No veca jauns: Soli pa solim darinām džinsa puķes – gan vainadziņam, gan apģērba rotājumam 0
Džinsa apģērbs un aksesuāri vienmēr būs cieņā neatkarīgi no tā, vai skaitās moderni vai ne. Džinss ir ērts un funkcionāls, manuprāt, arī skaists un stilīgs. Patlaban īpaši aktuāla ir dažādu materiālu otrreizēja izmantošana, tāpēc vecās džinsa bikses un jakas ir labs sākums dažādām radošām izpausmēm. Esmu par to pārliecinājusies ne vienu reizi vien – manā kontā ir gan džinsa rokassprādzes, gan somas, gan lieli spilveni.
Saviem radošajiem darbiem es ļoti reti zīmēju skices. Lielākoties tie ir eksperimenti, kur dažādas atklāsmes rodas darba laikā. Tā tas ir arī šoreiz. Aicinu kopā ar mani darināt džinsa puķes, kas labi izskatīsies gan vainagā, gan apģērba rotājumā.
1. Sagatavo materiālus: izgriež dažādu tonalitāšu auduma gabalus no bikšu starām. Nogriež bikšu sānu un apakšmalas vīles.
2. No džinsa vīlēm veido rullīšus, kas būs puķu viduči. Kad rullītis satīts, galiņu piešuj.
3. Manam vainagam būs piecas puķes. Garā vīle paredzēta improvizētā vainaga pamatam. Slejai jābūt tik garai, lai, rotājumu apliekot ap galvu, varētu sasiet.
4. Lai veidotu ziedlapiņas, audumu sagriež slejās. To garums un platums ir brīvi izvēlēts. Gatavojot aksesuāru vēlreiz, noteikti izvēlētos šaurākas slejas. Džinss tomēr nav tik stingrs, lai lapiņas turētos uz augšu bez iestērķelēšanas. Kad slejas sagrieztas, ar šķērēm brīvi izgriež ziedlapiņas, atstājot pie pamatnes joslu savilkšanai.
Apzinīgāka rokdarbniece iepriekš var kārtīgi izplānot gan slejas garumu, gan platumu. Turklāt, lai ziedlapiņas būtu vienādas, tās var precīzi sazīmēt ar krītiņu vai ziepītēm uz auduma pirms griešanas.
5. Slejas gludajā malā ar rokas dūrienu ievelk dubultu savelkamo diegu un nedaudz savelk.
6. Ziedlapiņu slejas sākumu, kur savelkamais diegs nostiprināts ar mezglu, ar kniepadatu piesprauž pie rullīša.
7. Savelk visu ziedlapiņu sleju un arī otru tās galu ar kniepadatu piesprauž pie rullīša. Slejas beigu daļu nedaudz pārliek pāri sākumam. Nostiprina savelkamo diegu.
8. Savilkto ziedlapiņas sleju vairākas reizes sašuj kopā ar rullīti. Jāšuj vairākas reizes, jo, savelkot tik daudz auduma, ir izveidojies diezgan liels kroku juceklis.
9. Puķītes gatavas.
10. Kā jau sākumā teicu, esmu improvizētāja. Šujot kopā rullīšus un ziedlapiņu slejas, sapratu, ka to paveikt kvalitatīvi ir diezgan grūti. Tāpēc pēdējā puķe tiek šūta citādi. Ziedlapiņu sleju savelk un viducī kārtīgi sašuj kopā.
11. Sašūtajai rozetei piešuj puķes viduci – rullīti.
12. Lai ziedlapiņas nebūtu plakanas, sleju šuj klāt nevis pie rullīša pamatnes, bet mazliet augstāk.
13. Vīle – vainaga pamats – ir šaurāka nekā puķīšu aizmugure, tādēļ, lai būtu glītāk, tām piešuj džinsa auduma aplīšus.
14. Puķes izkārto uz pamata, aizmugurē piesprauž ar kniepadatām un ar roku piešuj. Vainags gatavs!
PADOMS
Lai gan sākumā domāju puķes izmantot tikai vainagam – Latvijā tādu var izmantot visu vasaru gan dažādos mūzikas festivālos, gan zaļumballēs –, tās ir arī lielisks apģērba rotājums.