No šodienas spēkā stājas jauni ierobežojumi. Kas jāņem vērā? 25
Pulcēšanās iespējamības mazināšanai no šodienas līdz 11.janvārim pastiprināti drošības pasākumi izglītības, sporta, kultūras un pakalpojumu jomās.
No 19.decembra jau ir spēkā ierobežojumi tirdzniecības jomā.
Ierobežojumi neskars iedzīvotāju pārvietošanās brīvību.
Izglītības jomā valdība lēma, ka klātienē (arī ne individuāli) nenotiks nekāda veida praktiskās nodarbības. Profesionālajā un augstākajā izglītībā, dažādos kursos nodarbības drīkstēs notikt tikai attālināti. Izņēmums būs klīniskā prakse rezidentūrā.
Sporta jomā valdība lēma, ka amatieru sporta treniņi drīkstēs notikt tikai ārpus telpām – līdz desmit cilvēkiem un neizmantojot ģērbtuves.
Kultūras jomā nestrādās bibliotēkas, izstāžu vietas un citas kultūrvietas, kā arī nedrīkstēs organizēt gadatirgus, tostarp Ziemassvētku tirdziņus.
Turpmākās trīs nedēļas apmeklētājiem būs slēgtas muzeju iekštelpas, bet turpinās darboties muzeju brīvdabas teritorijas, kurās būs jānodrošina cilvēku vienvirziena kustību, jānovērš cilvēku plūsmu sastapšanās un jānodrošina vismaz divu metru distancēšanās. Ar šādiem nosacījumiem darboties varēs arī dabas takas.
Nenotiks arī dzinējmedības.
Sporta inventāra nomas pakalpojumus drīkstēs sniegt tikai ārpus telpām.
Nenotiks arī fotosesijas un netiks sniegti citi foto pakalpojumi, izņemot foto dokumentiem.
Veselības ministrijā iepriekš skaidroja, ka šie pakalpojumi ierobežoti, vērtējot vairākus aspektus, porti, vai pakalpojumu sniedz ilgāk par 15 minūtēm, vai ir tiešs cilvēku kontakts pakalpojumu sniegšanas laikā, vai ir iespējams lietot sejas masku un lielāko uzsvaru liekot uz kritēriju, vai bez šī pakalpojuma cilvēks var iztikt trīs nedēļas.
Ar grozījumiem rīkojumā īpaši uzsvērts, ka ikvienam, kuram darba specifika atļauj strādāt attālināti no mājām, tas ir jādara, turklāt darba devēja pienākums ir to nodrošināt. Šie nosacījumi attiecas gan uz valsts pārvaldes un pašvaldību iestādēm, gan privātiem uzņēmumiem.
Precizēta arī norma attiecībā uz ēdināšanu – tikai ražošanas uzņēmumus, kur nav iespējams nodrošināt drošas ēšanas pauzes, drīkstēs ēdināšanu nodrošināt uz vietas, ja vienlaikus ēd tikai tie cilvēki, kuri ikdienā ir kopā, pie galdiņa sēž tikai viens cilvēks un tiek ievērota divu metru distance.
Veselības ministrijā uzsvēra, ka patlaban ir būtiski mazināt cilvēku došanos uz vietām, kur ir iespējams satikt citus cilvēkus.
“Jebkura šāda tikšanās ar sev pazīstamu vai svešo cilvēku ir lielāks risks saslimt pašam vai inficēt citus cilvēkus neatkarīgi no tā, vai tas ir veikals, sabiedriskais transports, darba vieta, skaistumkopšanas salons vai kāda cita sabiedriska vieta, jo īpaši telpās.
Tāpēc jādara viss iespējamais, lai mazinātu iespējas cilvēkiem saslimt,” uzsvēra ministrijā.
Jau ziņots, ka saistībā ar Covid-19 izplatības ierobežošanu no 6.novembra līdz 11.janvārim valstī ir izsludināta ārkārtējā situācija.
Ārkārtējās situācijas laikā noteikts pienākums nēsāt sejas maskas visās iekštelpās, tostarp sabiedriskajā transportā, izņemot mājās.
Pasažieru skaits sabiedriskajā transportā nedrīkst pārsniegt 50% no transportlīdzekļa ietilpības. Ja nav iespējams kontrolēt pasažieru iekāpšanu un izkāpšanu, tad transporta līdzeklī jābūt norādēm par sēdvietu izmantošanu, nodrošinot fizisko distancēšanos.