C vienīgais simptoms, kad par to liecina tikai aknu proves, kā arī HIV infekcija, kas Latvijā pēdējā laikā izplatīta vairāk, nekā daudziem šķiet.
Nogurumu izraisa ilgstošas sāpes, pazemināts asinsspiediens, barības uzsūkšanās traucējumi, anoreksija, bulīmija, dažādas infekcijas, piemēram, Laimas slimība un ērču encefalīts, sirds un nieru mazspēja, kā arī citas hroniskas nekompensētas slimības.
Izsīkumu var provocēt vielmaiņas traucējumi – gan cukura līmeņa pazemināšanās, gan paaugstināšanās. Vielmaiņu palēnina arī gausa vairogdziedzera darbība hipotireoze, kuru parasti pavada pieņemšanās svarā.
Lielu nogurumu mēdz izraisīt 7. un 8. tipa herpesvīruss, kas pastāvīgi snauž nervu ganglijos un uzliesmo, novājinoties imunitātei, kā arī asinsrades audzēji jau sākuma stadijā.
Tik izteiktu nogurumu, ka cilvēks pēkšņi aizmieg dienas laikā – sēžot vai vadot auto –, izraisa miega apnoja, kad naktī apstājas elpošana un smadzenēm trūkst skābekļa, tāpēc cilvēks jebkurā, pat pavisam nepiemērotā brīdī var iesnausties. Šo kaiti, kuru pavada daudzas citas veselības problēmas un kas saīsina mūžu, noteikti vajag ārstēt. Lai pagarinātu mūža ilgumu, naktī guļot ieteicams izmantot speciālu skābekļa masku. Turklāt, sargājot sevi un savus tuviniekus, miega apnojas slimniekam nevajadzētu sēsties pie auto stūres.
Noguruma cēloņi:
>> psiholoģiskie, kurus izraisa stress, izdegšana un depresija;
>> fizikālie, piemēram, mazasinība, cukura diabēts, drudzis, ļaundabīgi audzēji;
>> fizioloģiskie, kā grūtniecība, bērna zīdīšana, neizgulēšanās un pārmērīga fiziska slodze.