Kādu īpašuma nodokli maksājam šogad? 1
Antons Bonāts, ģimenes privātmājas īpašnieks Rīgā: “Dzīvoju pēc padomju laiku standartiem celtā ģimenes privātmājā Rīgas nomalē Bukultos. Mājas kopplatība 100 kvadrātmetru, no tiem apdzīvojamā daļa – 45 kvadrātmetri, zemes gabala platība – 1200 kvadrātmetri. Šogad par māju un zemi man jāmaksā ap 320 eiro jeb 225 lati. Kopš 2008. gada nodokļa summa ik gadu cēlusies par 25 procentiem. Taču aizvadītajos gados mani ienākumi nav kļuvuši četrreiz lielāki, drīzāk otrādi – krīzes gados atalgojums tika krietni apgraizīts. Nodokļa rēķinos redzu, ka vislielākā summa ir par zemi. Man blakus atrodas pirms dažiem gadiem uzcelta ļoti lepna privātmāja, trīsreiz lielāka par manējo, zemes gabala platība 1200 kvadrātmetri. Bet tās īpašnieks maksā aptuveni tādu pašu nodokļa summu kā es. Man nav saprotams, kā par diviem tik dažādiem īpašumiem var rēķināt gandrīz vienādu nodokli.”
Andris Polis, zemnieku saimniecības “Toziņi” īpašnieks Vecpiebalgas novada Inešu pagastā: “Pagājušajā gadā par divdesmit hektāriem aramzemes bija jāmaksā 128,29 lati. Šogad 209,68 eiro jeb 147,36 lati. Tādējādi nodokļa summa pieaugusi par 15 procentiem. No citiem īpašniekiem, kuri dzīvo Rīgā un paši zemi neapstrādā, vēl nomāju apmēram sešdesmit hektārus. Bez nomas maksas arī par šo zemi maksāju nekustamā īpašuma nodokli. Izdevumi ik gadu aug, ar ienākumiem netieku tiem līdzi.”
Silvija Vīksniņa, ģimenes privātmājas īpašniece Jūrmalā: “No lielāka nodokļa sloga paglābj pašvaldības noteiktā atlaide 70 procentu apmērā. Ja nebūtu tās, nodoklis būtu draudīgs. Majoros par man piederošo 180 kvadrātmetru ģimenes māju un 992 kvadrātmetriem zemes būtu jāmaksā ap tūkstoš latu. Tādu nodokli, protams, nevarētu samaksāt. Ar atlaidi nodoklis par māju un zemi šogad mazliet pārsniedza 500 eiro jeb aptuveni 350 latus. Pagājušajā gadā par visu kopā maksāju 305 latus. Jāatzīst, esam neziņā, kādi nodokļi būs jāmaksā turpmāk.”
Jānis Antonevičs, ģimenes privātmājas īpašnieks Garkalnes novadā: “Kā zināms, šo nodokli pašvaldībās rēķina no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības, kuru aprēķina Valsts zemes dienestā, balstoties uz darījumu cenām. Netālu no manas privātmājas vairākas mājas nopirkuši iebraucēji no Pēterburgas un Taškentas apmaiņā pret termiņuzturēšanās atļaujām. Iznākumā cieš vietējie iedzīvotāji, kam uz šo darījumu rēķina par savām nelielajām ģimenes privātmājām jāmaksā arvien lielāks nekustamā īpašuma nodoklis.”
Jānis Šakins, Viļakas novada Šķilbēnu pagasta zemnieku saimniecības “Laukakmeņi” īpašnieks: “Mūsu pagasts ir starp tiem septiņiem, kuriem šogad Valsts zemes dienests krietni pacēlis lauksaimnieciski izmantojamās zemes kadastrālo vērtību. Pagājušajā gadā par 60,66 hektāriem maksāju 156,78 latus jeb 206,62 eiro. Šogad rēķins bija aptuveni 294 eiro. Zemes vērtība cēlusies darījumu dēļ, mūsu pagastā lielākais pircējs ir lielsaimniecība “Kotiņi”, kas pērn nopirka lielas zemes platības par ļoti augstām cenām. Pārējie pagasta iedzīvotāji spiesti maksāt lielākus nekustamā īpašuma nodokļus.”
Uzziņa
* Nekustamā īpašuma nodokļa likmes no 0,2 līdz 3 procentiem no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības nosaka pašvaldība saistošajos noteikumos, kurus tā publicē līdz kārtējā gada 1. novembrim. Ja līdz noteiktajam termiņam tā nav tos noteikusi, tad nekustamā īpašuma nodokļa likme zemei ir 1,5 procenti no nekustamā īpašuma kadastrālās vērtības.
* Dzīvojamām mājām, dzīvokļiem, telpu grupām nedzīvojamās ēkās, kuru lietošanas veids ir dzīvošana, kā arī garāžām, autostāvvietām, pagrabiem, noliktavām un saimniecības telpām, ja tās netiek izmantotas saimnieciskās darbības veikšanai, nodokļa likme ir: 0,2% no kadastrālās vērtības, kas nepārsniedz 56 915 eiro; 0,4% no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 56 915 eiro, bet nepārsniedz 106 715 eiro; 0,6% no kadastrālās vērtības daļas, kas pārsniedz 106 715 eiro.
* Ar nodokļa 1,5% papildlikmi apliek neapstrādātu lauksaimniecībā izmantojamo zemi, izņemot tādu, kuras platība nepārsniedz 1 ha vai kurai normatīvajos aktos ir noteikti lauksaimnieciskās darbības ierobežojumi. Papildlikmi piemēro arī tad, ja pašvaldība šādai zemei ir noteikusi nekustamā īpašuma nodokļa likmi savos saistošajos noteikumos, iznākumā tā var būt 4,5%.