Foto: Zane Bitere/LETA

No sējas līdz ražai. Kā to finansēt 3

“Ja jau nebūtu vajadzību attīstīties, tad izdotos iekrāt un naudas pietiktu pašiem,” saka Alojas pagasta zemnieku saimniecības “Dārziņi” vadītāja Līga Blaumane. “Bet tā kā praksē viss ir otrādi – vajadzīgas jaunas mašīnas, traktori un kas tik vēl ne, tad jāiet meklēt finansējumu pie aizdevējiem.”

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

L. Blaumanes saimniecība, kas audzē graudaugus, pākšaugus un eļļas augu sēklas, izmanto gan piegādātāja kredītu, šādi saņemot minerālmēslus un līdzekļus kaitēkļu apkarošanai, gan arī jau ilgstoši izmanto apgrozāmo līdzekļu aizdevumus, ko piedāvā attīstības finanšu institūcija “Altum”.

Apgrozāmo līdzekļu aizdevumu nepieciešamība lauksaimniekiem izriet no viņa ienākumu specifikas. Piemēram, dārzeņu un graudaugu audzētājiem ieņēmumi veidojas tikai pēc ražas novākšanas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt izmaksas veidojas ar laika nobīdi – vajadzīga sēkla nākamajai ražai, minerālmēsli, degviela, algas un citi izdevumi jaunu platību apsēšanai, tālākajai apstrādei un ražas novākšanai. Attiecīgi apgrozāmie līdzekļi lauksaimniekiem vajadzīgi, lai segtu sējas, audzēšanas un ražas apstrādes izmaksas.

Apgrozāmo līdzekļu sagādei ir vairākas iespējas un katrai no tām ir sava specifika. Piemēram, bieži vien šīs izmaksas tiek segtas ar piegādātāja kredīta palīdzību, proti, graudu vai minerālmēslu piegādātājs zemniekam aizdod vajadzīgās preces, bet zemnieks norēķinās ar piegādātāju pēc ražas novākšanas.

Ilustratīvs attēls
Foto: Zane Bitere/LETA

Tā ir laba finansēšanas sistēma kamēr strādā labi “ieeļļotais” sēja – raža, sēja – raža cikls. Pēdējos gados gan tas patraucēts teju vai katru gadu – te nepieredzēts sausums, te atkal nedēļām ilgas lietusgāzes un plūdi.

Šādos brīžos aktuāli kļūst pārskatīt aizdevuma nosacījumus, piemēram, lai pagarinātu atmaksas termiņu vai liktu lietā kādu citu metodi, kas atvieglo parāda atmaksu, ja raža nav tāda kā iecerēts vai tās nav vispār. Šajā brīdī labi noder bankās un “Altum” gadiem noslīpēti parāda restrukturizēšanas risinājumi, kas savukārt nav piegādātāju kā finansētāju pamata nodarbošanās.

Arī banku un “Altum” apgrozāmo līdzekļu kredītiem ir sava specifika. Kā stāsta “Altum” valdes loceklis Jēkabs Krieviņš, “Altum” gadījumā priekšrocība ir spēja finansēt lauksaimniekus arī noteiktās situācijās, kad bankas un piegādātāji aizdevumu atsaka.

Piemēram, “Altum” var piešķirt aizdevumus arī tad, ja uzņēmējam pietrūkst nodrošinājuma, tāpat arī lauksaimniekiem, kuriem nav ilgstošas darbības pieredzes, tāpat aizdevumiem ir iespējami garāki izmantošanas termiņi.

Reklāma
Reklāma

Maksimālā iespējamā summa, ko “Altum” spēj aizdot individuālajam saņēmējam ir 1 miljons eiro, bet lauksaimniecības kooperatīvi maksimāli var pretendēt uz 2,85 miljoniem eiro.

Vidējais aizdevums, ko parasti aizņemas individuālie lauksaimnieki ir daudz mazāki un parasti ir 10 līdz 25 tūkstošu eiro robežās, aizdevumiem līdz 25 tūkstošiem eiro bieži vien netiek prasīts nodrošinājums, tā vietā tiek izmantotas Eiropas Savienības garantijas.

“Altum” arī uzsver, ka ar saviem klientiem kopīgi var risināt aktuālos finanšu sarežģījumus, taču nebūs sen izveidojušos finanšu “caurumu” lāpītājs, kā arī citur iegūtu parādu segšanas “ātrā palīdzība”. Bez tam “Altum” var izsniegt gan aizdevumu, gan arī garantiju līdz 80% apmēram aizdevuma saņemšanai komercbankā.

