Foto-Philipimage/Fotolia

No zīda līdz polimēriem un stiklšķiedrai. Tapešu veidi, to plusi un mīnusi, līmēšanas process 0

Tapetes ir viens no senākajiem un arī populārākajiem iekšējo sienu apdares veidiem. Jau viduslaikos pie sienām stiprināja auduma tapetes. Tiesa, to varēja atļauties tikai paši turīgākie ļaudis. Pamazām auduma tapetes aizstāja ar apdrukāta papīra tapetēm. Tās bija lētākas un ieguva tos apveidus, kādus pazīstam pašreiz. Tomēr laiks rit savu gaitu, un papīra vietā tiek izmantoti arī polimēru materiāli, stiklšķiedra un citi dabīgie materiāli.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

Lai arī no kāda materiāla būtu izgatavotas tapetes, ar modernām līmēm tās ir viens no ērtākajiem veidiem, kā izmainīt telpas interjeru. Turklāt tapetes pielīmēt paša spēkiem nav sarežģīti, vien rūpīgi jāievēro ražotāju instrukcijas un pieredzējušu meistaru padomi.

Tapešu klāsts tirdzniecības vietās ir ļoti plašs – var izvēlēties pēc materiāla, krāsas, tekstūras. Kādam būs svarīgas ekspluatācijas vai ekoloģiskās īpašības.

Populārākie tapešu veidi

CITI ŠOBRĪD LASA

• Papīra tapetes. Cenas ziņā tās būs vislētākās, tām ir vairākas būtiskas īpašības: materiāls ir videi draudzīgs, ekoloģisks, tām ir laba tvaiku caurlaidība, un pēc tapešu pielīmēšanas siena turpina elpot. Papīra tapetēm ir arī daži trūkumi – tās nav noturīgas mitrās vietās. Virtuvē, gaitenī, sanitārajos mezglos labāk izvēlēties tapetes no citiem materiāliem. Tās nav ilgmūžīgas,  maksimālais kalpošanas laiks ir pieci gadi. Saulē tās var zaudēt krāsu – izbalēt. Papīrs arī lieliski spēj absorbēt smaržas. Papīra tapetes var būt izgatavotas no viena vai vairākiem papīra slāņiem, tām var būt reljefa virsma. Starp papīra slāņiem var būt iestrādātas koksnes daļiņas. Šādas tapetes visbiežāk ir baltā krāsā, un tās var nokrāsot jebkurā vēlamajā tonī.

• Flizelīna tapetes. Tās, tāpat kā papīra tapetes, izgatavo no celulozes. Arī šīs tapetes ir elpojošas. Flizelīna tapetes teicami nosedz sienas defektus, tās droši var uzklāt uz koka, ģipškartona, plastmasas, apmetuma un citiem materiāliem. Tapetes ir nodilumizturīgas, ekoloģiskas, nesarūk pēc remonta un ir vienkārši pielīmējamas. Tiesa, flizelīna tapešu cena ir augstāka nekā papīra. Vienīgais trūkums – flizelīna tapetes bieži vien tiek pārklātas ar vinila kārtu, līdz ar to tās vairs nav gaisa un mitruma caurlaidīgas.

• Vinila tapetes. Izgatavo, izmantojot papīra vai flizelīna pamatni, to pārklājot ar dekoratīvu polivinilhlorīda kārtu. Šis materiāls nesamirkst, to var mazgāt pat ar mazgāšanas līdzekļiem. Tāpēc vinila tapetes būs piemērotas virtuvē, gaitenī, tualetē un vannasistabā. Savukārt dzīvojamajās istabās un bērnistabās no šīm tapetēm labāk atturēties. Vinila tapetes neelpo, turklāt tās ilgu laiku gaisā rada polivinilhlorīdam raksturīgo aromātu.

• Auduma tapetes. Tās piešķir mājoklim mājīgu noskaņu. Tomēr šādas tapetes ir labākais veids, kā uzkrāt putekļus. Auduma tapešu līmēšana jāuztic pieredzējušiem meistariem, īpaši tāpēc, ka cenas ziņā ir ļoti dārgs materiāls.

• Stiklšķiedras tapetes. Šīs tapetes izgatavo ar aušanas metodi no stikla pavedieniem, ko piesūcina ar speciāliem sastāviem. Ideālas tapetes alerģiskiem cilvēkiem. Pēc stiklšķiedras tapešu uzlīmēšanas dizaineri iesaka nokrāsot sienas ar krāsām uz ūdens vai lateksa bāzes. Tām ir ilgs kalpošanas laiks – līdz 30 gadiem, tapetes neuzkrāj putekļus, ir mitruma un uguns drošas, nepakļaujas sēnītēm. Tomēr šīs tapetes uz sienas izskatās aukstas.

