No mantojuma var arī atteikties? 3
“Nesen nomira mans brālis, kurš ilgus gadus dzīvoja, ņemot dažādus kredītus. Kā viņš pie tiem tika, nezinu, bet palika lielos parādos. Baidos, ka man tie tagad būs jāatmaksā, jo esmu vienīgais viņa mantinieks. Ko darīt?” jautā lasītājs Arkādijs no Daugavpils.
Ja uz mantojumu vēl neesat pieteicies, tad jāizvērtē, vai vispār vērts to darīt. Atgādinām – lai iegūtu mantojumu, gan likumiskiem, gan testamentāriem un līgumiskiem mantiniekiem jāsagaida tā atklāšanās un reizē ar to aicinājums mantot, bet ar zināmu nosacījumu ieceltam mantiniekam jāsagaida šā nosacījuma iestāšanās.
Aicinājums mantot rodas tad, kad notārs publicē sludinājumu oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis (www.vestnesis.lv), norādot termiņu, kurā mantiniekiem jāpiesakās, bet kreditoriem jāizvirza savas prasības. Mantojuma iegūšanai vēl vajadzīgs, lai aicinātais izteiktu savu gribu pieņemt mantojumu, kas viņam pienākas.
Neviens nav spiests obligāti pieņemt mantojumu. Atraidīt mantojumu nevar vienīgi līgumiskais mantinieks, ja līgumā tas nav bijis īpaši atzīmēts. Tātad katram, kurš var brīvi rīkoties ar savu mantu, ir arī tiesības mantojumu atraidīt, vienalga, vai tas viņam pienākas pēc likuma vai testamenta.
Atraidīt mantojumu var, to izsakot tieši vai arī klusējot. Tātad jūs varat vai nu nepieteikties uz mantojumu, vai arī doties pie notāra un pateikt, ka atraidāt brāļa mantojumu. Ja mantojumu pieņemsiet, visas mantojuma atstājēja tiesības un saistības, kas nav personīgas (piemēram, uzturlīdzekļi), pāries uz mantinieku. Tādā gadījumā kreditori ar saviem prasījumiem vērsīsies pie jums. Ja no brāļa atstātā mantojuma nepietiks, tad viņa parādi būs jāsamaksā jums pašam no savas mantas.
Taču, ja mantojums ir vērtīgāks nekā parādi, tad varbūt tomēr ir vērts pieteikties. Tāpēc iesakām tomēr aprunāties ar zvērinātu notāru.