No “tuksneša rozes” līdz “elles pirmajai lēdijai” 2
ASV, Francijai un Britānijai gatavojoties militāram triecienam pret Sīrijas režīmu, kas izmantojis ķīmiskos ieročus pret režīma pretiniekiem, britu prese apsūdz līdzvainībā noziegumos pret cilvēcību arī Sīrijas diktatora sievu Asmu al Asadu, kura ir Apvienotās Karalistes pavalstniece. Pēc precībām ar Bašaru, kurš savulaik apguva ārsta profesiju Britānijā, Asma britu medijos tika dēvēta par “tuksneša rozi”, bet Sīrijas ieslīgšana asiņainā pilsoņu karā viņu padarīja par “elles pirmo lēdiju”.
Sievas labdarība slēpj vīra brutalitāti
Pērn Krievijas kontrolētajā televīzijas kanālā “Channel 24”, kas izplata Kremļa propagandu, Asada sieva ir izteikusies, ka izjūtot “sāpes un bēdas” par Sīrijā notiekošo vardarbību, taču nedaudzi tic, ka viņa var izlikties neredzam sava vīra vadītā režīma brutalitāti, atzīmē laikraksts “The Guardian”. Intervētājs nepieminēja faktu, ka viņas vīrs Bašars al Asads, kurš saņem Maskavas militāru atbalstu, dod pavēles nomest kasešu bumbas un lietot ķīmiskos ieročus pret civiliedzīvotājiem. Intervijā tika uzslavēta Asmas al Asadas darbošanās labdarības jomā, ignorējot faktus, ka simtiem tūkstošu sīriešu bērnu kļuvuši bāreņi pēc Sīrijas aviācijas un tās Krievijas palīgu uzbrukumiem.
Vēstures profesors un Vidējo Austrumu eksperts Deivids Lešs, kurš uzrakstījis grāmatu “Sīrija: Asada nama krišana”, uzskata, ka valsts pirmās lēdijas lēmums pēc gadiem ilgas klusēšanas parādīties televīzijā ir apliecinājums valdošā režīma pārliecībai par savu uzvaru pilsoņu karā. “Viņi jūtas drošāki par tuvāko nākotni, jo ir saņēmuši atbalstu no Krievijas un Irānas,” atzīmē Lešs.
Pirmās ģimenes dzīres mēra laikā
Asma uzauga Londonas piepilsētā sīriešu izcelsmes britu kardiologa ģimenē un mācījās anglikāņu baznīcas skolā. Viņas īstais vārds bija Emma. Vēlāk koledžā viņa apguva franču valodu un datorzinības, kādu laiku strādāja bankā Ņujorkā. 2000. gadā viņa satika Bašaru, kurš Londonā studēja oftalmoloģiju. Tajā pašā gadā viņi slepeni apprecējās, dažus mēnešus pēc tam, kad Bašars bija kļuvis par Sīrijas prezidentu pēc tēva nāves. Tolaik Emmai bija 25 gadi un lielas cerības, ka jaunais Rietumos izglītotais ārsts un viņa jaukā Britānijā dzimusī sieva ievadīs Sīrijā atklātuma un brīvības posmu pēc brutālas diktatūras gadiem. “Ļaudis runāja par “Damaskas pavasari”, kad Bašars pārņēma varu pēc tēva nāves,” intervijā “The Guardian” saka arābu valstu eksperts Kriss Doils, piebilstot, ka “jaunais prezidents bija pieejamāks, un daļa no vecās gvardes tika atlaista”.
2011. gadā skolēnu grupa Daras ciemā uzrakstīja uz skolas sienas saukli, aicinot gāzt režīmu. Skolēni, no kuriem daži tikko bija sasnieguši padsmitnieku vecumu, tika aizturēti un nežēlīgi spīdzināti.
Simtiem vietējo iedzīvotāju protestēja pret varas iestāžu vardarbību un pretošanās režīmam strauji izpletās visā valstī. Bašars uz to atbildēja ar tēva paņēmienu – dzelzs dūri. 2012. gadā Britānijas un Vācijas ANO vēstnieku sievas videouzrunā aicināja Asmu uzņemties drosmi neslēpties aiz sava vīra un pieprasīt nekavējošu asinsizliešanas pārtraukšanu Sīrijā. Doils uzskata, ka pēc septiņiem asiņaina kara gadiem, simtiem tūkstošu cilvēku bojāejas un miljoniem bēgļu, nevar izdarīt citu secinājumu kā to, ka 42 gadus vecā Asma ir samierinājusies ar vīra režīma brutalitāti. Viņš atgādina seno teicienu, ka vara samaitā. Bašara un viņa sievas privātie rēķini liecina, ka viņi izdevuši lielu naudu par dārglietām, apģērbiem un dzīvokļa iekārtu laikā, kad ierindas sīriešus nāvēja bumbas. Pirmais pāris regulāri piedalījās dzīrēs laikā, kad daudzi sīrieši cieta badu. Pirmā ģimene ar trīs bērniem dzīvo stingri apsargātā namā Damaskas piepilsētā, kur dzīve rit samērā normāli pat kara apstākļos. Prezidenta atvases katru dienu dodas uz tuvumā esošo Montesori skolu. Kā atzīmē laikraksts “The Daily Express”, Britānijā vairākkārt izskanējuši aicinājumi atņemt Asada sievai Britānijas pilsonību. Viņa ir pakļauta ES sankcijām, un viņai liegts ieceļot ES, izņemot Apvienoto Karalisti.