Reklāma
Reklāma

• Tapetes no dabas materiāliem. To sastāvā var būt aļģes, bambuss, salmi, džuta, niedres. Tapetes skaisti izskatās ne tikai kā apdare, bet arī kā dekora elements – tās var uzlīmēt tikai uz vienas sienas vai tās daļas. Labi saskan ar citiem dabīgiem komponentiem: koka mēbelēm, akmens apdari. Šo tapešu trūkums – augstā cena un zemā mitrumnoturība.

Nekautrējieties vaicāt!

Izvēloties konkrētas tapetes, jāņem vērā konsultantu ieteikumi. Nekautrējieties vaicāt, no kāda materiāla izgatavotas tapetes, kāda ir to mitrumnoturība, vai tās var mazgāt, kāda ir noturība pret saules ultravioletajiem stariem. Tāpat noskaidrojiet, kāda līme vajadzīga šīm tapetēm – vai tā jāklāj uz sienas vai tapešu loksnēm. Iespējams, tā jau ir uzklāta un tikai jāaktivizē, samitrinot tapešu virsmu.

Tapetes vēlams iegādāties uzreiz visai telpai, turklāt ar nelielu rezervi. Visām tapetēm jābūt izgatavotām uz vienas iekārtas un ar vienu krāsas uzpildīšanu. Par to liecina vienādi partijas un artikula numuri. Pretējā gadījumā var atšķirties krāsas tonis, ko veikalā var arī nepamanīt.

Ilustratīvs foto
Foto – PHOVOIR/Shutterstock

Daži padomi aprēķiniem

Iegādājoties tapetes, nepietiek zināt sienu laukumu. Precīzi jāzina arī aplīmējamās sienas augstums. Piemēram, ja sienas augstums ir 2,7 metri, bet tapetes rullī ir 10 metru materiāla, varēs iegūt trīs pilnas loksnes, bet 1,9 metri būs atgriezums. Tāpat atgriezumu būs vairāk, ja izvēlēsieties tapetes, kuru zīmējumam jāsakrīt. Šajā gadījumā būs jāveic sarežģītāki aprēķini. Jāņem vērā arī logu un durvju laukums, īpaši, ja tas ir liels. Iespējams, laukumu starp logu un griestiem vai logu un grīdu varēs aplīmēt, izmantojot atgriezumus, kas paliek pāri, rulli sadalot nepieciešamajās loksnēs. Pieredzējuši meistari iesaka pirkt vismaz vienu rulli rezervei, nekā liecina aprēķini.

Sienas jāsagatavo iepriekš!

Naivi cerēt, ka uzlīmētās tapetes pilnībā spēs noslēpt sienas defektus. Tāpēc nelīdzenumi pēc iespējas jāaizpilda ar piemērotām špaktelēm un virsma jānoslīpē. Uz nelīdzenas sienas precīzi izveidot tapešu salaiduma vietas neizdosies. Tāpat zem tapetēm paliks gaisa kabatas. Tieši no šīm vietām var sākties tapešu atslāņošanās.

Pirms tapešu līmēšanas virsma noteikti jāgruntē ar piemērotu gruntējošo sastāvu, kuram jāļauj pilnībā izžūt.

Darba piederumi

Lai darbs veiktos raiti, būs nepieciešama stabila, līdzena un pietiekami liela virsma, uz kuras piegriezt tapetes un pārklāt ar līmi. Darbojoties uz grīdas, pastāv risks tapetes sasmērēt ar gružiem, kas pielipuši pie apaviem.

Līmes iejaukšanai būs vajadzīgs pietiekami ietilpīgs plastmasas spainis, lai līmes pietiktu visai dienai. Krāsotāja vanniņa, plakanota vai rullītis ērtākai līmes uzklāšanai. Šaurāka ota līmes ieklāšanai telpas stūros.

Būs vajadzīga arī mērlente, zīmulis, ass nazis un metāla lineāls griešanai, tāpat svērtenis, ar ko pārbaudīt, vai pirmā loksne tiek piestiprināta vertikāli.

Tapešu izlīdzināšanai noderēs tieši šim mērķim domātā plastmasas lāpstiņa vai mīksta suka ar īsiem sariņiem. Var noderēt arī dažādu formu gumijas veltnīši. Nevarēs iztikt bez stabilām kāpnītēm. Ķeblītis nebūs pietiekami stabils un drošs pamats pakāpjoties.

