Nodīrāšanas nezūdamības likums 0
Kā vērtējat Rīgas domes ieceri noteikt atšķirīgas cenas par sabiedrisko transportu Rīgā deklarētajiem un nedeklarētajiem?
Leonīds Siņicins, pensionārs no Rīgas: “Benzīns un piens arī maksā arvien vairāk. Dzīve kļūst dārgāka. Arī ārzemēs saviem iedzīvotājiem vietējā vara nodrošina dažādas priekšrocības. Ja Rēzeknes novada pašvaldība palīdzēs saviem iedzīvotājiem, mēs, rīdzinieki, taču neiesim viņus žņaugt par to, ka viņiem dzīve kļuvusi vieglāka. Rīgai tuvējās pašvaldības var vienoties par draudzīgākiem nosacījumiem. Ja gribas palīdzēt nabagiem, tad pašvaldībām savstarpēji jāvienojas par atvieglojumiem, bet tiem, kas uz Rīgu brauc uzdzīvot un krogā pasēdēt, jāprasa pilna summa.”
Ieva, rokdarbniece, dzīvo Salacgrīvas novadā: “Mani pašu tas tikpat kā neskar, bet manus bērnus gan. Viņi visi deklarēti pie manis laukos, bet dzīvo Rīgā. Ne jau aiz brīva prāta, bet gan tāpēc, ka šeit ir darbs. Kā ir kāda brīva diena, tā raujas uz laukiem. Dzīvo īrētā dzīvoklī un arī gribēdami tur deklarēties nevar, jo uz noteiktu laiku pierakstīties neļauj likums. Ušakovs uzsver, ka daudzu Rīgā strādājošo nodokļi aizplūst uz tām pašvaldībām, kurās tie deklarēti, taču lielāko daļu savas algas viņi tāpat iztērē tieši Rīgā – maksā īri, komunālos maksājumus, pērk pārtiku, drēbes utt. Ja šī ideja tiks īstenota, protams, būs jāmeklē kāda iespēja viņiem deklarēties Rīgā.”
Kellija Leimane, studente no Ogres: “Tas ir ļoti negatīvi, un daudziem radīs problēmas. Neuzskatu, ka ir pareizi ieviest priekšrocības tikai galvaspilsētas iedzīvotājiem. Arī mana māsa katru dienu brauc uz darbu Rīgā. Šī ideja sagraus satiksmi Rīgā, jo daudz vairāk cilvēku sēdīsies pie auto stūres – būs lielāki sastrēgumi un smacīgāks gaiss pilsētā.”
Edgars Griškevičs, viesmīlis no Tukuma: “Tas ir idiotisms. Katru dienu braucu uz darbu Rīgā. Ja šis tik tiešām tiks realizēts, apsveru iespēju, ka nāksies iet kājām, sliktos laikapstākļos arī braukt “par zaķi”, varbūt formāli piedeklarēties draugu adresēs Rīgā. Maksāt gandrīz latu par sabiedrisko transportu nešķiet normāli. Par tādu naudu varu ar vilcienu aizbraukt pusceļā līdz mājām. Neticu, ka daži kilometri pa pilsētu ar tramvaju izmaksā tikpat daudz.”
Anita, aprūpētāja Rīgā: “Var būt, ka tā arī labāk. Rīga nespēj visus apgādāt ar atlaidēm, tāpēc rūpējas tikai par saviem cilvēkiem. Nodokļus taču šeit strādājošie atstāj savās pašvaldībās, tāpēc līdzekļiem Rīgas budžetā nav kur rasties. Taču no darba biedriem un draugiem esmu dzirdējusi, ka nav iespēju atrast darbu novados, tāpēc apstākļi spiež strādāt Rīgā. Arī viņus, protams, var saprast.”
Ričards, jurists no Rīgas: “Šī Ušakova ideja ir diezgan pretrunīga. Mani interesē, kā varēs izkontrolēt, kurš kurā vietā deklarēts – visiem būs līdzi jānēsā deklarācijas izziņas? Tas ir nodīrāšanas nezūdamības likums – vienā vietā iedod atlaidi, bet otrā – cenu palielina. Domāju, ka šo ideju neizdosies īstenot. Tad jau arī citas pašvaldības sāks ieviest sankcijas pret nedeklarētajiem. Kaut gan, no otras puses, – Jūrmalā ir iebraukšanas maksa, kuru mēs visi bez ierunām maksājam. Un tomēr šis vairāk šķiet tāds pirmsvēlēšanu politiskais gājiens.”
Ieva, iepirkumu speciāliste no Rīgas: “Man liekas, šāds lēmums nav pamatots. Sabiedriskā transporta cenai jābūt vienādai visiem. Mēs taču Latvijā izdotu avīzi ārzemniekiem nepārdodam divreiz dārgāk. Ir jābūt vienlīdzīgai pieejai. Iespējams, šis izraisīs masveida deklarēšanos Rīgā, un tam noteikti būs negatīvas atsauksmes novados.”
Fakti * Rīgas pašvaldība iecerējusi no 2014. gada 1. janvāra noteikt, ka Rīgā deklarētajiem iedzīvotājiem sabiedriskais transports kļūs nedaudz lētāks – 0,42 LVL par braucienu, bet Rīgā nedeklarētajiem būs jāmaksā dubultā – 0,84 LVL. * Iecere izraisījusi Pierīgas pašvaldību vadītāju un iedzīvotāju sašutumu. * Jaunās sabiedriskā transporta biļešu cenas plānots apstiprināt 7. oktobrī. |