Daudzi seniori bez pašvaldības atbalsta nespēj samaksāt īpašuma nodokli 8
Latvijas Pensionāru federācija apņēmusies panākt izmaiņas likumdošanā, lai pensionāru vienīgais mājoklis, protams, nosakot platības ierobežojumus, netiktu aplikts ar nekustamā īpašuma nodokli. Pēdējo gadu laikā šis nodoklis palielinājies četras piecas reizes, un pensijas vecuma cilvēkiem, īpaši Jūrmalas, Rīgas un Pierīgas senioriem, kuri savulaik uzcēluši māju uz zemes, kuras vērtība šobrīd noteikta nesamērīgi augsta, to samaksāt kļūst arvien grūtāk. Līdzīgi, nākot pretim pensionāriem, rīkojas arī citās Eiropas valstīs, piemēram, Zviedrijā.
Nākts pretim gandrīz 8000 Rīgas pensionāru
Pensionāram Ēvaldam Kalniņam no Rīgas vienīgais mājoklis ir personiskā māja Teikā, kas celta 1930. gadā. Par 1100 kvadrātmetrus lielo piemājas zemi šogad jāsamaksā 679 eiro nodoklis. “Pirms divdesmit gadiem bija jāmaksā 49 lati, pirms desmit – 112, bet pērn jau 474 lati,” viņš rēķina nodokļu kāpumu. Par laimi, nodoklis par māju nepārsniedz 100 eiro gadā.
Rīdzinieks vērsies arī Rīgas domes Pašvaldības ieņēmumu pārvaldē pēc nodokļu atvieglojuma 50% apmērā, jo atbildis visiem kritērijiem – abi ar sievu ir pensionāri, 2. grupas invalīdi, arī bērni dzīvo atsevišķi un lielu finansiālu atbalstu sniegt nevar, taču saņēmis atteikumu. Tas nozīmē, ka šogad no viņa un sievas pensijām šim nolūkam būs jāatlicina gandrīz 780 eiro. Taču tas vēl ir nieks, jo dažam labam Pierīgas senioram rēķins par šādu īpašumu jau pārsniedzis 1500 – 2000 eiro.
Rīgā NĪN atvieglojumus 90% apmērā piešķir arī vientuļiem pensionāriem, 70% apmērā pensionāriem, kuriem nav pilngadīgu bērnu un kuri savā dzīvesvietā deklarēti vieni paši vai kopā ar vienu personu, kura ir 1. vai 2. grupas invalīds vai pensionārs. 2013. gadā atvieglojumus Rīgā pavisam saņēmis 7361, bet 2014. gadā jau 7986 pensionāri. No tiem 90% apmērā – attiecīgi 2884 un 2674 pensionāri, 70% apmērā – 821 un 905 pensionāri, bet 50% apmērā – 3656 un 4407 pensionāri.
Kādēļ Ēvalda Kalniņa ģimene saņēma atteikumu? Pārvaldes Nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanas nodaļas vadītāja Irēna Lāso skaidro, ka, visticamāk, tikusi konstatēta neatbilstība kādam no atvieglojumu piešķiršanas nosacījumiem. Tie ir šādi: NĪN parāda apmērs nedrīkst pārsniegt atvieglojuma apmēru, pensionāram nedrīkst būt nekādi citi parādi pašvaldības budžetā, piemēram, iedzīvotāju ienākuma nodokļa parāds, pensionāram jābūt deklarētam savā personiskajā mājā.
Piemēram, 2012. gadā NĪN parādi bija ap 105 tūkstošiem rīdzinieku, kuriem pieder māja, dzīvoklis vai zeme.
Jūrmalniekiem svarīgi būt deklarētiem
Maija Baumane dzīvo Jaundubultos, kur viņai pieder vienstāva namiņš 59 kvadrātmetru platībā un 900 kvadrātmetri zemes. Namiņu 1898. gadā uzcēlis pensionāres vecvectēvs, kas bijis namdaris un krāsotājs. Tas ir viņas vienīgais mājoklis, kurā viņa dzīvo gan ziemu, gan vasaru. Ap māju plešas kopts zāliens, plaukst puķes, aug zemenes, dažas gurķu un dažādu zaļumu dobes, upeņu un ērkšķogu krūmi, no kuru ražas rudeņos pensionāre spiež sulas un vāra ievārījumu gan savai iztikai, gan cienastam bērniem un mazbērniem.
Maija atzīst, ka pirms 20 gadiem nekustamā īpašuma nodoklis bijis tāds, ka kopā ar vīru par zemi un māju kaut kā samaksāt varējuši. “Tad zemes vērtība tika nesamērīgi palielināta, un nekas cits neatlika kā doties uz pašvaldību un lūgt atlaidi. Kopš vīrs ir miris, nekustamā īpašuma nodokļa samaksai ar visu atlaidi tērēju aptuveni septīto daļu pensijas. Katru mēnesi nolieku zināmu summu un maksāju to četras reizes gadā,” viņa stāsta.
