Foto – Aija Geida

No melnā plūškoka augļiem ziemai var pagatavot sīrupu, gardu želeju, sulu, kā arī kaltēt tējām 1

Kā labāk ziemai saglābt melnā plūškoka augļus? INETA G. RĪGĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Ir divu veidu plūškoki. Sarkanais tiek audzēts galvenokārt kā dekoratīvs augs, bet melnā plūškoka ziedus un augļus var lietot uzturā, vienīgi augļus ieteicams termiski apstrādāt, jo negatavi tie ir mazliet indīgi. Cilvēki nereti domā, ka spilgti melnās ogas ir indīgas un neizmanto tās uzturā, lai gan ir pretēji – plūškoks stiprina imūnsistēmu, labi noder saaukstēšanās laikā pret drudzi, iesnām un klepu, palīdz ātrāk atlabt pēc gripas.

No melnajiem augļiem viegli var pagatavot sīrupu. Nomazgātus un attīrītus ķekarus aplej ar karstu ūdeni, kurā uz litru izšķīdināta viena ēdamkarote citronskābes. Atstāj uz 6–8 stundām, tad izkāš, pieber cukuru attiecībās 1 : 1 un uzkarsē līdz +85…+90 °C. Pilda tīrās pudelēs un noliek vēsumā. Citronskābes vietā uz litru ūdens var ņemt 2,5 ēdamkarotes citrona sulas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Augļus var izkaltēt un kopā ar žāvētiem āboliem un liepziediem pagatavot zāļu tējas maisījumu.

Kārdinoši izskatās un labi garšo plūškoka augļu ķīselis ar putukrējumu. Ķīselim ogas vispirms pavāra ūdenī, tad izberž caur marlīti, pievieno cukuru un aukstā ūdenī izšķīdinātu kartupeļu cieti. Atdzesē un pasniedz ar stingri saputotu saldo krējumu. Garšas dažādībai putukrējumam var pievienot gaļas mašīnā izmaltu biezpienu, kas papildināts ar cukuru un kanēli.

Gardu želeju var iegūt, ja plūškoka sulu vienādās proporcijās sajauc ar ābolu sulu un 10 minūtes vāra ar ievārījuma cukuru, bet veselīgam ievārījumam caur sietiņu izberztiem plūškoka augļiem un āboliem attiecība ir 1 : 2.

Lai pagatavotu sulu, plūškoka augļus vai nu iztvaicē, vai pavāra ūdenī, izkāš caur marlīti, uzkarsē un pilda pudelēs. Sulai ir specifiska garša, tāpēc to ieteicams atšķaidīt ar jāņogu, dzērveņu, cidoniju, ābolu vai bumbieru sulu.

Pavasarī var pamēģināt mazus plūškoka ziedu čemurus iemērkt pankūku mīklā un fritēt eļļā. Tos pasniedz siltus, pārkaisītus ar pūdercukuru un kanēli.

UZZIŅA

Norvēģijā veikts pētījums liecina: plūškoka augļu sīrups ļauj atveseļoties no gripas divas reizes ātrāk. Kontrolgrupai tas izdevās aptuveni septiņās dienās, bet cilvēkiem, kuri lietoja plūškoku, – mazliet ilgāk par trim dienām.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.