No kāda materiāla taisa pasitņus? 0
“Vēlos uzzināt, kādu materiālu izmanto pasitņiem, lai salabotu apavu papēžus? Un vēl – vai apaviem ar ādas zoli ir jāveic profilakse?” Ruta K. Jūrmalā
IK “Sales” apavu labošanas meistars Ēriks Lašinskis paskaidroja, ka pasitņi ir no poliuretāna, gumijas un metāla.
– Pieejami vairāku veidu poliuretāna pasitņi, kuriem ir nedaudz atšķirīgs sastāvs un biezums, kā arī dažādi ražotāji. Mēs izmantojam Itālijā, Vācijā un arī Latvijā izgatavotos deviņus atšķirīgus poliuretāna pasitņus. Tie ir divslāņu: pirmais ir no gumijas, lai varētu pielīmēt papēdim, bet otrais no poliuretāna, kas pārklāts ar triecienizturīgu un amortizējošu slānīti, kurš apavus pasargā no slīdēšanas. Diemžēl vietējo ražotāju poliuretāna pasitņiem nav šī slānīša, tāpēc pazolētie apavi ziemā pastiprināti slīd. Taču vasarā vietējie kalpo ilgāk, – zina teikt kurpnieks un piemetina, ka apavu papēžiem var likt arī gumijas pasitņus, taču tie kalpo relatīvi īsu laiku.
– Padomju gados tie nodila jau pēc nedēļas, tagad ir kvalitatīvāki, tāpēc jāmaina pēc pusotra, trim mēnešiem. Toties gumijas pasitņi ir salīdzinoši lēti. Apavu papēža sānu daļai, kas parasti ātrāk nodilst, var uzsist arī metāla paliktni. Tos ražo no misiņa, alumīnija sakausējuma vai tērauda.
Ādas zole valkājas labi, bet tā baidās no mitruma. Pirmais cieš purngals, pēc tam – arī apava augšdaļa. Tālāk nodilums izplatās uz pēdas spilventiņu vietām, kam seko zoles deformācija. Lai pagarinātu apavu kalpošanas laiku un saglabātu to izskatu, vēlams veikt profilaksi.
– Ja apavus ar ādas zoli iegādājas dejošanai, profilaksi nevajag, jo tad kurpes neslīd. Arī tad, ja šādus apavus valkā birojā, profilaktiskās puszoles nav vajadzīgas, bet, ja tās ir kurpes vai zābaki valkāšanai ārā, tad gan!