No Zemes virsmas noslēpumaini pazudušās civilizācijas 2
Olmeki
Šī sabiedrība aptuveni 1400 gadus pirms mūsu ēras dzīvoja mūsdienu Meksikas dienvidos un centrālajā daļā. Tās galvenie centri bija Potrero Nuevo un Tenočtitlāna, kur arī atrastas galvenās šīs bagātās kultūras atliekas: piramīdas, pilis, pieminekļi, kurgāni, kas liecina par pārsteidzoši plašām zināšanām tieši būvniecības jomā. Šo civilizāciju uzskata par vissenāko no visām zināmajām Amerikas tautām. Olmeki pēkšņi pazuda aptuveni 400. gadā pirms mūsu ēras, un nav zināms, kāpēc tā notika un kur viņi palika. Ir tikai virkne teoriju: straujas klimata izmaiņas, vulkāniskās aktivitātes palielināšanās, tostarp arī viņu nolaupīšana, ko veikuši citplanētieši.
Nabatiešu valsts
Nabatiešu ciltis kopumā aizņēma mūsdienu Izraēlas, Jordānijas, Sīrijas un Saūda Arābijas teritorijas. Nabatiešu galvaspilsēta Petra bija izcirsta klintī, un tā arī ir galvenais nabatiešu kultūras mantojums. Viņi veikuši aktīvu tirdzniecisko dzīvi, jo liela daļa tirgotāju ceļu veda cauri nabatiešu zemēm. Īpaša nabatiešu valsts iezīme bija tā, ka tur nebija verdzības. Un tad IV gadsimtā pirms mūsu ēras pēkšņi šī sekmīgā sabiedrība pametusi savu teritoriju. Turklāt arheologi uzsver īpašo šīs aiziešanas organizētību, kas visas hipotēzes par tās iemesliem samudžina vēl vairāk, jo vēlāk nabatieši tā arī nekur nav uzradušies.
Aksūmas valsts
Aksumīti mūsdienu Etiopijas teritorijā mituši I gadsimtā pirms mūsu ēras. Tās galvaspilsēta bija tirgošanās centrs Aksūma, un tās iedzīvotāji tirgoja ziloņkaulu un zeltu indiešiem un romiešiem. Tā bijusi bagāta sabiedrība, jo viņiem bija pašiem sava monētu norēķinu sistēma. Arī šī civilizācija pazudusi pēkšņi un vienā acumirklī, pēc sevis atstājot tikai savdabīgus pieminekļus stēlas. Viena no hipotēzēm pauž, ka viņus pilnībā iznīcinājis jūdu valdnieces Judifes iebrukums.
Mikēnas
Šī sengrieķu civilizācija uzradās aptuveni 1600. gadā pirms mūsu ēras. Tai bija ļoti spēcīga militārā organizācija, pašai sava jūras flote. Viņi arī aktīvi tirgojās, taču, tā kā bija trūcīgi dabas resursi, nācās iemācīties izgatavot preces no importētās produkcijas, tāpēc viņi bijuši sava laika lieliskākie amatnieki. Par iespējamāko straujās pazušanas iemeslu min zemestrīci vai arī kādu graujošu militāro sakāvi.
Khmeru impērija
Kambudžadeša uzskatāma par visspēcīgāko senatnes impēriju Āzijas dienvidaustrumos 9. gadsimtā. Tā aizņēma mūsdienu Kambodžas, Vjetnamas, Taizemes un Laosas teritoriju. Khmeru sabiedrībai bija ļoti bagāta un izteiksmīga kultūra. Taču 14. gadsimtā tā pēkšņi bez pēdām pazudusi. Par vienīgo iespējamo šīs impērijas izzušanas iemeslu uzskata pilnīgu izputēšanu nepārejošu karu dēļ.