No veikala pārnestas orhidejas pēkšņi sāk vīst un iznīkst. Kad tās vislabāk pirkt? 0
Kad ir vērts pirkt orhidejas? SANITA JELGAVĀ
Veikalos orhidejas ir cita par citu skaistākas, taču pat profesionāļi mēdz iekrist, iegādājoties jau mirušas puķes, – mājās pārnestas, tās skaisti izskatās un zied vēl kādu mēnesi, bet pēc tam pēkšņi sāk vīst, iznīkt.
Lai tā negadītos, orhideju kolekcionārs Egons Tone iesaka falenopšus pirkt siltā laikā, kad gaisa temperatūra ir virs +15 °C. Nevar šo tauriņu orhideju iegādāties ziemas sezonā, ietīt papīrā un tad skriet uz mašīnu. Falenopši necieš krasu temperatūras pazemināšanos, tādējādi iet bojā.
Cimbīdijas puslīdz droši var veikalos pirkt jebkurā laikā, jo savvaļā šie epifītaugi aug Himalaju kalnos līdz pat 4000 metru augstumā. Augiem nekaitē īslaicīga gaisa temperatūras pazemināšanās līdz -5 °C. Cimbīdijas skaisti ziedēs arī tad, ja apstākļi mājās nebūs pietiekami labvēlīgi. Taču, lai puķes arī turpmāk gadu no gada krāšņi ziedētu, tām ziemā jāsarūpē vēsa (+5…+12 °C) vieta un ļoti daudz gaismas. Veikalā iegādāta, ziedoša cimbīdija ilgi ziedēs arī telpā, kurā ir apgaismojums, kas pietiekams cilvēkam. Taču nākamajā gadā tai ziedpumpuri neveidosies. Audzējot cimbīdijas zem stikla seguma, piemēram, ziemasdārzos, siltumnīcās, tās pavasarī un vasarā jānoēno no tiešajiem saules stariem, lai izvairītos no lapu apdegumiem.
Arī masdevallijas (Masdevallia) var droši pirkt vēsā laikā. Šīs ekstravagantās orhidejas veido trijstūra formas ziedus košās krāsās. Tām ir labas spējas pielāgoties, tomēr puķes nekad nedrīkst izkaltēt, jo dabā masdevallijas aug mākoņu zonā (lielā gaisa mitrumā).
“Savvaļā orhidejas aug tur, kur tām šķiet pieņemama laba vieta. Audzējot mājās, nebrīvē, puķei jāsamierinās ar vietu, kur audzētājs to noliek. Nevar orhideju nēsāt apkārt, ik pēc nedēļas novietojot citā vietā. Tad tā ies bojā,” uzsver Egons Tone.