Foto-Shutterstock

Jo vairāk cilvēku pieskata bērnu, jo mazāk viņš ir pieskatīts… Kā palīdzēt traumu gadījumā? 0

Sasisti elkoņi un ceļi, pārpūlēti muskuļi un savainotas ķermeņa daļas… Ārsti nobažījušies, ka cilvēki kļūst arvien neuzmanīgāki.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Jo vairāk cilvēku pieskata bērnu, jo mazāk viņš ir pieskatīts, un tieši mājās visbiežāk gadās traumas: bērni izkrīt no gultas, iespiež pirkstu durvīs, saindējas, paslīd uz flīzēm, gūst apdegumus, applaucējas… Runa pat nav par to, ka aktīvajā atpūtā jālieto nepieciešamie aizsarglīdzekļi – braucot ar velosipēdu vai skrituļslidām, galvā jābūt ķiverei, ceļu un elkoņu sargiem, kas pasargās ne tikai no vieglām traumām: puniem, zilumiem, nelielām brūcēm un nobrāzumiem, bet arī no smadzeņu satricinājuma, kaulu lūzumiem. Traumas gadās arī pieaugušajiem.

Neatkarīgi no tā, cik spēcīgs iegūtais sasitums, pirmā palīdzība ir nodrošināt cietušajai ķermeņa daļai atrašanos statiskā stāvoklī. Tas mazina sāpes un samazina asinsizplūdumus, traumētajai vietai nodrošinot labāku asiņu un limfas cirkulāciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nākamais solis sasituma seku mazināšanai ir atvēsināšana. BENU aptieku farmaceite Jeļena Gončarova iesaka aukstuma aerosolus, kas palīdz mazināt sāpes un tūsku. Aptieku piedāvājumā ir arī plāksteri, kas noder gan sasitumu, gan sasprindzinājumu un sastiepumu gadījumos. To sastāvā ir mentols, tādēļ šādi plāksteri lieliski atvēsina. Noder geli (Cold gel Ratiopharm, Perskindol), īpašas kompreses un Thermo­gel, kas atkarībā no traumas lietojami siltā vai aukstā veidā. Sasituma atvēsināšanai, starp citu, noder arī ledus no saldētavas, bet jāuzmanās, lai traumēto vietu neapsaldē, tāpēc to uzliek nepastarpināti, piemēram, ietinot dvielī. Atvēsināšanai noder saldēto dārzeņu paciņa.

Kad traumētā vieta novietota nekustīgi un ir atvēsināta, jāizvēlas piemērota ziede un kompleksā smēre. Sasitumu gadījumā farmaceite iesaka lietot tikai atvēsinošus līdzekļus, muskuļu un cīpslu sāpju gadījumā, kad nepieciešams uzlabot asinscirkulāciju, piemēroti sildošie (Capsicam, Finalgon, Viprosal). Šo preparātu sastāvā ir ēteriskās eļļas, piparu ekstrakts, bišu vai čūsku inde vai cita viela, kas nodrošina sildošo efektu. Ja priekšroka ir dabiskiem līdzekļiem, piemērots ir Osteogels, kura sastāvā ir piparmētra, dižegle un dimeksīds.

Atvēsinošās ziedes ir efektīvas pirmajās 24 stundās pēc traumas.

Ja gūts izmežģījums, traumētā vieta jānofiksē, tad jāatvēsina ar kompresi, kas jāmaina ik pēc 20 minūtēm. Ja izmežģīta locītava, imobilizācijai piemērota ir elastīgā saite un traumētā locītava jāpaceļ augstāk par pārējo ķermeni. Pieļaujami arī bezrecepšu pretsāpju medikamenti, piemēram, ibuprofēns. Elastīgo saiti gan nedrīkst aptīt pārāk cieši, lai tā nenosprostotu asinscirkulāciju, citādi uztūkums palielināsies. Var lietot tos pašus gelus, ko sasitumu gadījumā. Ja traumu guvis bērns, ārsta konsultācija ir obligāta.

Zilumus pēc traumām palīdz ārstēt tūsku mazinošas ziedes un geli, kas satur, piemēram, heparīnu – aktīvu vielu, kas paātrina hematomu uzsūkšanos (Dolobene gel, 911 Badjaga gel, Troxevasin gel), taču šīs smēres tik un tā nav brīnumlīdzekļi – sasituma vieta tāpat būs gan violetā, gan zilganā un zaļgandzeltenā stadijā.

Nevienu no šīm smērēm nedrīkst izmantot, ja traumētajā vietā ir brūce. Preparātu dziļās iedarbības dēļ tos nedrīkst lietot bērni, bet pavisam maziem bez ārsta ziņas sasitumu gadījumā lietojamas tikai aukstuma kompreses.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.