Kas bija Bulgārijā nežēlīgi nogalinātā žurnāliste? 0
Bulgārijas pilsētā Rusē nogalināta privātā televīzijas kanāla TVN žurnāliste Viktorija Marinova, kuras pēdējā raidījumā bija iekļautas intervijas par korupcijas skandāliem vairākās privātfirmās saistībā ar Eiropas Savienības fondu neatbilstošu izlietojumu.
Bulgārijas premjers sola “atrisināt šo lietu”
Mirusī žurnāliste, kura bija piekauta, izvarota un nožņaugta, tika atrasta pilsētas parkā. Kā ziņo vietējie mediji, Marinova varētu būt devusies skrējienā, trenējoties gaidāmajām sacensībām. Policija sākusi izmeklēšanu, lai noskaidrotu, vai tas bijis gadījuma noziegums vai saistīts ar viņas darbu pētnieciskajā žurnālistikā.
Nesen 30 gadus vecā žurnāliste kļuva par izpētes programmas “Detektīvs” vadītāju, izmeklējot korupcijas skandālus. Par līķi pilsētas parkā policiju esot informējis kāds garāmgājējs. Prokurors Georgijs Georgijevs paziņojis, ka žurnālistes tālrunis, automobiļa atslēgas un brilles netika atrastas.
Marinova mirusi no kombinētas galvas traumas un nožņaugšanas, viņš teica. Bulgārijas iekšlietu ministrs Mladens Marinovs paziņojis, ka pagaidām nekas neliecinot, ka žurnālistes slepkavība būtu saistīta ar viņas profesionālo darbību.
“Runa ir par izvarošanu un slepkavību,” norādīja ministrs. Policija izmeklē visas iespējamās versijas, kas saistītas gan ar Marinovas privāto, gan profesionālo dzīvi. Jau agrāk ieplānotā drošības iestāžu darbinieku sanāksmē 7. oktobrī Bulgārijas premjerministrs Boiko Borisovs solījis, ka “izmeklētāji atrisinās šo lietu”.
Jau trešā žurnālista slepkavība šogad
Lai gan vēl nav noskaidrots, vai slepkavība ir saistīta ar Marinovas profesionālo darbību, viņas nāve izraisījusi skaļu reakciju Eiropas mediju aprindās. Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas mediju brīvības pārstāvis Eiropā Harlems Dezīrs aicinājis rūpīgi izmeklēt Marinovas slepkavību. Eiropas Komisija pieprasījusi, lai tiktu pārbaudīta iespējamā nozieguma saistība ar viņas profesionālo darbību.
Marinova bija neliela telekanāla TVN direktore un vadīja divus raidījumus, vienā no kuriem viņa intervēja pētniecisko žurnālistu Atilu Biro no Rumānijas projekta “Rise” un kolēģi no Bulgārijas portāla “Bivol.bg” Dimitaru Stojanovu. Viņi tika aizturēti septembrī, policijai izmeklējot lietu par krāpšanos ar Eiropas Savienības fondiem. Viņas pētījumā secināts, ka aptuveni 30 – 40 procentus no ES fondiem infrastruktūras projektiem Bulgārijā ir saņēmušas dažas firmas, pateicoties koruptīvām darbībām. Raidījums par Biro un Stojanovu bija pēdējais Marinovas veikums, pirms viņa tika nogalināta. ASV izvietotā Komiteja žurnālistu aizsardzībai mudinājusi Bulgārijas varas iestādes veikt rūpīgu žurnālistes slepkavības izmeklēšanu, lai atrastu un sodītu vainīgos.
Eiroparlamenta deputāte Sofija Velda tvitera vēstījumā atzīmē, ka Bulgārija nav vienīgā ES valsts, kur pēdējā laikā notikušas žurnālistu slepkavības. Maltā pagājušā gada oktobrī automašīnas sprādzienā netālu no savas mājas tika nogalināta žurnāliste Karuana Galicija, kura atainoja tā dēvēto Panamas dokumentu skandālu un citas ar korupciju saistītas lietas, kurās iejaukti arī Maltas politiķi. Šā gada februārī Slovākijā tika nogalināts pētnieciskais žurnālists Jans Kucjaks un viņa līgava. Viņi tika nošauti savā mājā Veļka Mačā Bratislavas pievārtē. Kucjaks pētīja itāļu mafijas darbību Slovākijā un tās sakarus ar Slovākijas vadošajiem politiķiem, kā arī krāpšanu, kurā iesaistīti uzņēmēji, kam ir sakari ar politisko eliti.