“Likās – tūlīt nolikšu karoti”. Spaiss nodzīts pagrīdē, ne – iznīdēts 2
Pirms trim gadiem spaisam jeb jaunajām sintētiskajām narkotikām pieteiktais karš patiešām devis rezultātus. Tomēr izskaust šo postu pavisam nav izdevies, jo, līdzīgi kā citas narkotikas, arī spaisu turpina tirgot pagrīdē. 2014. gadā, kad spaisa sērga piedzīvoja kulmināciju, slimnīcās ar tām saindējušies pacienti nonāca ik dienu. Dažiem šī apreibināšanās prasīja pat dzīvību. Sintētiskos maisījumus, dēvējot par ūdenspīpju tīrīšanas līdzekļiem un kaktusu mēslojumu, tirgoja pat speciālos kioskos. Tam visam punktu izdevās pielikt, nosakot kriminālatbildību par šādu vielu izplatīšanu un glabāšanu. Gadā, kad šīs likuma izmaiņas stājās spēkā, Valsts policija (VP) kopumā 880 gadījumos izņēma aptuveni 17,5 kilogramus jauno psihoaktīvo narkotisko vielu, kā arī izskauda neskaitāmas “legālo narkotiku” bodītes. Pēdējos gados izņemtā spaisa apjoms stipri sarucis – pērn 270 gadījumos izņemti vien 1,76 kilogrami šīs vielas.
Narkotiku lietotāju vidū spaiss zaudējis popularitāti, tā vietā nākusi “tradicionālā” vieglā narkotika – marihuāna, stāsta VP pārstāvis Dairis Anučins. Tā kā tirgotājiem spaisu aizliedza izplatīt, rūpals kļuva riskants un tas atsaucās uz sintētisko narkotiku cenu, melnajā tirgū pietuvinot to marihuānas cenai. Tālab daudzi lietotāji no spaisa esot vai nu pārgājuši uz marihuānu, vai arī atgriezušies pie tās. Tālab varot sacīt, ka uz spaisa izskaušanas rēķina vismaz daļēji ir palielinājies marihuānas lietotāju skaits.
Kā iepriekš esam rakstījuši (“LA” 17.10.2016. “Marihuāna – Latvijā numur viens”), pēc policijas datiem, jau 2015. gadā narkotiku izņemšanas gadījumu skaita ziņā marihu āna nonāca pārliecinoši pirmajā vietā. Tāpat likumsargi konstatē, ka Latvijā marihuānas audzēšana iet plašumā. VP Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes narkotisko un psihotropo vielu noziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Sandis Radziņš tobrīd uzsvēra: “Diemžēl mūsu dati neliecina, ka marihuānas popularitātes pieaugums samazinātu citu narkotiku lietošanu.” Radziņš arī atzina, ka principiāli neielaižas diskusijās par to, kurš ļaunums – marihuāna, sintētiskās vai smagās narkotikas – labāks vai sliktāks: “Arvien pieaug marihuānas reklamēšana kā laba un nevainīga apreibināšanās – pilni sociālie tīkli un interneta mediji. Sabiedrība pret marihuānu kļūst arvien tolerantāka, sak, tas jau nav nekas. Tāpat nekur jau nav arī pazudusi cilvēku vēlme apreibināties un nopelnīt.”