No smēķēšanas palīdzēs atbrīvoties ar inovatīviem risinājumiem 0
“Pēdējai cigaretei pirms ieiešanas lidostā ir jākļūst par pēdējo cigareti vispār, – tā var atbrīvoties no atkarības un sākt ceļojumu uz veselīgāku un laimīgāku dzīvi bez cigarešu dūmiem,” pārliecināta Eiropas Komisijas (EK) Veselības un patērētāju ģenerāldirektora galvenā padomniece Despina Spanu.
EK, turpinot savu smēķēšanas atmešanas kampaņu “Kļūsti neapturams!”, nākusi klajā ar jaunumiem – pasaulē pirmās smēķēšanas atmešanas atklātnes ieviešanu lidmašīnās, kā arī trim jauniem pretsmēķēšanas tematikas videoklipiem internetā.
Internetā pret atkarību
“Informatīvā atklātne, ko ievietos lidmašīnu sēdvietu kabatiņā, uzskatāma par jaunu palīdzības rīku aviopasažieriem – lidojuma laikā atturējušies no smēķēšanas, viņi varēs gūt motivējošus padomus, kā arī pamudinājumu pēc lidmašīnas nosēšanās turpināt iesākto un atteikties no smēķēšanas uz visu atlikušo mūžu,” stāsta EK pretsmēķēšanas kampaņas “Kļūsti neapturams!” sabiedrisko attiecību vadītājs Latvijā Kaspars Līcītis.
To, ka smēķētājiem šāds palīdzības rīks tiešām var noderēt, apliecina Latvijā veiktā jaunākā pētījuma rezultāti. Aptuveni trešdaļa (30,1%) aptaujāto smēķētāju atzīst, ka smēķēšanas ieradums ietekmē viņu pašsajūtu lidojuma laikā, viņi jūtas nervozi vai arī izjūt vajadzību pēc smēķēšanas. No tiem 13% respondentu labāk izvēlētos tuvos lidojumus, bet 21,7% vispār atteiktos no lidošanas. Aptuveni tikpat respondentu labprātāk brauktu ar automašīnu, nevis lidotu, bet 20,3% dotu priekšroku autobusam.
Jaunais palīdzības rīks, kas lidojumu laikā pieejams aviopasažieriem visā Eiropā, izstrādāts partnerībā ar Portugāles nacionālo lidsabiedrību “TAP Portugal”, Eiropas Plaušu fondu (ELF) un Eiropas Respiratoro asociāciju (ERS).
Drīzumā atklātne būs pieejama arī visiem starptautiskās lidostas “Rīga” klientiem.
Cilvēki vēlas atmest smēķēšanu – to apliecina šīs EK pretsmēķēšanas kampaņas panākumi, ko tā guvusi ar savu inovatīvo bezmaksas smēķēšanas atmešanas interneta platformu – iCoach. “Tajā šobrīd reģistrējušies gandrīz 217 tūkstoši lietotāju visā Eiropā. iCoach reģistrējušies arī 2019 Latvijas iedzīvotāji, kas ir 1% no kopējā smēķētāju skaita Latvijā,” informē K. Līcītis.
“Šī īpašā interaktīvā rīka mērķis ir palīdzēt smēķētājam pārvarēt psiholoģisko atkarību no tabakas izstrādājumiem, tāpēc tā var būt noderīga ikvienam – gan tiem, kas nolēmuši pārtraukt smēķēšanu, gan pīpmaņiem, kuri nav vēl īsti gatavi nodzēst pēdējo cigareti, gan tiem cilvēkiem, kam ir liels kārdinājums atsākt šo veselībai kaitīgo nodarbi.
Portālā aizpildot aptaujas anketu, tiek noteikts, kurš no pieciem smēķēšanas atmešanas posmiem ir atbil-stošs konkrētajam cilvēkam, un noskaidrots viņa motivācijas spēks. Balstoties uz iegūto informāciju, iCoach analizē lietotāja smēķēšanas ieradumus un pēc tam ik dienu e-pasta formātā sniedz individuālu atbalstu un padomus, kuri ir ne vien praktiski, bet arī uzmundrinoši. Lai cik stiprs būtu netikums, vieglāk to pārvarēt kopā ar domubiedriem, tāpēc iCoach interneta vietnē pieejams gan diskusiju forums, kur dalīties pieredzē, gan arī iespējams pašam veidot savu vai lasīt citu likteņa biedru dienasgrāmatas.”
Eiropā viens smēķētājs no 600 aktīvi meklē palīdzību, lai atmestu smēķēšanu, izmantojot šo īpašo interaktīvo rīku.
Cigareti aizstāj krūze melnās tējas
Eiropas Komisijas smēķēšanas atmešanas kampaņa “Kļūsti neapturams!” ir īpaša ar to, ka tā pievēršas nevis smēķēšanas kaitīgumam, bet gan tiem labumiem, ko iegūst smēķēšanu atmetušais, motivācijai izmantojot bijušo smēķētāju pozitīvo pieredzi. Labumu dzīvei bez tabakas ir daudz – notiek indivīda un sabiedrības veselības uzlabošanās, ir augstāka dzīves kvalitāte, kā arī naudas ietaupījums. Piemēram, Latvijas Ārstu biedrības prezidenta Pētera Apiņa rīcībā ir dati, ka Latvijā smēķētājs “izkūpina” 500 līdz pat 1000 latu gadā.
