No teorijas pie reālas palīdzības. “Apturi Covid” pirmo reizi izmanto saslimušā kontaktpersonu identificēšanā un apziņošanā 0
Papildināts plkst.18.15.
Šonedēļ bijis pirmais gadījums, kad atbildīgās iestādes izmantoja lietotni “Apturi Covid” kāda saslimušā kontaktpersonu identificēšanā un apziņošanā, šorīt LTV “Rīta panorāmā” pastāstīja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.
Perevoščikovs atkārtoti aicināja iedzīvotājus aktīvāk izmantot lietotni, īpaši dodoties sabiedrībā, vienlaikus atgādinot, ka masu pasākumi un to apmeklēšana rada papildus riskus slimībai izplatīties.
Video:
SPKC pārstāve Ilze Arāja aģentūrai LETA skaidroja, ka šī viena kontaktpersona, ko ar aplikācijas palīdzību izdevies konstatēt, bija atradusies kādas saslimušas personas tuvumā sabiedriskā vietā.
Pēc viņas paustā, līdz šim sešiem saslimušajiem ir bijusi lietotne “Apturi Covid”, kā arī šie cilvēki esot aktivizējuši kodu un brīdinājuši kontaktpersonas. Konkrētu kontaktpersonu skaitu Arāja nevarēja pateikt, tā kā aplikācija nodrošina anonimitāti un tā nav izsekojama.
Arāja minēja, ka pēdējās nedēļas laikā bijis viens gadījums, kad vienam saslimušajam noteiktas piecas kontaktpersonas, no kurām trīs viņš nebija pazinis.
Tās bija personas, kuras atradās netālu no viņa publiskā telpā, bet viņi nebija savstarpēji pazīstami.
Tāpēc Arāja uzsvēra, ka lietotne ir labs papildrīks tam, lai saslimšanas gadījumā apziņotu cilvēkus, kurus mēs ikdienā satiekam, bet nepazīstam, un runājot ar epidemiologiem nevaram vārdos nosaukt.
Vienlaikus viņa pastāstīja, ka, ja cilvēks ir bijis kādam saslimušajam kontaktpersona – aplikācija atsūta brīdinājumu un cilvēks var vai nu veikt Covid-19 testu vai sazināties ar ģimenes ārstu vai epidemiologu.
Savukārt iebraucēju anketas SPKC izmantot līdz šim nav nācies.
Centra pārstāvis gan uzsvēra, ka svarīgākais anketēšanā ir policijai iegūt datus par personām, kas iebraukušas no Covid-19 augsta riska valstīm un kurām jāievēro pašizolācija.
Centra speciālists atzīmēja, ka katrs piektais Covid-19 saslimšanas gadījums Latvijā tiek ievests, un nepatīkamākais, ka šie cilvēki mēdz aplipināt ne vien savu ģimeni, bet arī draugus.
Labā ziņa gan esot tā, ka infekcijas izplatīšanās pašlaik ir izsekojama un nenotiek nekontrolēti.
Pēc Perevoščikova vārdiem, kopumā cīņā ar Covid-19 vērojamas gan sliktas, gan labas ziņas.
Sliktās ziņas ir tās, ka aizvadītajā nedēļā saslimstība ar Covid-19 pasaulē bija visaugstākā kopš pandēmijas sākuma, bet Eiropā tā pieauga par 20%.
Tikmēr Latvijā saslimstības rādītāji esot stabili zemi un pagaidām “esam izgājuši ar minimāliem zaudējumiem”, stāstīja speciālists.