Foto: Shutterstock / Latvijas Mediji

Noderīgi ieteikumi, kā soli pa solim pavairot ērkšķogu krūmu 0

Man dārzā aug viens ērkšķogu krūms ar lielām ogām un retiem dzelkšņiem. Gribu šo krūmu pavairot. Kā un kad tas jādara? Jautā Alberts Valmierā.

Reklāma
Reklāma

Ar koksnainiem spraudeņiem

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

“Pašlaik ērkšķogas var pavairot ar koksnainajiem spraudeņiem. Lai labāk apsakņotos, ieteicams dzinumus nevis nogriezt, bet gatavot ar pēdiņu. Tāpat kā citiem ogulājiem, arī ērkšķogām spraudeņus ņem no viengadīgajiem pieaugumiem – dzinumus noplēš tā, lai tiem būtu pēdiņa no iepriekšējā gada koksnes. Spraudeņiem jābūt 10-15 cm gariem,” skaidro Dārzkopības institūta vadošā pētniece Sarmīte Strautiņa.

Sagrieztos dzinumus atlapo, smilts augsnē tos uzreiz var spraust dobē. Ja augsne ļoti sausa, tā vispirms jāsalaista, lai pieblīvētos klāt spraudeņiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Siltā rudenī ērkšķogām saknītes parasti izveidojas trijās nedēļās.

Cita veida augsnēs spraudeņi, sasieti kūlīšos, jāuzglabā līdz pavasarim, pierakti grantī vai smiltīs. Kad sasalst zeme, augus piesedz ar egļu zariem, lai pasargātu no sala bojājumiem. Pavasarī tie jāizsprauž pavairošanas dobē iespējami agri. Augsnei jābūt irdenai, barības vielām bagātai, sastrādātai 30 cm dziļumā.

Spraudeņus sprauž ieslīpi (45 grādu leņķī), atstājot virs zemes divus pumpurus. Ja pēdiņa traucē spraušanai, var ar irbuli iepriekš izveidot caurumiņu un tad tajā ievietot dzinumu. Ar koksnainajiem spraudeņiem labi sakņojas selekcionāra Arvīda Vīksnes izaudzētās šķirnes, piemēram, ‘Koknese’, ‘Vīksnes Ražīgā’, jaunās šķirnes ‘Rita’ (bezērkšķu) un ‘Maija’ (ražīga ērkšķoga, izdalīta no A. Vīksnes selekcijas fonda).

Ar noliekšņiem

Ja nevajag daudz stādu, ērkšķogas var pavairot ar noliekšņiem. Pavasarī apkārt krūmam izrok ap 10 cm dziļas bedrītes, kurās lokveidā pieliec viengadīgos dzinumus. Tos piesprauž ar kāsīšiem un apber ar zemi (neaprauš ar zemi dzinuma apakšējo trešdaļu). Līdz rudenim noliekšņi apsakņojas. Septembra vidū stādus atdala no mātesauga un izstāda pastāvīgā vietā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.