Noblēdītie 1,5 miljoni – valstij. Pirmo reizi skaidrāks skats uz “Dinaz” lietu 2
Aptuveni 1,3 miljoni eiro un 286 tūkstoši dolāru – šādu skaidras naudas apjomu, kas pirms vairāk nekā divarpus gadiem tā sauktās “Dinaz” lietas ietvaros tika uziets kratīšanās virknē dzīvokļu, biroju, banku seifu un arī automašīnu, tiesa jūnija beigās ir atzinusi par noziedzīgi iegūtiem un līdz ar to ieskaitāmiem valsts budžetā. “LA” rīcībā ir nonākuši šīs apjomīgās krimināllietas materiāli, kas pirmoreiz dod skaidrāku priekšstatu par tās patiesajiem apmēriem, būtību un iesaistītajām personām.
Trīs gadi gandrīz apkārt, gals vēl nav redzams
Pirms vairāk nekā divarpus gadiem, 2015. gada sākumā, Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde publiski paziņoja, ka tā atklājusi vērienīgu organizētās noziedzības grupējumu, kas darbojies degvielas tranzīta un tirdzniecības jomā. Tikušas aizturētas sešas personas un vairāk nekā 40 kratīšanās izņemts pusotrs miljons eiro skaidrā naudā.
Jau toreiz izskanēja informācija, ka sarežģītās shēmas, kuras deva iespēju izvairīties no akcīzes nodokļa nomaksas gan Latvijā, gan citās ES valstīs, ir saistītas ar tā saukto “Dinaz grupu” – uzņēmējiem, kuru tiešā vai pastarpinātā īpašumā ir ar “Dinaz” zīmolu strādājošās degvielas uzpildes stacijas.
Kopš tā laika nekas plašāk par šo krimināllietu nav ticis ziņots, liekot publiski izteikt pat minējumus, ka tā “nolikta uz bremzēm” saistībā ar godprātības problēmām Finanšu policijas iekšienē. Taču nu šā gada 20. jūnijā pieņemtais Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesas tiesneša Viestura Gaidukēviča lēmums rāda, ka kaut ar grūtībām, tomēr kriminālprocess šajā laikā ir turpinājis virzīties uz priekšu – lēni un mokoši.
VID oficiāli informē, ka “šobrīd kriminālprocesā tiek veikta pirmstiesas izmeklēšana” un “pēc valstij nodarītā kaitējuma noteikšanas (ir nozīmēti nodokļu aprēķini) tiks lemts jautājums par kriminālprocesa nosūtīšanu prokuroram kriminālvajāšanas uzsākšanai”. Taču no tiesas nolēmuma, kas attiecināms tikai uz atsevišķi izdalītu kriminālprocesu tikai par kratīšanās izņemto skaidro naudu, ir saprotams, ka drīzus rezultātus “Dinaz” lietā nevar gaidīt arī gandrīz trīs gadus pēc tās sākšanas 2014. gada rudenī.
“Veicamās pirmstiesas izmeklēšanas apjoms lietā, no kuras ir izdalīti izskatāmie materiāli, nepieciešamība veikt virkni izmeklēšanas darbību, kuras ir laikietilpīgas un arī saistītas ar starptautisko sadarbību, ļauj secināt, ka procesa virzītājs nav pieļāvis neattaisnotu izmeklēšanas novilcināšanu, bet veicamā izmeklēšanas apjoma, sarežģītības un starptautiskā elementa dēļ lietas nodošana tiesai tuvākajā laikā nav iespējama,” konstatējis tiesnesis.