Taisām zemei analīzes, lai to varētu pabarot līdzīgi kā govis, lai tām nebūtu par maz vai par daudz. Šogad to darīsim perfekti – ar katru lauciņu, katru lauka malu, lai iegūtu labu rezultātu,” apņēmības pilna, stāsta saimniece. 5
Šogad prioritāte ir kvalitatīvas lopbarības sagāde – “lai tā būtu ar lielu enerģiju, augstu proteīna saturu, kas ļaus samazināt pašizmaksu”. Iepriekšējos gados minerālmēsli iegādāti jau rudenī, bet šosezon korekcijas ieviesa straujais piena iepirkuma cenu kritums un pārdomas par nozares turpmākajām attīstības iespējām, līdz ar to minerālmēsli tiks pirkti tikai tagad.
Nesen “Kalna Dambrāni” nomainīja lielāko piena iepircēju un tagad saražoto nodod pašmāju uzņēmumiem – a/s “Preiļu siers” un a/s “Cesvaines piens”, kas maksā lielāku cenu. “Līgumus slēdzam tikai uz mēnesi. Iesim pie tā, kurš vairāk maksā. Kādreiz veidojām ilggadēju lojālu sadarbību gan ar piena iepircējiem, gan barības piegādātājiem, bet šobrīd vairs tā nenotiek. Katra diena, katrs cents ir liela nauda un to darām, lai izdzīvotu. Dienā nododam 18 tonnas piena,” skaidro saimniece.
Jāveido uzkrājumi
2014. gads piena nozarei bijis smags, bet I. Tīrumniece atgādina jau zināmo par uzkrājumu veidošanu. “Kad nozarei ir labi, veidojam uzkrājumus. Nekad neiztērējam naudu līdz pēdējam centam. Kad pienāk sliktāks brīdis, taukus deldējam,” par savu saimniekošanas pieredzi stāsta saimniece.