Foto – Valdis Semjonovs

Cērtam un pārdodam mežu paši – bez starpniekiem. Uzziņa par nodokļiem 3

Kādi nodokļi un kādā apmērā ir jāmaksā un kādas atlaides pašlaik ir meža īpašniekam, ja viņš pats sagatavo apaļkokus, organizē to izvešanu pie ceļa un pārdošanu? Vai šajā gadījumā pastāv nodokļu atlaide – 25 % meža atjaunošanai un 50 % apaļkoku sagatavošanai un pārdošanai? 
Andris Smiltenes novadā

Reklāma
Reklāma
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
Kokteilis
VIDEO. “Spļāviens latviešu dvēselēs!” Cilvēkus pamatīgi satracina “Spēlmaņu nakts” priekšnesums
Lasīt citas ziņas

Zemkopības ministrijas Lauku attīstības atbalsta departamenta Valsts atbalsta plānošanas nodaļas vecākā referente Agrita Karlapa teic, ka, nezinot precīzāku informāciju par šo meža īpašumu un tā saimnieku, nevar arī simtprocentīgi precīzi atbildēt par meža pārdošanas nodokļiem.

Ja īpašnieks, ienākuma saņēmējs, ir privātpersona, kura nav reģistrējusies Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicēja, saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 15. panta septīto daļu ienākumam no fiziskās personas īpašumā esoša augoša meža atsavināšanas izciršanai un tajā iegūto kokmateriālu atsavināšanas piemēro samazināto 10 % likmi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Likuma 17. panta desmitajā daļā savukārt teikts, ka no privātpersonas ienākumiem iedzīvotāju ienākuma nodokli ietur un iemaksā valsts budžetā ienākuma izmaksātājs – komersants, individuālais uzņēmums (arī zemnieka vai zvejnieka saimniecība), kooperatīvā sabiedrība un cita juridiskā persona, kā arī fiziskā persona, kura reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicēja.

Lai pierādītu, ka mežs ir privātpersonas īpašumā, ienākuma izmaksātājam jāiesniedz ciršanas apliecinājuma (ja tāds pastāv) kopija (nepieciešamības gadījumā uzrādot arī tā oriģinālu) vai apliecinājums, ka mežs ir personas īpašumā. Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 17. panta 10.2 daļa paredz: “Ieturot nodokli no augoša meža pārdošanas ienākuma, pirms nodokļa aprēķināšanas no izmaksājamās summas atskaita ar meža atjaunošanu saistītos izdevumus, piemērojot izdevumu normu 25 procentu apmērā no izmaksājamās summas, bet no kokmateriālu pārdošanas ienākuma – ar kokmateriālu sagatavošanu un pārdošanu saistītos izdevumus, piemērojot izdevumu normu 50 procentu apmērā no izmaksājamās summas.”Tātad, pārdodot jau sagatavotus apaļkokus, ienākumam pirms iedzīvotāju ienākuma nodokļa 10 % likmes piemērošanas izmantojams 50 % samazinājums.

Ja meža īpašnieks un ienākuma saņēmējs ir privātpersona, kura reģistrējusi saimniecisko darbību un mežā iegūto kokmateriālu atsavināšanas darījumus veic šīs darbības ietvaros, atzīstot arī attiecīgus saimnieciskās darbības izdevumus, iedzīvotāju ienākuma nodokli no ienākuma par šiem darījumiem aprēķina un iemaksā budžetā rezumējošā kārtībā pats saimnieciskās darbības veicējs, piemērojot 25 % nodokļa likmi.

Citi atvieglojumi meža īpašniekiem, kas gūst ienākumus no augoša meža atsavināšanas izciršanai un iegūto kokmateriālu pārdošanas, likumā nav noteikti. Vien jāatceras, ka privātpersonai, gūstot ienākumus no meža atsavināšanas un kokmateriālu pārdošanas virs 35 tūkstošiem latu, noteikti ir jāizvērtē arī pievienotās vērtības nodokļa likuma nosacījumi šādiem gadījumiem.

Ja nepieciešami detalizētāki skaidrojumi par nodokļu piemērošanu darījumos ar kokmateriāliem, aicinām vērsties Valsts ieņēmumu dienestā. Šī iestāde konsultē nodokļu maksātājus normatīvo aktu piemērošanas jautājumos. Aizpildot īsu iesnieguma veidlapu, kas publicēta dienesta mājaslapā internetā: “www.vid.gov.lv”, ikvienam interesentam ir iespēja saņemt atbildes uz neskaidrajiem jautājumiem elektroniski. Atgādinām arī VID informatīvā tālruņa numuru: 1898.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.