No zariem vīts… Baiba Celmiņa darina Adventes vainagus no dabas materiāliem. FOTOPAMĀCĪBA 0
Māra Lapsa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
Baiba Celmiņa ir krāšņu, dabas pirmatnīguma piesātinātu Adventa vainagu un Ziemassvētku dekoru autore. Viņas darinājumu pamatā ir koku un krūmu zari, kā arī citi mežos, pļavās un jūras krastā atrodami materiāli: bērza tāss, sūnas, ķērpji, čiekuri, smilgas, izkaltētas pļavu puķes un liedagā izskaloti zariņi.
– Daba tiem radījusi skaistu formu un krāsu, tātad daudz ko jau paveikusi, tāpēc par savu uzdevumu uzskatu dabas radīto vēl vairāk izcelt, – materiālu izvēli pamato Baiba.
Veidojot dekorus telpām, viņai lieti noder Ekonomikas un kultūras augstskolā iegūtais bakalaura grāds interjera dizainā – ir zināšanas gan par kompozīcijas veidošanu, gan par krāsu izvēli un materiālu saderību.
Materiāli
Baiba izmanto ne tikai dabas materiālus, bet arī floristikas un hobija preču veikalos nopērkamās putnu un dzīvnieku figūriņas, dekoratīvus akmentiņus, pērlītes, arī kokvilnas mežģīnes un lina audumu. Noteikti vajag karstās līmes pistoli un līmes stieņus, balto akrila krāsu (tūbiņā vai izsmidzināmo aerosolā), otas ar mīkstiem sariem, dārza šķēres, parastās šķēres, knaibles, standziņas, metāla stieples.
! Vainaga veidošanai neder sausi, sakaltuši zari, jo liecot pārlūzīs. Tiem jābūt elastīgiem, dzīviem, lai var droši locīt. Baiba mājā pārnestos zarus ievieto traukā ar ūdeni.
Darba gaita
1. Izvēlas skaisti veidotu zaru un saliec aplī. Tā diametram jābūt mazākam, jo, kārtu kārtām vijot zarus, vainaga apjoms palielināsies. Jāraugās, lai zari būtu dažāda izmēra (~ 5–7 mm diametrā), nevis tikai smalki vai resni.
2. Zara abus galus sastiprina ar metāla stiepli. To dara tikai pirmajiem diviem zariem, turpmāk stieples neizmanto, bet zarus ievij vainagā. Lai pamats būtu noturīgs, stieples galus sastiprina ar standziņām.
3. Savīti divi zari. Lai vainags būtu kupls, jāievij vēl vairāki. Īsos zariņus ieloka vainagā, raugoties, lai veidotos apaļš vijums. Vienā vainaga sānā zariem ļauj nokarāties.
4. Kad zaru vainags gatavs, to nokrāso baltu. Baiba parasti lieto izsmidzināmo krāsu (atrodama būvmateriālu veikalos), jo tad var vienmērīgāk noklāt virsmu un piekļūt vijuma vidusdaļai, visiem liekumiem. Var izmantot arī tūbiņā vai pudelītē pildīto akrila krāsu un otu. Šajā gadījumā neizdosies piekļūt katram vijuma zariņam, toties nevajadzēs doties ārā vai uz garāžu, lai izsmidzinātu aerosolā pildīto krāsu, kam ir stipra smaka.
5. Ar karstās līmes pistoli pielīmē bērza tāsi, sūnas, izkaltētus augus un citus dekorus. Kad vainags izrotāts, kompozīcijai viegli pārlaiž ar baltā akrila krāsā samērcētu otu. Tā tiek imitēts uzsnidzis sniedziņš.
6. Lai bagātinātu kompozīciju, vienā vainaga sānā iesien lina auduma strēmeles un kokvilnas mežģīnes.
7. Vijumā iestiprina zariņu, kam pielīmēts dekoratīvs putniņš. Lai tam būtu krāšņāka aste, Baiba pielīmēja vairākas spalvas (tās var nopirkt hobija preču veikalos). Dekora apakšdaļa ir gatava.