“Swedbank” Komunikācijas pārvaldes vadītājs Māris Plūme saka, ka UIN atvieglojumus banka saņēmusi tikai par sociāla rakstura mērķiem, proti, ar ziedojumiem atbalstot valstiski nozīmīgus projektus, piemēram, Dziesmu un deju svētku kustību un citus. 5
Arī SEB bankas Organizācijas komunikācijas daļas vadītāja Kristīne Martinsone apstiprina, ka banka izmantojusi vairākus UIN likumā paredzētos atvieglojumus, tostarp par ziedojumiem sabiedriskā labuma organizācijām, kā arī par publiskās apgrozības vērtspapīru pārdošanas peļņas neaplikšanu ar UIN.
“Tā kā UIN likumā paredzētā atlaide par ziedojumu veikšanu neparedz ziedotāja vārda atspoguļošanu, lai ziedojums netiktu izmantots reklāmas mērķiem, nevarēsim minēt precīzas summas, kuras norādītas kā atlaides par ziedojumiem,” piebilst SEB bankas pārstāve.
Galvenokārt investīciju veicināšanai
2015. gadā (par 2016. gadu dati būs zināmi 2017. gada augustā) komersantiem piešķirtie UIN atvieglojumi sasniedza 399,4 miljonus eiro, par 4,2% pārsniedzot kopējos UIN ieņēmumus. No šīs 2015. gadā piešķirto UIN atvieglojumu kopsummas – 399,4 miljoniem eiro – 123,6 miljonus jeb 32,2% bija saņēmuši finanšu pakalpojumu darbības sfēras uzņēmumi, tostarp bankas, liecina FM dati.
No 2015. gadā finanšu pakalpojumu darbības sfēras uzņēmumiem piešķirtajiem UIN atvieglojumiem lielākā daļa bija atvieglojumi investīciju veicināšanai – 88 793 899 eiro.
No Latvijā ieviestajiem stimuliem investīciju veicināšanai būtiskākais pēc tā apmēra ir atvieglojums iespējai segt zaudējumus. 2015. gadā visvairāk izmantotais bija UIN atvieglojums paātrinātai pamatlīdzekļu norakstīšanai (to bija izmantojuši 59,7% no UIN deklarācijas iesniegušo komersantu kopskaita).
Pašlaik Latvijā pavisam ir ieviesti 23 UIN atvieglojumi. Tos iedala piecās grupās: investīciju veicināšanai (deviņi nodokļa stimuli); atbalsts krīzes laikā (divi nodokļa stimuli); atvieglojumi nozarēm (seši nodokļa stimuli); sociāla rakstura mērķiem (četri nodokļa stimuli); vēl divi citi nodokļa stimuli.