Nodrošināt Latvijas mediju nepārtrauktu darbību šobrīd ir valstiski svarīgi 0
Ņemot vērā notikumus Ukrainā, kā arī pastāvošos draudus Latvijas informatīvajai telpai, ir būtiski nodrošināt Latvijas mediju nepārtrauktu darbību, uzskatot, ka nozare ir kritiskās infrastruktūras nozīmīga sastāvdaļa. Mediji jau ir saskārušies ar paaugstinātu kiberuzbrukumu skaitu, kuru mērķis ir destabilizēt un neitralizēt mediju darbību, kā arī atsevišķos gadījumos iegūt informāciju (personalizētus datus).
Izskatot pieredzi Ukrainā un mediju situāciju šajā reģionā, mums ļoti būtiski ir domāt par informācijas nepārtrauktu nodrošināšanu Latvijas sabiedrībai, īpaši uzsverot mediju energostabilitātes nodrošināšanu. Kritiskajos mirkļos sabiedrības informētība ir vitāli svarīga, tādēļ valsts mērogā ir svarīgi domāt par nacionālo mediju iespēju informēt sabiedrību.
TV24 direktors Klāvs Kalniņš norāda, ka pašreizējā saspringtajā ģeopolitiskajā situācijā vietējo mediju stiprināšana, spēcīgas to infrastruktūras veidošana un aizsardzība ir viens no primāri veicamajiem uzdevumiem. “Valsts kritiskās infrastruktūras objekti nav tikai hidroelektrostacijas, dzelzceļš, ostas, Saeimas un Ministru kabineta ēkas.
Pavisam noteikti šajā sarakstā iekļaujams arī Latvijas mediju tīkls. Jo tieši mediji ir tie, kuri ik dienas cīnās “frontes pirmajā līnijā” pret Krievijas izplatīto dezinformāciju, kā arī ar visaptverošas informācijas sniegšanu cenšas mīkstināt sabiedrībā arvien augošo sociālo spriedzi, kura radusies augstās inflācijas un nedrošības par nākotni ietekmē.
Tieši mediji ir tie, kuriem krīzes situācijā būs jāuzņemas visu Latvijas iedzīvotāju apziņošanas un arī koordināšanas funkcijas, tādēļ nekādā gadījumā nedrīkst pieļaut situāciju, kad kiberuzbrukumu ietekmē, elektroenerģijas pārrāvumu vai citu ārēju faktoru ietekmē mediju darba nepārtrauktība tiek apdraudēta,” uzsver Klāvs Kalniņš.
Viņš pārliecinājies, ka TV24, tiešraidēs informējot sabiedrību par aktuālo un svarīgo, katru dienu sajūt Latvijas iedzīvotāju vajadzību pēc papildus informācijas, skaidrojumiem un komunikācijas, jo īpaši šajos apstākļos, kad Eiropā notiek karadarbība un katrs mēdz aizdomāties, cik drošā vidē mēs paši dzīvojam un, vai esam pārliecināti, ka zinām, kā rīkoties krīzes situācijās.
“Katru dienu TV24 raidījumu “Aktuālais par karadarbību Ukrainā” televīzijas tiešraidē noskatās 40 tūkstoši, to skatās arī internetā, atkārtojumā un arī, izmantojot interaktīvās televīzijas iespējas. Tas liecina, ka cilvēkiem ir svarīgi sekot līdzi svarīgākajam un meklēt atbildes uz viņus satraucošiem jautājumiem. Un to, ka šo jautājumu ir daudz, apliecina tiešraidēs nerimstošie telefona zvani un ziņas, kas tiek rakstītas uz studijas tālruni.
Cilvbēkiem pietrūkst informācijas! Un mediji šobrīd ir tā vieta, kur viņi spēj rast skaidrojumu ikdienas sarežģījumos. Turklāt tā tas nav tikai saistībā ar notikumiem Ukrainā. Tā ir visās krīzes situācijās, kas jāpārdzīvo sabiedrībai. Tādos brīžos labi redzams, ka informācijas medijos nav un nevar būt par daudz.”
Pēc TV24 direktora teiktā ir apsveicami, ka Latvijas informatīvai telpai radītā apdraudējuma novēršana ir iekļauta Nacionālās drošības koncepcijā, taču ne mazāk būtiski par koncepcijā minēto sabiedrisko mediju attīstīšanu, ir arī valsts atbalsts komercmediju darbības nodrošināšanai. “Demokrātija ir katras valsts nacionālās drošības galvenais stūrakmens, taču tā spēj pilnvērtīgi darboties vien tad, ja katrs valsts iedzīvotājs saņem daudzpusīgu un objektīvu informāciju, ko spēj nodrošināt vienīgi spēcīgi un neatkarīgi plašsaziņas līdzekļi,” atzīst Klāvs Kalniņš.