No rūpnieciskas pieejas līdz istabas skapim – marihuānas audzētāji kļūst radošāki 0
Policija ziņo, ka 2015. gadā narkotiku izņemšanas gadījumu skaita ziņā marihuāna ir pirmajā vietā, un konstatē, ka Latvijā marihuānas audzēšana iet plašumā. Trīs gadus pirmajā vietā Latvijas narkotiku tirgū bija jaunās psihotropās vielas, tā sauktais spaiss, bet tagad likumi to nodzinuši pagrīdē.
Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes narkotisko un psihotropo vielu noziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Sandis Radziņš norāda uz vairākām tendencēm. Rīdzinieki, marihuānas audzētāji, īrē īpašumus, un, jo tālāk no galvaspilsētas, jo lētāk un, viņuprāt, drošāk. Tā šogad atkārtoti Latgalē aizturēja kādu rīdzinieku, kurš marihuānu audzēja siltumnīcā. Pirms tam to bija darījis telpā, kas bija nomaskētā aizkrautā šķūnī. Pagājušā gadā novembrī Rīgā tika atklāts jauns marihuānas piegādes kanāls. Kaut gan tirgoņi marihuānu prezentēja kā ievestu no Nīderlandes (lai par to pārliecinātu, bija piejaukta violeta un sudrabaina krāsa), pēdas aizveda uz Dagdas novada Ķepovas pagastu, kas atrodas Baltkrievijas pierobežā, kur narkotiku darboņi bija okupējuši pašvaldības īpašumu – pamestu daudzdzīvokļu trīsstāvu māju. Policija aizturēja piecus cilvēkus, pie kuriem atrada vairāk nekā 12 kilogramus marihuānas, 17 000 eiro skaidras naudas, specvienību triecienšauteni “Scorpion” ar klusinātāju, vairākas bises. S. Radziņš teic – visticamāk, nauda liecina, ka bizness labi gājis, bet ieroči bijuši nepieciešami noziedzīgās pasaules konkurences cīņā. Grupas smadzeņu centrs atradās pagrabā zem kādas garāžas Rīgā, Krasta ielā, kur tika audzēti stādiņi un ar tiem eksperimentēts.
Te jāpiebilst, ka Latvijā pēdējās divas vasaras marihuānas audzēšanai ārā bija labvēlīgas. Šogad pietiekami silts un mitrs. Pagājušogad gana karsts, taču sauss, bet te varēja līdzēt laistīšana. Protams, audzēšanu siltumnīcās laika apstākļi ietekmē mazāk, noslēgtās telpās – nemaz.
Populārs kļūst arī otrs stils: pāris kaņepes uz palodzes, skapī, dārza stūrī vai kādā pamestā vai vientuļā vietā. Policijas novērojumi liecina, ka tas jau sākotnēji var būt biznesa plāns, bet var būt domāts arī pašpatēriņam. Prakse gan liecinot, ka šis pašpatēriņš parasti beidzas ar piedāvājumu kaimiņam vai draugam, varbūt sākumā bez maksas, bet tad gribas kādu naudiņu. Un tad ir liels izbrīns, ka policija piemēro smagu pantu par narkotiku izplatīšanu un tirgošanu grupā.
Vairāk lasiet “Latvijas Avīzes” 17. oktobra numurā vai e-izdevumā.