Nodokļu eksperts: Lai veicinātu parādnieku atgriešanos “baltajā darba tirgū”, varētu iekasēt 10% no algas 95
Autors: Līva Sila, TV24
“Ir izteikta problēma ar parādniekiem, kas ir ļoti liela daļa no darbspējīgo cilvēku tirgus. Viņi šobrīd slēpjas, jo parādu piedzinēji piedzen pārāk lielu daļu no ienākumiem,” norāda zvērināts advokāts un nodokļu eksperts Jānis Taukačs TV24 raidījumā “Naudas cena”.
Jau ilgstoši ēnu ekonomika Latvijā pieaug, Rīgas Ekonomikas augstskolas profesora un Valsts konkurētspējas komisijas priekšsēdētāja Arņa Saukas veiktajā pētījuma dati norāda uz to, ka ēnu ekonomikas īpatsvars 2022.gadā ir 26,5% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kas ir minimāls kritums salīdzinoši ar 2021.gada rezultātiem.
Zvērināts advokāts un nodokļu eksperts Jānis Taukačs TV24 raidījumā “Naudas cena”, kurā tika diskutēts par ēnu ekonomikas apkarošanu Latvijā, norāda uz aspektu, par kuru ēnu apkarošanas plānā esot maz runāts: “Ir izteikta problēma ar parādniekiem, kas ir ļoti liela daļa no darbspējīgo cilvēku tirgus. Viņi šobrīd slēpjas, jo parādu piedzinēji piedzen pārāk lielu daļu no ienākumiem, viņi nespēj izdzīvot ar tādām legālām algām.”
Varētu tikt domāts par mehānismu, kā parādniekus atgriezt “baltajā darba tirgū”, piemēram, iekasēt no darba algas 10% tiem, kuri nemaksā uzturlīdzekļus vai parādniekiem, kuri ņēmuši ātros kredītus lielā apjomā.
Tāpat Taukačs piemin gadījumus, kad darba devējs samaksā darbiniekiem algu, to skaitot uz bankas kontu, bet darbinieks atklāj, ka par viņu netiek maksāti nodokļi. Taukačs uzskata, ka šādi gadījumi nav pieļaujami un būtu jāizķer, “šobrīd ir tāds darba tirgus, kurā darbinieki var daudz ko prasīt no darba devēja”.
Raidījumu “Naudas cena” skaties TV24 ēterā trešdienās plkst.21.00 ar atkārtojumu ceturtdienās plkst.15.00!
Projektu “Naudas cena” finansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raidījuma “Naudas cena” saturu atbild AS “TV Latvija”.