No ērmīgā līdz cīņai ar tukšumu 0
Šoreiz pievēršam uzmanību uzreiz trim interesantām mūsdienu mākslas izstādēm, no kurām divas notiek Rīgā un viena – Rēzeknē.
Zuzānu kolekcijas skate “Nebaidies”, kas līdz 30. martam apskatāma Mūkusalas Mākslas salona Lielajā zālē, pozicionēta kā izstāde “par ērmīgo”. Tā pievēršas trauslajai robežai starp baiso un uzjautrinošo, kas īstenībā taču atrodas tikai katra paša galvā.
Glezniecības, grafikas, tēlniecības un lietišķās mākslas darbi, kas radīti no 19. un 20. gadsimta mijas līdz mūsdienām, izvairoties no nopietnības, bet arī neapsolot izklaidējošus jokus, rada ērmīgu izceļošu noskaņu, rosinot aizdomāties arī par to, kāpēc mums kaut kas šķiet biedējošs vai smieklīgs. Un kādēļ dažkārt jāķiķina, raugoties uz mākslu, kurā taču it kā “nekā tāda” nemaz nav?
6. martā plkst. 18.30 arī notiks ērmīgu stāstu vakars kopā ar folkloras pētnieku, Dr. philol. Gunti Pakalnu un citiem stāstniekiem. Kuratore – mākslas zinātniece Arta Vārpa.
Šīs pašas mākslas telpas Mazajā zālē līdz 30. martam apskatāma Ronalda Rusmaņa jaunāko darbu izstāde “Kad tiekamies?”, kurā mākslinieks pievērsies cilvēkiem un viņu attiecībām kādā konkrētā vidē un notikumā – galda spēlēs, kopīgā iedzeršanā, tērzēšanā – situācijās, kur iespējamas nepiespiestas sarunas un valda brīva atmosfēra.
“Cilvēkus gleznot man liekas visinteresantāk. It sevišķi pazīstamos,” viņš teic. R. Rusmanis beidzis Latvijas Mākslas akadēmijas maģistra programmu Glezniecības apakšnozarē (2008). Izstādēs piedalās kopš 2004. gada un līdz šim sarīkojis trīs personālizstādes. Izstādes kuratore – mākslas zinātniece Diāna Barčevska.
“A. Bikšes cīņa ar tukšumu” – šāds nosaukums ir sociāli aktīvā un vienmēr provocēt gatavā tēlnieka Aigara Bikšes jaunajai personālizstādei, kas līdz 24. martam apskatāma Latgales vēstniecības “Gors” Mākslas galerijā. Tajā eksponēti seši darbi – “Lauvenes cīņa ar tukšumu”, “Meitene ar koka kāju”, “Vladimirs sēņo” un citi –, kas pārstāv pēdējos desmit gadus tēlnieka daiļradē un stāsta par atšķirīgām tēmām, taču tos visus apvieno mākslinieka pārdomas par personiskiem un sociāli politiskiem procesiem, šoreiz vēršot uzmanību uz to, ka cilvēka darbības nozīmība ir kontekstatkarīgs lielums, ko nosaka situācija un perspektīva.
Tēlnieku klātienē sveikt varēs 24. februārī plkst. 15.15 – mirkli pirms latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks 2018” ceremonijas.