No kaimiņu dzīvokļa nāk neciešama smaka? Kaimiņiem dzīvokli var atsavināt. Likumīgi! 1
Dzīvoju privatizētā dzīvoklī daudzdzīvokļu mājā. No kaimiņienes dzīvokļa pa ventilācijas šahtu un dzīvokļa durvīm nāk nepatīkama netīrības un urīna smaka. Šai sievietei ir mājdzīvnieki, kas dabiskās vajadzības kārto dzīvoklī, bet lodžija ielas pusē ir piekrauta ar mantām un siltā laikā smird. Vairākkārt esmu runājusi ar kaimiņieni, arī citi kaimiņi nav apmierināti, taču rezultāta nav. Kam lai lūdz palīdzību? ANITA VALMIERĀ
Valmieras pilsētas pašvaldības saistošie noteikumi paredz, ka par balkonu, lodžiju piekraušanu ar saimniecībā nolietotām mantām uzliek brīdinājumu vai naudas sodu līdz 50 eiro. Tātad jums vajadzētu vērsties pašvaldības policijā un informēt, ka kaimiņiene pārkāpj šos noteikumus. Visticamāk, netiek ievēroti arī Ministru kabineta noteikumi “Labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanai, tirdzniecībai un demonstrēšanai publiskās izstādēs, kā arī suņa apmācībai”. Tajos ir noteikts, ka mājas (istabas) dzīvnieka īpašniekam vai turētājam ir pienākums nodrošināt, lai smaka, riešana vai gaudošana netraucētu mājas vai apkārtnes iedzīvotājus.
Iesniegumā varat lūgt apsekot kaimiņienes dzīvokli un šajā komisijā iekļaut arī Pārtikas un veterinārā dienesta inspektorus, reģionālā ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāvjus, kā arī nama apsaimniekotāju. Vēlams ne tikai uzrakstīt apsekošanas aktu, bet arī nofotografēt dzīvokļa izskatu.
! Ja policijas darbinieki vai komisija konstatēs antisanitārus apstākļus, neciešamu smaku, sanitāro normu un dzīvnieku turēšanas noteikumu, būvnormatīvu un citu dzīvojamās mājas uzturēšanas un apsaimniekošanas līguma nosacījumu pārkāpumus, kaimiņieni varēs saukt pie administratīvās atbildības un sodīt.
Dzīvokļa īpašuma likuma 14. panta trešajā daļā ir noteikts, ka dzīvokļa īpašumu var atsavināt Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā, vienlaikus izliekot dzīvokļa īpašnieku, viņa ģimenes locekļus un citas šajā īpašumā iemitinātās personas, ja viņi pārkāpj normatīvo aktu prasības par dzīvokļa izmantošanu, tostarp sanitārās un ugunsdrošības normas, radot aizskārumu citu cilvēku drošībai un veselībai, kā arī apkārtējās vides kvalitātei.
! Prasību par dzīvokļa īpašuma atsavināšanu turklāt var ierosināt ikviens dzīvokļa īpašnieks. Tātad, ja kaimiņiene, būdama administratīvi sodīta, neizdarīs nekādus secinājumus un turpinās dzīvot šādos apstākļos, varēsiet vērsties tiesā un pierādījumiem noderēs administratīvās lietas materiāli, kā arī citu kaimiņu, sētnieka un namu apsaimniekotāja pārstāvja liecības.
KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA