Ūdens notekcaurule gar šķūņa jumtu tapusi no būvniecības procesā pārpalikušas plastmasas caurules, kas pārgriezta un guldīta uz koka balstiņiem. Mērķtiecīgi aizvirzītais ūdens arī pasargās šķūņa koka sienu no bojāšanās.
Ūdens notekcaurule gar šķūņa jumtu tapusi no būvniecības procesā pārpalikušas plastmasas caurules, kas pārgriezta un guldīta uz koka balstiņiem. Mērķtiecīgi aizvirzītais ūdens arī pasargās šķūņa koka sienu no bojāšanās.
Foto: Inita Šteinberga

No šķūņa velkami ārā visi toveri, mucas un bunduļi, kuros var liet un glabāt ūdeni 0

Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Beidzot līst! Tā ir dārza un dārznieka laime, nevis slikti laika apstākļi. Nu šī debesu dāvana būtu jāvāc, cik spēj. Augiem šāds ūdens ir vislabākais. Turklāt šo resursu var izmantot par brīvu, arī nekaitējot dabai.

No šķūņa velkami ārā visi toveri, mucas un bunduļi, kuros var liet un glabāt ūdeni. Pavasaris ir cimperlīgs laiks, tam raksturīgi sausuma periodi. Tāds bija, piemēram, martā. Taču tagad sausuma bēda būs lielāka, jo uz palodzēm un siltumnīcās startam gatavojas augu bērniņi stādi.

Stādi jālutina

CITI ŠOBRĪD LASA
Šādi ūdeni krāj “Dzeneišu” mājās Kristinkās. Saimnieki vēlas dzīvot dabai draudzīgi, un ūdens taupīšana ir viens no veidiem, kā to darīt. Turklāt laukos sausajās vasarās akās un dīķos ūdens mēdz pazust, tādēļ rezerves tiek veidotas vajadzības, ne tikai pārliecības dēļ.
Foto: Inita Šteinberga

Augiem tīkami ir tā sauktie mīkstie ūdeņi: lietus, dīķu, upju u. c. Tiem, kas attecējuši pa centralizētā ūdensvada caurulēm vai ar varu izrauti no zemes dzīlēm, raksturīgs augiem nelabvēlīgu un nesaprotamu vielu piejaukums (tie mēdz būt kaļķaini, dzelžaini u. c.). Ja cita ūdens nav, jālieto, kāds pieejams, bet tad vismaz jānostādina.

Ūdens kvalitāte sevišķi svarīga augiem, kas stādīti podā. Lietus ūdeni pietaupa vismaz jaunajiem stādiņiem, telpaugiem un tā sauktajiem skābummīļiem (acālijām, kamēlijām, rododendriem, ja pietiek – arī krūmmellenēm). Arī vasaras puķes podos ziedēs skaistāk, ja tiks laistītas ar mīksto ūdeni.

Lietojot urbumu ūdeni, augu saknītes (vienkāršoti skaidrojot) it kā apkaļķojas. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ augi nīkuļo – tie nespēj uzņemt barības vielas. Tādēļ jāpalielina porcijas, taču vēlamais rezultāts arī tad nav garantēts.

Ir viedoklis, ka lietus­ūdens sastāvs nav zināms, tādēļ to lietot nav droši. Taču prakse tomēr pierāda, ka piemājas saimniecībām tas ir labs diezgan.

Glabā siltumnīcā

Ūdens krājumus izdevīgi veidot siltumnīcā, kur tas drīzumā tiks izlietots. Sevišķi labas ir lielā tilpuma plastmasas pudeles. Tās kalpo gadiem. Ērti arī tādēļ, ka var pievienot precīzu vajadzīgā mēslojuma daudzumu.

Siltumnīcā sakrātais ūdens veic vēl kādu labu darbu – tas dienā uzsilst un naktī atdod siltumu, pasargājot augus.

Ūdens krājumus vēlams apsegt ar tumšu audumu, plēvi u. c., lai nepiekļūtu saules stari, kas veicina duļķu un aļģu vairošanos. Zem šāda seguma ūdens labāk iesils. Tas arī nomaskēs traukus, lai dārzs neizskatās kā izgāztuves filiāle.

Reklāma
Reklāma

Lielajiem ūdenstraukiem siltumnīcā un ārpus tās uzliek vāku, lai tajos nenoslīktu kāda dzīvība.

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

Par publikācijas saturu atbild AS “LATVIJAS MEDIJI”.

SAISTĪTIE RAKSTI