No ūdens krātuvēm izceļ četrus noslīkušus cilvēkus; glābēji atgādina par drošību 0
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) ugunsdzēsēji glābēji vakar, 4.augustā, no ūdens krātuvēm izcēluši četrus bojā gājušus cilvēkus. Jaunolainē Mežezerā noslīkusi 78 gadus veca sieviete, Aknīstes novadā Zuļu ezerā – 16 gadus vecs jaunietis, Mārupē karjerā – apmēram 30 gadus vecs vīrietis, Rēzeknē dīķī – apmēram 50 gadus veca sieviete.
Šogad VUGD glābēji no ūdens krātuvēm jau izcēluši 100 bojā gājušus cilvēks. Patiesais noslīkušo skaits varētu būt lielāks, jo ne visos gadījumos ir nepieciešama glābēju palīdzība. Piemēram, aizvadītajā gadā VUGD glābēji no ūdens krātuvēm izcēla 116 bojā gājušos, taču, kā liecina Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centra statistika 161 gadījumā nāves cēlonis ir bijusi noslīkšana.
VUGD atgādina svarīgākos drošības noteikumus, lai izvairītos no nelaimes gadījumiem ūdenī.
– Ja esat pārkarsis saulē, ūdenī jāiet lēnām, lai nebūtu strauja ķermeņa temperatūras maiņa, tad var sākties krampji vai rasties problēmas ar sirdsdarbību.
– Peldieties īpaši šim mērķim paredzētās vietās. Par to liecinās zīme – peldēties atļauts!
– Nav ieteicams doties peldēties vienam. Ja tomēr dodieties, informējiet krastā palikušos par to, cik ilgi un tālu esat plānojis peldēt, vai esat paredzējis nirt zem ūdens.
– Nepārvērtējiet savus spēkus! Ja reiz esat varējis pārpeldēt šo upi, tas nenozīmē, ka varat to arī šodien.
– Nepazīstamā vietā uzreiz nedrīkst lēkt ūdenī! Lēkt no tiltiem vai citādiem paaugstinājumiem ir kategoriski aizliegts.
– Pirms došanās ūdenī, nekad nelietojiet alkoholu. Ja esat reibumā, labāk palieciet krastā! Atcerieties, ka lielākā daļa cilvēku noslīkst tiešie esot alkohola reibumā!
– Nepeldieties stipra vēja, negaisa laikā vai naktī!
– Pirms nodarbojieties ar kādu no ūdens sporta veidiem vai vizinieties ar laivu, kuteri vai citu peldlīdzekli, uzvelciet glābšanas vesti.
– Atrodoties uz matrača vai peldriņķa nevajadzētu peldēt tālu no krasta.
– Ūdenī nevajag jokojoties skaļi saukt “Palīgā! Slīkstu!”.
– Nepeldiet aiz bojām, kas ierobežo peldvietu!
– Ūdenskrātuvēs nedrīkst lēkt ūdenī no tramplīna, laipas vai augsta krasta ne uz galvas, ne uz kājām – mediķu pieredze rāda, ka šādā veidā peldētāji ik gadu gūst smagas galvas un mugurkaula traumas, kas daudzos gadījumos rada invaliditāti vai beidzas ar nāvi.
Bērnu drošība uz ūdens
– Bērniem drīkst ļaut rotaļāties ar piepūšamiem peldlīdzekļiem (riņķi, matracīši, bumbas u.c.), plunčāties un peldēties tik tālu, cik pieaugušais var labi redzēt un nepieciešamības gadījumā var ātri piesteigties palīgā. Visdrošāk, ja pieaugušais atradīsies ūdenī starp krastu un dziļumu.
– Bērnam, kurš neprot vai mācās peldēt, atrodoties ūdenī, jāvelk speciāla peldveste. Piepūšamie peldlīdzekļi (riņķi, matracīši, bumbas u.c.) bērniem noder tikai rotaļām, turklāt – pieaugušo uzraudzībā.
– Bērni jāuzmana no viļņiem, kas var nogāzt no kājām vai radīt negaidītu izbīli.
– Piemājas baseinos nevajadzētu atstāt peldošas rotaļlietas, kas piesaista mazuļa uzmanību.
– Piemājas dīķi bieži kļūst par traģēdijas iemeslu, tāpēc bērnu nedrīkst atstāt pagalmā bez pieskatīšanas, ja tuvumā atrodas dīķis.
– Atrodoties pie ūdens, rotaļājoties ūdens tuvumā vai peldoties, pieaugušajam vienmēr jāpaliek bērna tuvumā.
– Ūdenī jāpieskata arī bērni, kuri jau labi prot peldēt, jo bērns var pārvērtēt savas peldēšanas spējas, aizpeldēt par tālu vai pēkšņi nobīties.
VUGD aicina vecākus apzināties, ka atrašanās ar bērnu pie ūdens nav atpūta, bet gan divkāršs darbs, jo pat uz sekundi novēršot uzmanību no bērna, var notikt liela nelaime.