Tomēr “Altum” pakalpojumu izmantošanā jārēķinās arī ar aizdevuma nokārtošanai nepieciešamo laiku. Lai saņemtu kredītu, “Altum” vērtēs konkrētās saimniecības finanšu datus, finansējuma vajadzības un citu informāciju.

Ja iepriekšēja sadarbība nav bijusi un šādas informācijas bagāžas finansētājam nav, tad zināmu laiku aizņems tās savākšana un izanalizēšana. Tāpēc svarīgi apgrozāmos līdzekļus plānot laikus, uzsver J. Krieviņš.

“Lai saņemtu aizdevumu “Altum” jārēķinās, ka tas prasīs mēnesi līdz divus,” saka zemnieku saimniecības “Kokles” īpašnieks Normunds Grauzis, graudaugu audzētājs no Bauskas novada, kas sadarbojas ar “Altum” un pirms tam ar tās priekšteci “Latvijas Hipotēku un zemes banku” jau vairāk nekā desmit gadus. Līdzīgu termiņu nosauc arī L. Blaumane no Alojas novada ZS “Dārziņi”.

“Vairākas nedēļas jāgaida, kamēr tiek noformēts kredīta nodrošinājums, vēl jāsavāc dažādi papīri – tas aizņem laiku, kaut gan, manuprāt, “Altum” darbinieki strādā ātri.
Man viss parasti ir saplānots, tomēr uzkrāt apgrozāmos līdzekļus pats es nespēju, jo tiklīdz rodas iespēju – vai nu piepērku klāt zemi vai tehniku. Tādēļ kredīti ir vajadzīgi un tie jāsāk kārtot savlaicīgi, jau ap gadu miju.”

Viņi abi piekrīt, ka doties pēc aizdevuma uz “Altum” brīdī, kad jau “ūdens smeļas mutē” nav sevišķi laba ideja. Galu galā, arī “Altum”, tāpat kā citām finanšu organizācijām, ir jāpārliecinās, ka klienti spēs nokārtot savas saistības.

Tādēļ, ja nepieciešams, piemēram, finansējums pavasara sējai, visprātīgāk sākt veidot sadarbību ar “Altum” garajos rudens vai ziemas mēnešos, kad laika daudz, nevis tad, kad jau sēja jau klauvē pie durvīm.

Plašāka informācija par aizdevumiem lauksaimniekiem atrodama “Altum” mājaslapā, sadaļā lauksaimniekiem.

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra ekonomikas nodaļas vadītāja vietniece Linda Siliņa saka, ka viņas pieredze liecinot, ka mazo un vidējo lauksaimniecības uzņēmumu vadītājiem lielākās grūtības sagādājot tieši zināšanu un praktiskā pieredzes trūkums finanšu un naudas plūsmas plānošanā.

“Lauksaimnieki lieliski orientējas tajā, ko un kad sēt un kad novākt. Taču ar finansēm bieži vien ir grūtības. Piemēram, nereti vien netiek salīdzināts ieplānotais ar reālo situāciju, kas būtiski ietekmē uzņēmuma darbību. Tam nepieciešamas periodiski sekot līdzi.”

Zināmās dzīves gudrības, tādas kā “neiztērēt visu iegūto naudu uzreiz” vai “plānot savlaicīgi” varētu būtiski atvieglot daudzu zemnieku dzīvi, atzīst eksperti. Mūsdienās palīdzēt ar aizdevumu pieteikumu gatavošanu var dažādi konsultanti, tai skaitā LLKC, ar kuru “Altum” nupat noslēdzis sadarbības līgumu par bezmaksas atbalstu lauksaimniekiem pieteikumu gatavošanai “Altum”.

Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

Pieteikumus un nepieciešamos dokumentus “Altum” aizdevumu saņemšanai nu jau kādu laiku var iesniegt elektroniski, kas samazina gan iesniedzamo dokumentu skaitu, gan laiku līdz lēmumam par aizdevuma piešķiršanu. Vienlaikus konsultācijām joprojām ir pieejami arī “Altum” speciālisti.

“Altum” pārstāvis uzsver, ka vienlaikus ir svarīgi, lai arī pats zemnieks saprot, cik stabila ir viņa finanšu situācija, vai pie apvāršņa nav vērojami mākoņi.

”Svarīgi vienmēr laikus doties pie sava finansētāja un kopīgi meklēt piemērotākos risinājumus, vai tas būtu aizdevums bez ķīlas vai ar aizdevums ar mazāku nodrošinājumu, individuāli pielāgots atmaksas grafiks vai varbūt kompetents padoms no finansētāja, kas labi pazīst lauksaimniecības uzņēmumu vajadzības un izprot sezonalitātes un citas ražošanas cikla svārstības”, saka J. Krieviņš.

Raksts tapis sadarbībā ar attīstības finanšu institūciju “Altum”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.