No šā gada budžeta izņem priekšlikumu par atbalstu īres namu būvniecībai reģionos 0
Saeimas budžeta un finanšu (nodokļu) komisija pirmdien lēma no 2019.gada budžetu pavadošās likumprojektu paketes izņemt likuma grozījumus par palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā, kas paredz valstij vai pašvaldībām sniegt atbalstu dzīvojamo īres māju būvniecībai.
Deputāti lēma minēto likumprojektu izņemt no 2019.gada budžeta, ņemot vērā Saeimas Juridiskā biroja ieteikumu. Birojs pauda uzskatu, ka šim likumprojektam neesot finansiālas ietekmes uz 2019.gada budžetu.
Likumprojekts paredz, ka pašvaldība varēs sniegt galvojumu savas kapitālsabiedrības aizņēmumam dzīvojamo īres māju būvniecībai, atjaunošanai, pārbūvei vai jaunuzceltu, atjaunotu vai pārbūvētu dzīvojamo īres māju iegādei, saistībā iekļaujot 75% no galvotās aizņēmuma summas.
Likuma grozījumi paredz, ka valsts vai pašvaldība varēs sniegt atbalstu dzīvojamo īres māju būvniecībai, atjaunošanai vai pārbūvei vai jaunuzceltu, atjaunotu vai pārbūvētu dzīvojamo īres māju iegādei.
Tāpat likuma grozījumi paredz, ka atbalsta sniegšanas veidu, kārtību, nosacījumus, personu kategorijas, kurām sniedzams atbalsts, kā arī piemērojamo komercdarbības atbalsta regulējumu noteiks Ministru kabinets.
LETA rakstīja, ka jau iepriekšējais Ministru kabinets pērn oktobrī atbalstīja grozījumus likumā par palīdzību dzīvokļajautājumu risināšanā, paredzot, ka Valsts kase nodrošinās pašvaldībām aizņēmumus īres namu būvniecībai.
Plānots, ka pašvaldības varēs iepirkuma kārtībā izraudzīt būvniekus īres namu celtniecībai, nosakot maksimālos būvniecības izmaksu griestus par kvadrātmetru. Tāpat plānots, ka aizņēmums 30 gadu laikā tiks segts ar samaksāto īres maksu.
No valdībā apskatītā priekšlikuma izriet, ka viena dzīvokļa ikmēneša maksājums Valsts kases parāda dzēšanai būtu no 4,7 līdz 5,02 eiro par kvadrātmetru.
Savukārt īres maksa un komunālie izdevumi 50 kvadrātmetru lielam dzīvokli aprēķināti no 279 eiro līdz 326 eiro mēnesī. Tiesa, pašvaldības varēs nodrošināt arī zemāku īres maksu par kvadrātmetru.
Priekšlikums arī paredz, ka dzīvokļu izīrēšanas kārtība un nosacījumi būs pašvaldību kompetencē, vienlaikus dzīvojamās telpas ieinteresētajiem lietotājiem nosacījumi un kārtība būs jānodrošina atklātā, pārredzamā un nediskriminējošā veidā.