Foto – LETA

Nodokļu slogs tomēr var pieaugt 0

Pagājušā gada vasarā finanšu ministrs Andris Vilks, izklāstot avīžniekiem nodokļu politikas jaunos stratēģiskos virzienus, lielā pacilātībā pavēstīja, ka gādībā par iedzīvotāju labklājību turpmākajos trijos gados būtisku pārmaiņu nebūšot. Proti, jaunus nodokļus neieviesīs, bet vecos vairs nepalielinās.

Reklāma
Reklāma

 

 

7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Tiesa, mazliet izgrozīšot nekustamā īpašuma nodokli – ar to varētu aplikt šķūnīšus, garāžas un citas saimniecības ēkas. Ministrs gan steidza piebilst, ka šis jautājums vēl neesot izlemts līdz galam. Ministra palīgi nodokļu lietās, kuri bez ministra ziņas parasti klusē kā grunduļi upes dzelmē, mierināja satraukto sabiedrību, ka nodokļa slogs iedzīvotājiem būtiski nepieaugs. Te nāk prātā teiciens: “Klausies tik manos vārdos, bet neskaties uz maniem darbiem.”

No šā gada jāmaksā nodoklis par garāžām, dažos novados iedzīvotāji jau čakli maksā tā saukto šķūnīšu nodokli. No nākamā gada tas būs jāmaksā visur un par visiem šķūņiem, lielākiem par 25 kvadrātmetriem. Saka jau, ka par garāžām un šķūņiem nevajagot taisīt traci, iznākot vien pāris latu gadā vairāk.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču, salīdzinot ar 2007. gadu, aizvadīto piecu gadu laikā par zemi maksātā nodokļa summa iedzīvotājiem palielinājusies gandrīz trīs reizes. Toties ienākumi ne tikai nav pieauguši, bet saimnieciskās lejupslīdes gados pat krasi samazinājušies. Pieaugot darījumu skaitam ar zemi Rīgā, Jūrmalā, jūras piekrastes novados, par zemi maksājamā nodokļa summa pieaugs arī turpmāk.

 

Finanšu ministrijas jaunais, šonedēļ valdības apstiprinātais nekustamā īpašuma nodokļa plāns paredz, ka no nākamā gada pašvaldībām ir brīvas rokas grozīt likmes 0,2 līdz 1,5 procentu rāmjos. Tas nozīmē, ka par dzīvokli vai ģimenes privātmāju nodokli varēs palielināt aptuveni septiņas reizes. Protams, ja pašvaldības padomās, ko septiņkārtīgs nodoklis nozīmētu iedzīvotājiem, tās neko tādu nedarīs. Vismaz līdz pašvaldību vēlēšanām ne. Bet vēlāk? Kad jaunievēlētie vietējie deputāti uzzinās, ka budžetā trūkst naudas…

Naudas var pietrūkt – tā liek domāt valdības lēmums palielināt valsts budžetā plūstošo iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumu daļu uz pašvaldību daļas rēķina. Latvijas Pašvaldību savienībā aprēķināts, ka kopš 2008. gada pašvaldību ienākumi no šā nodokļa četros gados samazinājušies par 147 miljoniem latu.

Ja kādā vietējā pašvaldībā sāks sūkstīties, ka trūkst naudas ceļu, skolu un slimnīcu uzturēšanai, stratēģiskais virziens, kur to pasmelt, ir Vilka k-ga un viņa padomdevēju norādīts. Paņemiet no nekustamiem īpašumiem, un jums būs!

Ja kāds tagad gribētu pārmest Vilka k-gam, ka viņš netur pirms gada dotos solījumus, tādam var aizbāzt muti vēsā mierā. Sak, mēs te ministrijā jau neko, pacelt likmes nolēma tur tie – vietējās pašvaldībās.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.