Naukšēnu vīni un cilvēki 1
Pēdējos gados Latvijā vīna darītavas augušas kā sēnes pēc lietus. Nu jau to skaits tuvojas septiņdesmit, un tas vairs nešķiet nekas neparasts. Taču Naukšēnu vīna darītava ir pratusi izcelties valsts mērogā, jo trīs gadus pēc kārtas spējusi iekļūt labāko trijniekā, turklāt 2014. un 2016. gadā pat uzvarēt. Tās saimnieks Jānis Baunis panākumus skaidro ar pašu audzētām izejvielām un atbildīgu attieksmi pret darbu, kura rezultāti ne vienmēr ir paredzami. Sākumā ticis iestādīts paradīzes ābolu dārzs un dažādi ogulāji, kuru augļi vispirms nonākuši burciņās un tikai pēc tam vīnā. “Lielākais lepnums man ir “Piparkūku sidrs”, kas labi iederas Ziemassvētku laikā, arī parastais sidrs no paradīzes āboliem, kas ieguva pirmo vietu sidru konkurencē.” Savā grupā par labāko atzīts arī “Paradīzes ābolu ar zemenēm dzirkstošais vīns”. Tuvākajā laikā saimnieka plānos ietilpst senā ledus pagraba iekļaušana vīna darīšanas procesā.
Protams, vīna nebūtu bez cilvēkiem. Tāpat kā piļu, muižu un uzņēmumu, tādēļ likumsakarīgi, ka kaut kur Latvijā bija nepieciešams tāds muzejs, un tas tika izlolots tieši Naukšēnos. Tagad Cilvēkmuzejs meklējams Naukšēnu doktorāta otrajā stāvā, kur atrodami un izdzīvojami stāsti par naukšēniešiem un ne tikai par viņiem vien. Unikālā muzeja ekspozīcija nav paslēpta aiz vitrīnu stikliem. Te ikviens var sēsties stellēs un lupatu deķī ieaust savu krāsu, uzvilkt igauņu vai latviešu tautas tērpu un nobildēties, rakstīt ar tintes spalvu un darīt citas lietas, tostarp dejot teju par vietējo himnu pārtapušo “Naukšēnu disko”, kas pārņemta no gluži nevainīgās Freda un “Labvēlīgā tipa” kompozīcijas.
Tas vēl nav viss – gidu pavadībā iespējams uzzināt Naukšēnu muižas vēsturi, apskatīt muižas zāli, ieskatīties siernīcā un klētī, kā arī izstaigāt parku, kur aug reti sastopamais korķa koks, Sibīrijas baltegle, valrieksts, ciedrs, Eiropas lapegle, sudrabkļava un citi koki. Iespējams brauciens pa Rūjas upi ar “gondolu” “Ruhjas Donalds”, dažādu dzērienu, arī kādreiz slavenā Valmieras minerālūdens un deviņu dabīgo eļļu nogaršošana, kas iegūtas ar aukstās spiešanas metodi, tostarp ir veselīgā linsēklu eļļa un uz rapša eļļas bāzes iegūtās kanēļa, sinepju, diļļu un citas eļļas.