No Grūtupa nepiedzīs atlīdzību par nodarīto kaitējumu 0
Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa 22.februārī noraidīja prasību piedzīt no advokāta Andra Grūtupa 40 000 latu morālā kaitējuma kompensāciju saistībā ar grāmatā “Maniaks” publiskoto informāciju.
2010.gada vasarā tiesa ierosināja civillietu saistībā ar advokāta Grūtupa grāmatu “Maniaks”, kurā aprakstīta slepkavas un izvarotāja Staņislava Rogaļova krimināllieta, kurā, nemainot viena Rogaļova izvarošanas upura vārdu, aprakstīts nodarītais.
Tiesa 8.februārī izskatīja Rogaļova upura – kādas sievietes – civilprasību par 50 000 latu morālā kaitējuma kompensācijas piedziņu, kā arī godu un cieņu aizskarošu ziņu atsaukšanu.
Šodien tiesa noraidīja sievietes prasību piedzīt no Grūtupa 40 000 latu, kā arī viņas prasību pret laikraksta “Latvijas Avīze” izdevēju “Lauku Avīze”, no kura viņa lūdza piedzīt 10 000 latu saistībā ar Grūtupa grāmatas fragmenta publicēšanu.
Pēc sprieduma pasludināšanas sievietes advokāte Dana Rone aģentūrai LETA sacīja, ka spriedumu noteikti pārsūdzēs, savukārt Grūtupa interešu aizstāvis Elvijs Vēbers sacīja, ka viņš šādu spriedumu bija gaidījis. Šodien pasludināto spriedumu 20 dienu laikā no 7.marta būs iespējams pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā.
Sieviete no Grūtupa vēlējās piedzīt 40 000 latu kompensāciju par viņas privātās dzīves aizskārumu, sensitīvas informācijas publiskošanu, atklājot izvarošanas brīdī piedzīvotās emocionālās un fizioloģiskās reakcijas grāmatā, nenomainot viņas vārdu, kas ļāvis, pretēji viņas vēlmei, viņu atpazīt plašai sabiedrībai. Tāpat ap 30 gadus seno notikumu atkārtota atsaukšana atmiņā sievietei nodarījusi morālas un fiziskas ciešanas, jo pasliktinājusies veselība. Viņa uzsvērusi, ka Rogaļova krimināllieta skatīta slēgtā tiesas sēdē.
Viens no Grūtupa intereses aizstāvošajiem advokātiem Elvijs Vēbers iepriekš tiesas sēdē sacīja, ka neviens no prasītājas norādītajiem pārkāpumiem nav pieļauts. Pati prasītāja uzskatāma par literāru tēlu, jo grāmatā minēts viņas iepriekšējais uzvārds un šāda persona vairs dzīvē nepastāv, jo viņa ir precējusies otrreiz. Grāmatas autors ir bijis tiesīgs izmantot un darba vajadzībām apstrādāt arī personiskos datus.
“Maniaks” rakstīts dokumentāli vēsturiskajā žanrā, proti, tas ir literāri vēsturisks darbs, kurā cilvēkiem saprotamā valodā un veidā izklāstīti pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados Latviju saviļņojušie notikumi, Rogaļovam uzbrūkot 22 sievietēm. Vēbers pauda uzskatu, ka nevienu neinteresētu vienkārši sauss tiesas protokolu atreferējums. Turklāt Grūtups iepriekš uzrakstījis vairākus darbus, kas “nav nekādi vienas dienas romāni un lubu literatūra”, bet gan paliekoša vērtība nākamajām paaudzēm.