Teorija izpildīta, atliek ieviest praksē. Vai Latvija izsprukusi no “Moneyval” pelēkā saraksta? 1
Latvija saņēmusi pozitīvu “Moneyval” jeb Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas pasākumu novērtēšanas ekspertu komitejas atzinumu par paveikto likumdošanas un citu normatīvo aktu sakārtošanā. Tas praktiski nozīmē, ka esam izsprukuši no cilpas, kas bija draudīgi savilkusies ap Latvijas tautsaimniecību.
Ministru prezidents Krišjānis Kariņš vakar izteica “lielu gandarījumu par “Moneyval” pozitīvo ziņojumu, jo tas skaidri parāda – “kapitālajam remontam” ir skaidrs rezultāts”. “Valdība manā vadībā modrību nezaudēs, turpināsim uzsākto kursu,” gan piebilst premjers.
Finanšu nozares asociācijas valdes priekšsēdētāja Sanita Bajāre aģentūrai LETA atzinusi, ka “Moneyval” ekspertu vērtējums uzskatāms par ļoti pozitīvu signālu, bet vienlaikus piebilst, ka “Latvijai ir jāturpina darbs pie iesākto reformu īstenošanas, atbilstības kultūras iedzīvināšanas un finanšu pratības attīstīšanas”.
“Moneyval” trešdien publiskotajā ziņojumā teikts, ka eksperti uzlabojuši Latvijas vērtējumu 11 jomās no 40. Latvija pilnībā izpildījusi ieteikto septiņās jomās un lielākoties vai daļēji izpildījusi – pārējās 33 jomās.
Finanšu izlūkošanas dienesta (FID) priekšniece Ilze Znotiņa skaidroja, ka Latvijai vissvarīgākā bijusi sestās (par starptautisko sankciju režīma ievērošanas nodrošināšanu) un desmitās (par banku klientu padziļinātu izpēti) rekomendācijas izpilde, bez progresa šajās jomās pozitīvs gala lēmums neesot bijis iespējams.
Neskatoties uz panākto progresu, uzraudzības režīms Latvijai tiek saglabāts, kas nozīmē, ka pēc diviem gadiem Latvijai būs jāsniedz īss pārskats, kas paveikts un mainījies šajā laika posmā.
“Moneyval” ziņojumā tiek uzsvērts, ka Latvija lielākoties izpildījusi “Moneyval” rekomendācijas tādās jomās kā finansiālas sankcijas saistībā ar terorismu un terorisma finansēšanu; finansiālas sankcijas saistībā ar masu iznīcināšanas ieroču izplatīšanu; bezpeļņas organizāciju uzraudzību; banku klientu padziļinātu izpēti; konkrētu nefinanšu biznesu un profesiju klientu padziļināta izpēte; finanšu institūciju regulēšana un uzraudzība, konkrētu nefinanšu biznesu un profesiju regulēšana un uzraudzība; skaidras naudas kurjeri; izdošana, kā arī citas starptautiskās sadarbības formas.
Tāpat Latvija ir novērsusi citus iepriekšējā ziņojumā minētos trūkumus. Lielā mērā izpildītas arī rekomendācijas par finanšu iestāžu klientu padziļināto izpēti, finanšu iestāžu regulēšanu un uzraudzību, konkrētu nefinanšu biznesu un profesiju regulēšanu un uzraudzību, skaidras naudas kurjeriem; vainīgo izdošanu, kā arī citām starptautiskās sadarbības formām. “Moneyval” gan norāda, ka visās šajā jomās joprojām vērojamas sīkas nepilnības, kas jānovērš.
Ilze Znotiņa vakar skaidroja, ka Latvijas panāktais progress ir tik labs, ka pašā “Moneyval” iestājies viegls apmulsums – šīs organizācijas vēsturē vēl neesot bijis gadījums, kad kāda valsts būtu izpildījusi visas rekomendācijas.
Pašreiz sasniegtais nozīmē, ka Latvijai līdz nākamajam novērtējumam, kuram gan pagaidām vēl nav noteikts ne laiks, ne datums, vairs nekādas darbības attiecībā uz vērtējuma paaugstināšanu jāveic nav.
Formāli 21. februārī Latviju gaida vēl otrs vērtējums. Tajā Finanšu darījumu darba grupas (FATF) eksperti vērtēs, kā Latvijai veicies ar pieņemto likumu un citu normatīvo aktu ieviešanu reālajā dzīvē un izpildi, tādēļ FID priekšniece I. Znotiņa aicina neatslābināties pēc pozitīvā “Moneyval” vērtējuma un turpināt strādāt.
“Šis ir tikai pirmais stafetes posms, vēl ejams ilgs un garš ceļš,” viņa teica. Būtībā šis otrais vērtējums ir pat vēl svarīgāks, jo, loģiski spriežot, var jau pieņemt visādus likumus, bet, ja tos nepilda, nekas labs galarezultātā nav gaidāms.
Tomēr, jautāta, vai starptautiskajā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas vēsturē ir bijis gadījums, kad kāda valsts būtu izpildījusi visas “Moneyval” prasības, bet tomēr saņēmusi negatīvu FATF vērtējumu un iekļauta pelēkajā sarakstā, I. Znotiņa stingri atbild – nē, tāds gadījums vēl nav bijis.