Pieredzes stāsts: savulaik lepna Ulmaņlaiku pagraba ekonomiska atjaunošana 1
Katrā lauku mājā ir pagrabs, turklāt bieži vien celts vēl pagājušajā vai pat aizpagājušajā gadsimtā. Tāds ir arī kādā viensētā Tērvetes apkaimē, kur pāris nedēļu viesojos atvaļinājuma laikā. Uzturēšanās nosacījums vasarniekam bija vienkāršs – apmaiņā pret viesmīlību un lauku labumiem uzkonstruēt pagrabā jaunus plauktus, jo vecos bija sabeidzis mitrums.
Saimniecības pagrabs ir celts pirmās brīvvalsts laikā, un plašums liecina arī par zemgaliešu tradicionālo turību.
Pagrabā ir divas telpas, kas aprīkotas ar ventilācijas sistēmu. Pretī kartupeļu apcirkņiem – divi plaukti ievārījumu un citu ziemas krājumu burkām. Tomēr šo plauktu mūžs ir beidzies… Pelējuma un citām sēnēm ļoti garšo koks, tāpēc plauktus ik pēc pāris gadiem nākas mainīt.
Kādu materiālu labāk izmantot, kam nekaitē ne sēnes, ne mitrums? Protams, dzelzsbetonu! Šeit ir vieta trim plauktiem. Apakšējam der fibo bloki, augšējiem – monolīts dzelzsbetons.
1. Armatūras meklējumiem lieti noder aiz šķūnīša gadiem krāto metāllūžņu kaudze, kur redzami arī nezināmas izcelsmes T profili. Tos vienā pusē var balstīt uz plauktiem paredzētajiem izvirzījumiem sienā, bet otrā pusē nāksies izurbt iedobes, kur armatūru sabāzt. Profiliem izmērs nav liels, tomēr tie arī daudz nepadodas, tāpēc plaukts turēsies labi.
2. Papildu armējumam derēs veca matrača atsperes. Tam mūžs cēli beidzies Jāņu ugunskurā, kur karstumā ir skaisti saplacinājies.
3. Nākamais solis – veidņa izgatavošana. Jā, izmantojot… dīvānu! Šis ir gadījums, kad tas vecais krāms noteikti vēl kādreiz noderēs. Dīvāna pamatni nācās mazliet pagarināt, kā arī pieskrūvēt dēli, kas iezīmēs betona plaukta malu. Pa rokai gadījās saplāksnis, bet nostiprināšanai varētu derēt arī laminēta skaidu plātne no sekcijas sāna. Veidnim sākumā jānotur visai liels svars, tāpēc atbalstam trīs vietās sakrauti bloki, ko vēlāk izmantošu apakšējā plaukta konstrukcijai.
4. Papildu armējumam droši var izmantot arī citus dzelžus, piemēram, vecu grābekli.
5. Javu jauc attiecībā 1 : 4 – viena lāpsta cementa un četras ar granti. Ja nav betona maisītāja, atliek darboties vairākos piegājienos ar urbjmašīnu. Pirmā java – bieza un plastiska, lai mazāk šmuces. Ar to aizdrīvē arī spraugas gar veidņa malām, lai nebūtu notecējumu. Vispirms gan nācās uz brīdi izvākt matrača karkasu. Pēcāk to var apliet ar daudz šķidrāku javu.
6. Progresa bīdītājs ir slinkums un izdoma. Lai nebūtu simt reižu jāskraida ar betona spainīti, plauktam var atrast elegantu pildījumu! Tukšās pudeles ne tikai ietaupa javu, bet arī padara plaukta konstrukciju daudz vieglāku, īpaši neskādējot izturībai.
Padoms
Armatūras elementus var droši sastiprināt ar plastmasas savilcēm. Ja uz to nekrīt tieši saules stari, plastmasa izturību nezaudē.
7. Ļauj, lai plaukts aptuveni diennakti sacietē.
8. Plaukts ir gatavs. Atliek pielabot negludumus un uzbetonēt vēl divus līdzīgus.