Aleksandrs Dembo. “Vecais zaļais”.

No Šagāla līdz mūsdienu sociālajai mākslai 0

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā vasaras pilnbrieds iezīmējas ar sešu krāšņu un daudzveidīgu izstāžu buķeti, kas sniegs iespēju baudīt gan mūsdienu mākslas spilgtākos sasniegumus, gan izcilu zelta raudzes klasiķu darbus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

“Ja gleznoju ar sirdi, man vienmēr izdodas. Ja ar galvu, tad – nekad,” savā autobiogrāfijā rakstījis slavenais ebreju izcelsmes franču mākslinieks Marks Šagāls. Tas pats, kurš ilustrējis Bībeli, 60. gados apgleznojis Parīzes Garnjē operas griestus, radījis gleznas, kuras skatot gribas teikt tāpat kā reiz viņa laikabiedrs Pablo Pikaso: “Šagāla galvā dzīvo eņģelis.” Izstādē “Marks Šagāls “Mirušās dvēseles”” līdz pat 15. septembrim ir unikāla iespēja skatīt mākslinieka radīto ofortu pilno komplektu, kas tapis 20. gs. 20. gados, ilustrējot Nikolaja Gogoļa tāda paša nosaukuma romānu. Pie šā darba Šagāls ķērās 1923. gadā pēc grāmatu izdevēja un tirgotāja Ambruāza Volāra pasūtījuma, vēlēdamies atgriezties Parīzē. Mūsdienās šādi komplekti ir tikai četru muzeju kolekcijās, arī Marka Šagāla muzejā Vitebskā (Baltkrievija), kas to ieguva 1999. gadā no mākslinieka mazmeitām. Marka Rotko Mākslas centra vadītāja vietnieks Māris Čačka “KZ” stāsta, ka 2018. gadā paredzēts trešais projekts sadarbībā ar Marka Šagāla muzeju Vitebskā, kā arī ar Budapeštas Nacionālo galeriju – būs iespēja skatīt meistara gleznotās madonnas.

Izcilu Latvijas grafikas vecmeistaru darbu plejādē Rotko centrā līdz 14. augustam apskatāma vecmeistara Aleksandra Dembo 
(1931 – 1999) izstāde “Uzdrīkstēšanās”, kas veidota, balstoties uz Madonas Novadpētniecības un mākslas muzeja un Grafikas kameras kolekcijām un pamatā parādot vienu no spilgtākajiem mākslinieka cikliem – “Atklātas vēstules draugam”, ko papildina citas izcilas kompozīcijas, dažas būs skatāmas pirmoreiz. “Situācijā, kad zini, ka pasaule ir pilna ar mākslu, uzdrīkstēšanās ir vienīgais, kas atliek… Galu galā kvalitāte mākslā izsaka visu,” reiz teicis Aleksandrs Dembo.

CITI ŠOBRĪD LASA

Īpaša vieta Rotko centra jaunajā izstāžu sezonā ir Lielbritānijas mākslinieka, Marka Rotko līdzgaitnieka Pola Hakslija personālizstādei “Sešas desmitgades” (apskatāma līdz 18. septembrim). P. Hakslijs ir ne vien starptautiski atzīts mākslinieks, bet arī cienīts pedagogs – no 70. līdz pat 90. gadu beigām viņš pasniedza Karaliskajā mākslas koledžā.

Pārsteidzošu mākslas piedzīvojumu Rotko centrā sola arī Lietuvas multimākslinieces Lauras Guokes ekspozīcija “Lietuviešu ciemā” (līdz 15. septembrim), kas radīta ar izteiktu sociālo vēstījumu, spilgti iezīmējot Ziemeļlietuvas iedzīvotāju dzīvi. Aktuālās mūsdienu problēmas – šajā gadījumā – nevienprātība sabiedrībā – nodarbina arī jauno, daudzsološo Turcijas mākslinieku Evrimu Ozeskidži, kura izstāde “Ierobežots dialogs” Rotko centrā būs apskatāma līdz 15. septembrim. Tāpat Rotko mākslas centrā līdz 15. septembrim apskatāma Latvijas Starptautiskās keramikas biennāles dalībnieku izstāde “Martinsona balva”, parādot 33 valstu 135 keramiķu veikumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.