Parasti sāk no loga

Tapešu līmēšanu parasti sāk no loga iepretim durvīm un virzās vispirms no loga pa labi līdz durvīm, pēc tam pa kreisi no loga uz durvīm. Tas īpaši svarīgi, ja līmē tapetes ar pārlaidumiem. Ja pārlaidumu nav, šī secība nav tik strikti jāievēro. Visām loksnēm jābūt pilnā garumā, un nav pieļaujami horizontāli savienojumi. Sagatavojot vairākas loksnes, tās numurē ar zīmuli un ar bultu norāda, kura ir augšpuse. Tomēr nav prātīgi loksnes sagatavot visai istabai, jo iespējamas kļūdas un neprecizitātes, kuras darba gaitā būs jālabo.

Foto – VDIMAGE/Shutterstock

Līme un ūdens

Kādu līmi izvēlēties – to nosaka tapešu veids. Ir līmes, kas der tikai papīra tapetēm. Citas paredzētas flizelīna vai vinila tapetēm. Ir līmes, kuras, iejauktas ūdenī, iekrāsojas, bet izžūstot krāsa izzūd. Tas palīdz ekonomēt līmi.

Pirms līmes sagatavošanas rūpīgi izlasiet un ievērojiet ražotāja norādīto informāciju. Uz iesaiņojuma ir norādīts līmes patēriņš. Nav nepieciešams sagatavot līmi ar pārlieku lielu rezervi, atstājot to izmantošanai nākamajā dienā. Pa nakti līme var zaudēt savas īpašības. Lielākā daļa līmju pēc iejaukšanas ūdenī lietojamas jau pēc 15–20 minūtēm. Parasti spainī jāielej nepieciešamais ūdens daudzums noteiktā temperatūrā. Vienmērīgi maisot, tajā ieber līmes iesaiņojuma saturu. Rūpīgi maisa, līdz līme pilnībā viendabīga.

Telpā, kurā līmē tapetes, nedrīkst būt caurvējš. Optimālā temperatūra ir 20–25 grādi. Nav pieļaujama žūšanas paātrināšana, izmantojot atsildīšanas ierīces.

Vertikāla līnija

Sāk ar vertikālas līnijas iezīmēšanu, pēc kuras orientēs pirmās loksnes malu. Izmanto svērteni vai lāzerlīmeņrādi. Parastais celtniecības līmeņrādis nederēs – ar to viegli kļūdīties. Loksnes piegriež par 50–80 mm garākas, nekā nepieciešams, un pielīmē, atstājot nelielu gabalu gan pie griestiem, gan grīdas Pēc pielīmēšanas tapetes rūpīgi piegriež nepieciešamajā augstumā.

Ir tapetes, kurām nepieciešams, lai uzklātā līme dažas minūtes iesūktos. Tas parasti norādīts uz tapešu iesaiņojuma.

Kad viss sagatavots, loksni piespiež pie sienas augšpusē un orientē to vertikāli, vadoties pēc uzvilktās vertikālās līnijas vai iepriekšējās tapetes loksnes malas. Sāk ar augšējo loksnes daļu, tad izlīdzina pilnā garumā. Kad tas izdarīts, loksni izlīdzina, izvadot no tās apakšas visus gaisa burbuļus. Izlīdzinošajām kustībām jāsākas loksnes vidū un skujiņas rakstā jāvirzās uz tās malām no augšas uz leju. Līmes pārpalikumus noslauka ar tīru mitru sūkli. Kad loksne izlīdzināta, to piegriež vēlamajā garumā.

Liela uzmanība jāpievērš tapešu izlīdzināšanai telpas stūros, īpaši, ja tie nav pietiekami taisni. Iespējams, būs tapetē jāiegriež, lai tā izlīdzinātos. Nākamā loksne var būt jāpielīmē ar nelielu pārlaidi.

Svarīgi ievērot drošu darbošanos, līmējot tapetes vietās, kur ir elektroinstalācijas slēdži un rozetes. No tām noņem dekoratīvo uzliku, atvieno vadus un noizolē. Rozete vai slēdzis jādemontē no sienas. Pēc tapešu pielīmēšanas jāsatausta slēdža vieta un jāveic neliels iegriezums krusta formā. Pēc pilnīgas tapešu izžūšanas slēdžus un rozetes iemontē atpakaļ, pievieno vadus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.