Pašvaldība Maijai Baumanei piešķīrusi NĪN atvieglojumus 90% apmērā zemei un 70% par māju. Tos viņa saņem kā bijušā īpašnieka, kuram zeme un ēka piederējusi līdz 1940. gada 21. jūlijam, mantiniece. Vēl šādus atvieglojumus Jūrmalā piešķir vientuļiem pensionāriem, kuriem nav apgādnieku, nav noslēgts uztura līgums vai sastādīts testaments, kā arī politiski represētajiem un tiem, kuriem piešķirts trūcīgā vai maznodrošinātā statuss. Šogad atvieglojumi piešķirti jau 34, bet pērn – 35 vientuļajiem pensionāriem.
“Mūsu pašvaldība jau sen iebilst pret Valsts zemes dienesta izmantoto zemes kadastrālās vērtēšanas metodi, kurā pārāk liela loma tiek piešķirta nekustamo īpašumu tirgus cenai un darījumu skaitam. Zemei Jūrmalā tā noteikta tik augsta, ka pilsēta paliktu ne tikai bez pensionāriem, bet vispār bez vietējiem iedzīvotājiem, ja pašvaldība automātiski nepiešķirtu 70% NĪN atlaidi par zemes īpašumu visiem, kas deklarējuši dzīvesvietu Jūrmalā,” situāciju komentē Jūrmalas domes sabiedrisko attiecību speciāliste Elita Cepurīte.
Arī citviet domā par senioriem
Arī citu pilsētu pašvaldības, kur NĪN nav tik liels, atbalsta savus seniorus.
Jelgavā atvieglojumus 70% apmērā par vienīgo mājokli piešķir nestrādājošam pensionāram, 1. un 2. grupas invalīdam, kuram nav I šķiras likumisko mantinieku un kura ienākumi mēnesī nepārsniedz MK noteikto minimālo darba algu. Daugavpilī 90% var piemērot nestrādājošam pensionāram, kurš dzīvo viens un kura pensija nepārsniedz 257 eiro mēnesī, vai nestrādājošu pensionāru pārim, kuru pensija nepārsniedz 225 eiro mēnesī uz vienu pensionāru, kā arī vientuļam pirmspensijas vecuma bezdarbniekam (līdz pensijas vecumam atlikuši ne vairāk kā trīs gadi).
Valmierā šā nodokļa atvieglojumus var saņemt vientuļie pensionāri un seniori, kas vecāki par 70 gadiem, ja viņu pensija kopā ar piemaksu nepārsniedz Latvijas Statistikas pārvaldes noteikto iztikas minimuma patēriņa grozu vienam iedzīvotājam, nodokļa apmērs mājai lielāks par 35, bet piemājas zemei vai dzīvoklim – par 21 eiro, un tas ir viņa īpašumā vismaz piecus gadus.
VIEDOKLIS
Latvijas Pensionāru federācijas valdes locekle Aina Verze: “Nekustamā īpašuma nodokli pensionāri var nomaksāt ar milzīgām grūtībām. Esam jau vērsušies Ministru kabinetā ar ierosinājumu pārskatīt maznodrošinātā statusa piešķiršanas kārtību, kas ļaus palīdzēt daudz plašākam senioru lokam. Turklāt seniori atrodas ļoti nevienlīdzīgā situācijā: vienam vienīgais mājoklis ir privātmāja, citam – vienistabas dzīvoklis. Domāju, ka vajadzētu noteikt valstī vienotu normu – platību, par kuru visiem senioriem pienāktos nodokļa atlaide vai tas nebūtu jāmaksā. Par to gan vēl vajadzētu diskutēt. Taču ir pilnīgi skaidrs, ka palīdzība ir vajadzīga, jo seniori slīgst parādos. Vissmagākā situācija ir tieši lielajās pilsētās. Šis jautājums jārisina visas valsts līmenī, jo liels slogs tiek uzvelts arī uz pašvaldību pleciem, kuras nāk pretī pensionāriem, piešķirot nodokļu atvieglojumus.”
Uzziņa
Nekustamā īpašuma nodokli aprēķina pašvaldība, izmantojot Valsts zemes dienesta noteikto īpašuma kadastrālo vērtību un piemērojot tam nodokļa likmi, kas svārstās 0,2 – 3% robežās no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības.
Lielākoties pašvaldības nekustamā īpašuma nodokļa aprēķinā izmanto divas likmes – 0,2% mājoklim (ja tā kadastrālā vērtība nepārsniedz 56 915 eiro) un 1,5% – zemes īpašumam.
Daļā pašvaldību nodokļa likmes lielums un iespēja saņemt atvieglojumus atkarīga no tā, vai īpašnieks tajā ir deklarēts.
Visaugstākā kadastrālā vērtība zemei un privātmājām ir Jūrmalā (it īpaši Majoros), Rīgā (it īpaši Mežaparkā) un Pierīgā, Liepājā, Ventspilī un citās lielajās pilsētās.