No rītdienas vajadzēs “pārkārtot dzīvi”. Divās Latvijas pilsētās Covid-19 dēļ nosaka ierobežojumus. Kas mainīsies to iedzīvotājiem? 2
Covid-19 izplatības dēļ Daugavpilī un Kuldīgā no 1. līdz 14.oktobrim ieviesīs ierobežojumus, tostarp pasākumos iekštelpās vienlaikus varēs uzturēties ne vairāk kā 500 cilvēku, bet sabiedriskās ēdināšanas vietās pie viena galdiņa nevarēs atrasties vairāk par astoņiem apmeklētājiem, trešdien ārkārtas sēdē lēma Ministru kabinets.
Ņemot vērā, ka trešdien Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) ir reģistrējis ļoti augstu jaunu Covid-19 saslimšanas gadījumu skaitu – 95 -, kas parāda ļoti strauju saslimšanas gadījumu pieaugumu tieši Daugavpilī un Kuldīgā, kur jau iepriekš tika reģistrēti lieli Covid-19 saslimšanas perēkļi, Veselības ministrija pauž nepieciešamību ieviest papildu piesardzības pasākumus šajās pašvaldībās, lai ierobežotu straujo Covid-19 izplatību šajās teritorijās.
Pēc SPKC datiem, Kuldīgā Covid-19 14 dienu kumulatīvās saslimstības rādītājs ir 155 uz 100 000, bet Daugavpilī tas ir 72,6. Valstī vidējais saslimstības rādītājs ir 17,6. “Tādējādi pēdējo dienu laikā gan Kuldīgā, gan Daugavpilī Covid-19 izplatība ir sasniegusi augstu riska līmeni un ir jāievieš gan cilvēku pulcēšanās ierobežojumi, gan jānosaka mutes un deguna aizsegu lietošanas prasības,” pauda Veselības ministrijā.
Ministri šodien atbalstīja grozījumus noteikumos “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”. Ar grozījumiem noteikts, ka Daugavpils pilsētā un Kuldīgas pilsētā līdz 14.oktobrim ir jānodrošina virkne drošības pasākumu.
Tostarp klātienē nenotiks amatiermākslas un interešu un profesionālās ievirzes izglītības apguve (tai skaitā treniņu, sacensību un mēģinājumu norise). Personām būs jālieto mutes un deguna aizsegi, izmantojot pilsētas sabiedrisko transportu, kā arī publiskās telpās, kur nav iespējams nodrošināt divu metru distancēšanos.
Tāpat Kuldīgā un Daugavpilī līdz 14.oktobrim pasākumu vai saimniecisko pakalpojumu sniegšanas vietā iekštelpās vienlaikus varēs uzturēties ne vairāk kā 500 cilvēku. Savukārt sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumu sniedzējam sabiedriskās ēdināšanas vietā būs jānodrošina, ka pie viena galdiņa nevarēs atrasties vairāk par astoņiem apmeklētājiem.
Ņemot vērā to, ka organizēti pasākumi, kuros cilvēki aktīvi pārvietojas, piemēram dejas, rokkoncerti un citi pasākumi, kuru laikā cilvēki neatrodas fiksētās sēdvietās, veicina Covid-19 izplatību, noteikts, ka organizēti pasākumi šajās pašvaldībās tiek aizliegti. Vienlaikus tā kā cilvēkiem atrodoties fiksētās sēdvietās ir iespējas nodrošināt maksimālu distancēšanos un nodrošināt cilvēku plūsmu kontroli, šādi pasākumi netiek aizliegti. Šādi pasākumi ir teātra izrādes, koncerti, kino seansi, konferfences utml.
Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) aicināja abu pilsētu mācību iestāžu direktorus sazināties ar Izglītības un zinātnes ministriju, lai pārrunātu jautājumus par mācību procesu Covid-19 skartajās pilsētās.
Šuplinska ir pārliecināta, ka gadījumā, ja kādas skolas skolotāji atrodas karantīnā, mazāko klašu mācību procesā ir iespējams nodrošināt attālinātās mācības, kooperējoties ar citu skolu skolotājiem.
Jau ziņots, ka pagājušajā diennaktī Latvijā reģistrēti 95 saslimšanas ar Covid-19 gadījumi, kas ir līdz šim lielākais diennaktī atklāto saslimšanas gadījumu skaits, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati.
SPKC rīcībā esošā informācija liecina, ka 63 saslimušie inficējušies no iepriekš zināmiem infekcijas avotiem, četri inficējušies ārzemēs – Ukrainā, Krievijā un Austrijā, bet par 28 personām tiek precizēti inficēšanās apstākļi un epidemioloģiskā izmeklēšana turpinās.