Šīs kampaņas mērķauditorija ir 25 – 34 gadus veci cilvēki. Tomēr atmest smēķēšanu vai to neatsākt nav viegli, liecina gan iCoach lietotāju, gan arī 39 gadus vecās rīdzinieces Ievas Plūmes pieredze.
Lūk, Ievas stāsts: “Smēķēt sāku 17 – 18 gadu vecumā viena pati mājās slepus no vecākiem. Kāpēc sāku? Jo kinofilmu un grāmatu iespaidā man šķita, ka tas smuki izskatās, kaut arī pirmās izsmēķētās cigaretes radīja nepatīkamas sajūtas. 19 gadu vecumā jau izsmēķēju gandrīz paciņu cigarešu dienā. Smēķējot domubiedru pulkā, tika risinātas interesantas sarunas, veidoti cieši kontakti ar līdzbiedriem, un tas man bija ļoti svarīgi. Vienīgais, kas nepatika, – ka mani garie mati piesūcas ar nikotīna smaku, tādēļ tos mazgāju gandrīz katru dienu. Par to, ka smēķēt nav veselīgi, domāju vismazāk, un mani neatturēja arī iedzimtā sirdskaite. Svarīgāk bija tas, ka visas labākās sarunas notiek, uzvelkot dūmu. Kad 24 gadu vecumā sāku filozofijas studijas, smēķēju gan tikai sesiju laikā. Tā kā daudz biežāk biju sākusi slimot ar bronhītu, centos tomēr smēķēšanu ierobežot.
Intensīvi smēķēt atkal atsāku 34 gadu vecumā. Varbūt uz to pamudināja pārdzīvojumi saistībā ar mammas smago saslimšanu. Taču smagu klepus lēkmju dēļ (vēlāk atklājās, ka smēķēšana ir provocējusi manas iedzimtās hroniskās kaites – pulmonālās hipertensijas – saasināšanos, par ko es iepriekš nemaz nezināju) 35 gados sev pateicu – viss, pietiek smēķēt un uz visu mūžu!
Kaut arī atradināšanās bija ļoti smaga, tomēr atbrīvojos no sava kaitīgā ieraduma. To darīju, pamazām samazinot izsmēķēto cigarešu skaitu. Beigās jau smēķēju tikai vienu cigareti dienā, vienlaikus saprotot, ka man ir nepieciešams atrast, ar ko aizstāt cigareti.
Tāpēc domāju – ko iegūstu, stāvot uz balkona un smēķējot, kādas domas tad domāju, kāpēc man tas vajadzīgs? Nolēmu cigareti aizstāt ar krūzi melnās tējas, kas man ļoti garšo. Atceros, ka pirmās divas nedēļas bez cigaretes, bet ar tēju tās vietā bija visgrūtākās, es varēju uzliesmot un sadusmoties par katru nieku.”
Ieva atzīst, ka cilvēkam ir noderīga katra pieredze, arī negatīva, jo tā viņu padara dzīvesgudrāku. Tagad Ieva līdzās savam pamatdarbam literatūras lauciņā un plašajam interešu lokam ir arī Pulmonālās hipertensijas biedrības valdes priekšsēdētāja un ar šo ļoti reto slimību slimojošo 45 Latvijas iedzīvotāju interešu aizstāve. Viņa ļoti pozitīvi novērtē ierobežojumus attiecībā uz smēķēšanu, piemēram, ka nedrīkst smēķēt sabiedriskā transporta pieturvietās, kafejnīcās, restorānos un smēķēt jādodas ārpus telpām. Noteikti ir vajadzīgas arī kampaņas, kas īpaši gados jaunākus cilvēkus aicina atmest smēķēšanu, uzskata I. Plūme.
Kā informē K. Līcītis, Latvijā kampaņas “Kļūsti neapturams!” pasākumi šogad iecerēti vasaras beigās, rudens sākumā un šobrīd kopā ar Eiropas Komisiju tie tiek plānoti.
Uzziņa Jaunākā ES kampaņa “Kļūsti neapturams!” (“Beidz smēķēt – sāc augstāk mērķēt!”) tiek rīkota, lai, sniedzot praktiskus padomus un rīkus, palīdzētu smēķētājiem un bijušajiem smēķētājiem atturēties no smēķēšanas. Paužot kampaņas idejas iespiedmateriālos, digitālajā un sociālajā vidē, ir uzrunāti 300 miljoni eiropiešu. Plašāka informācija: www.exsmokers.eu |
Viedoklis
EK veselības un patērētāju ģenerāldirektora galvenā padomniece Despina Spanu: “Jaunākais “Eirobarometra” pētījums parāda, ka ES smēķē gandrīz trešā daļa jauno cilvēku. Turklāt 70% no visiem smēķētājiem un bijušajiem smēķētājiem šo ieradumu ieguvuši vecumā līdz 18 gadiem. Tāpēc ir svarīgi jau agrā jaunībā iegūt izpratni par smēķēšanu, un tāpēc Eiropas Komisija savā pretsmēķēšanas politikā lielu nozīmi piešķīrusi izpratnes vairošanas kampaņām un tās veicinājusi. Mēs ceram, ka mūsu kampaņai būs rezultāti un smēķētāju skaits ES saruks.”