No sausuma visvairāk cieš lielo un biezo lapu augi. Kā laistīt un glābt daiļdārzu 0
“Dārzā vairs nav svarīgākais saglabāt skaistumu, bet augu kolekcijas. Visvairāk no sausuma cieš augi ar lielām un biezām lapām,” laistīt dārzus mudina daiļdārzniece un kolekciju dārza saimniece Indra Lielkāja no Strenčiem.
Ar vērtīgu kolekcijas augu ir gluži kā ar mājdzīvnieku. Tas prasa rūpes. Jālaista eksotiskie augi, kuriem ir slikta ziemcietība, piemēram, katalpas, sniegpārsliņu koks, ēdamās kastaņas, arālijas.
Kā pirmie jālaista šopavasar un šovasar stādītie un pārstādītie augi. Mitrums īpaši vajadzīgs liela auguma stādiem.
Papildu ūdens vajadzīgs rododendriem – gan ziemzaļajiem, gan vasarzaļajiem. Trūkstot ūdenim, vasarzaļajiem rododendriem piemetas dažādas ligas, tie sāk slimot ar miltrasu (šovasar to jau daudzviet var novērot).
Jaunam kokam vai krūmam vajag 1,5–2 spaiņus ūdens. Ūdeni lej palēnām, ļaujot tam iesūkties augsnē.
* Lai ūdens neaiztek, veido apdobi ar valnīti.
Priedes un tūjas var paciest daudz, taču arī tām izturība nav bezgalīga.
* Ja tūjām vainaga iekšpusē brūnas skujas, nereti vainojams tieši iepriekšējā gada sausums.
Ja liela laistīšana nav pa spēkam, palīdzēt augiem saglabāt dzīvību var, katru vakaru augus pa lapām apsmidzinot ar ūdeni.
* Dienā smidzināšana nav pieļaujama, jo var rasties saules apdegumi (ūdens piliens rada lēcas efektu), un augam būs stress.
No saules svelmes dobes vai atsevišķus augus var noēnot ar agrotīklu. To var ar knaģiem stiprināt gan pie auklas, kas novilkta augiem priekšā, gan iesiet lielāku koku zaros.
Sīpolpuķes (tulpes, hiacintes, sniegpulkstenītes u.c.), kas nav noraktas un atrodas dobē, sausumā jūtas ļoti labi. Arī lilijas, kuras jau beigušas ziedēt vai vēl zied, arī bez laistīšanas neaizies bojā.
Regulāri turpina barot viengadīgās vasaras puķes dobēs un traukos. Pirms mēslošanas augus krietni salaista.
* Pietiekams barības vielu daudzums sekmē augu izturību pret slimībām un sausumu.
* Podaugus novieto paēnā. Vēlama vismaz tāda vieta, kur saule tos neapspīd visu dienu.
* Ēnā nogādā arī tos eksotus, kurus audzē podos un pārziemina telpās. Ja nav tādas iespējas, vismaz aptin podu ar balto agrotīklu, kartonu vai ko citu, lai pasargātu saknes no pārkaršanas.